şükela:  tümü | bugün
 • artık iyice kabak tadı vermeye başlamış olay.

  uzun süredir üzerine yazı yazdığım başlıklar hakkında belirli bir sansür mekanizması işletiliyor. bu olayla ilk kez karşılaşmıyorum. belki 8-10 defa başıma geldi ama her seferinde sabredip sustum, düzelir diye bir kaç defa ekşi sözlük başlığına da yapıcı şekilde durumu izah ettim.

  bugün sansür yiyen başlığım:

  (bkz: metal müzik türkiye'de dindarları temsil eder)

  sol framede bir kaç saniye kaldığını gördükten sonra sayfayı yenilediğimde gitmişti.

  bu meseleden hangi yönetici sorumluysa bana mesaj atıp "senin ekşi sözlük'te yazmanı istemiyoruz" diyebilir.

  ya da olay bölümünü yeşillendirip "ak partililerin/dindarların yazmasını istemiyoruz, açıkça akpartilileri/dindarları bu sözlükte sansürleyeceğiz" diyebilirler.

  çok fazla da alkış alırlar. ne de olsa yurdum solcusu hak hukuk mücadelesinde paralelin bile yanında durur ama akpartili birini sokakta öldürseler bir kurşun da kendisi sıkar.

  damarlarında faşizm akar çoğunun.

  o yüzden dindarlar olarak istenmiyorsak, bunu resmi bir makamdan duyalım. cıngar çıkaracak değiliz, yazdığımızın sansürlendiği bir yerde bundan sonra yazmaya değerli vaktimizi harcamayız, hem de sansürcü arkadaşı yormamış oluruz.

  ama siz açık fikirli, her düşünce sahibine düşüncesini açıklama yazma imkanı tanıdığınızı, bunu legal sınırlar içinde kaldığı sürece engellemediğinizi iddia ediyorsanız da bu sansür mekanizmasından kurtulun.

  gün geçmiyor ki burada basın, fikir ve düşünce özgürlüğü adına tiratlar okunmasın, açıklamalar, eylemler, kampanyalar başlatılmasın.

  ama böyle basit konularda bile "sansür" mekanizması uyguladığında ilk önce sen inandırıcılığını kaybediyorsun.

  peşin not: sol framede bazı kelimeler sansüre uğruyor otomatik olarak savunması gelecektir. 8-10 defa başıma gelen bir olay ve her seferinde sol framede çıktıktan sonra sansür uygulanıyor. gördüğünüz üzere sansüre uğrayacak bir kelime de içermiyor yukarıdaki başlık.
 • kardeş savduğun zihniyetin son 10 yıldır yaptığı şey bu.
  kendi başına gelince nasıl da ağlıyorsun, hadi bi eleştir bakalım hükümetin yaptığı sansürleri, daha sonra gelir ekşi sözlük yönetimini de eleştiririz.

  edit: vay romantizminize ben sizin yaaa!
  arkadaşım illa konuşturacaksınız beni, ulan demişiz ki sen bi önce gelip trolllüyorsun ya hükümet öyle iyi, reis böyle iyi, bak sana burada yapılanın aynısını yapıyor tüm ülkeye. sen onu bi eleştir, biz zaten eleştiririz ekşisözlüğü, yapmadığımız şey değil, kaldı ki kesinlikle sansür her şekilde kötü birşeydir ama şöyle de bir durum var , ben mesela elime verseler, ali ismail davasında beraat edenleri gözümü kırpmadan gebertmek isterim, ne demeliyim? onlar gibi oluruz aman, yapmayalım, adalete güvenelim mi?

  la ne zaman bu tavır bu pisliklere karşı işledi? ne dediler ?
  aaa ne kadar da insancıl bir davranış, utandık valla! mı dediler ?
  yook!
  ee o zaman?
  o zaman dişe diş arkadaşım. boyle küçük fırsatları da değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. her gün onlarca kez benim canım sıkılacak, her haberde her hukuksuz işte sinirlerim alt üst olacak ama paşamız yılda bir kere böyle bir derde düşünce, koştur koştur işini halledeceğiz, duyarlı olacağız he ?
  neden?
  yarın bir gün yine o hükümetinin sansürlerini ve yersiz uygulamalarını bize karşı savunup, para ile sözlükte akp propogandası yapsın diye mi?

  bi siktirin gidin amk bıktım şu romantik romantik yaklaşımlarınızdan.
  bana kalsa atmasınlar sözlükten, böyle sinir etsinler, pislik yapsınlar, yapsınlar ki herkes yediği bokun kendi başına geldiğinde ne kadar canının sıkıldığını anlasın.

  kısa yazıp anlatmak isteyince anlatamıyorum ben meramımı, bunu anladım valla.

  edit2:
  --- spoiler ---

  gün geçmiyor ki burada basın, fikir ve düşünce özgürlüğü adına tiratlar okunmasın, açıklamalar, eylemler, kampanyalar başlatılmasın.
  --- spoiler ---

  bak bak çakala bak, kampanyalar başlatılmasınmış...

  evet gün geçmiyor ki o kampanyaları da orospu çocukları çıkıp trolllemesin.

  su veren itfaiyenin hortumuna küfür edilmediyse, müsadenizle ben sövüyorum.
 • yanlıştır.

  ekşi sözlük'te beyan edilen fikir, lord eddard stark gibi birinden çıkmış olsa bile sansürlenmemelidir.
 • doğrudur. sözlük sağolsun yanlışlıkla böyle malların başlığına tıklayıp ömrümüzün birkaç saniyesini çöpe atmamıza engel oluyor. teşekkürler ekşi sözlük yönetimi. umarım komple yazarı uçururlar.
 • "düşüncelerine katılmıyorum, ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim."

  voltaire
 • "kardeş savunduğun zihniyetin son 10 yıldır yaptığı şey bu." cümlesiyle savunulan, doğruluğundan emin olmadığım olay.

  onların yaptığı şey yanlışsa, sen o yanlışı yapma abicim. onların yaptığını eleştirmemek yanlışsa, sen o yanlışa düşme. neye şart koşuyorsun? mesele temelde onla ilgili değil ki. bu bitmeyecek bir zincirdir ki zaten. o zaman bir muhazafakar da "sen önce şunları kabul et, şunları eleştir." şartı sunsun sana. bu doğru mu? değil.

  bu kadar basit.
 • spoiler yemeyelim diye yapılan eylemdir.
 • (bkz: aynından kaynımda da var)

  açtığım başlıklar hiç kimse tarafından sallanmayınca, sol frame hızla akarken benim başlıkta saniyeler içinde gözden kayboluyor.
 • oy kıyamam. bir muhafazakar daha mağdur olmuş. öpeyim de geçsin.

  sansürlemeyin şunları, kendilerini bir bok sanıyorlar.