şükela:  tümü | bugün
 • roger zelazny'nin ithaki yayınları tarafından yayımlanan, şimdiye dek yazılmış en iyi beş bilimkurgu kitabından biri olduğu söylenen (ki muhtemelen doğrudur,) ülkemizde pek az kimsenin okuduğu, okuyanların daha da az bir kısmının anladığı, anlayanların mikroskobik bir azınlığının tavsiye ettiği müthiş kitap. okuru ilk bakışta allak bullak eden bir zaman kayması vardır, aynı bir zamanlar pulp fiction filmindeki üç hikayenin kronolojik sıra takip etmemesi karşısında afallayan izleyici örneği bu kitapta da yaşanacak, flashbackler akıl karıştıracak, sonuna gelindiğindeyse "niye bitti ulan!" nidasıyla duvara fırlatılacak, sonra şefkatli parmaklarla düştüğü yerden kaldırılıp her ay indirilip tekrar okunacağı bir rafa yerleştirilecektir.
 • elektro yöneltim özelliği bulunan,buda-siddharta'nın modifiyeli gelecek versiyonu..
  der ki "ölüm..savaştan önce geldin"..solun futuristik bir yorumu..
 • her zelazny kitabında olduğu gibi baş kahramanı her yönüyle insanlığın bütün özelliklerini ihtiva eden, her daim okunası şaheser
 • göksel kent'i gökgürültüsü arabasıyla terkeden ölüm tanrısı yama dharma'nın, gece tanrıçası ratri'nin, bilge tanrı kubera'nın güçlerini ışık tanrısı mahasamatman'la birleştirdikleri, buna keenset şehri piyadelerinin, ışığın su altındaki anası dalissa'nın, rakasha şeytanlarının ve köleleri olan ateş cinlerinin (bkz: fire elemental) ve kara tanrı nirriti'nin gönderdiği bin zombinin katılımıyla oluşan ordunun, göksel kentin tanrılarıyla, yarı-tanrılarla ve muazzam bir orduyla çarpıştığı harika bir savaş sahnesini barındıran eşsiz kitap.
 • aynı zamanda hawkwind'in 'doremi fasol latido' albümünde bulunan bir şarkıdır.

  the elements that gather here upon this hill
  shall cast no fear
  of lines that match across the world for travel
  which no man has ever heard
  the moon that shines its beam so bright
  of stones that measure the silvery light
  of energy that travels here
  it happens on the seventh year.
  a day shall come, we shall be as one
  perhaps the dying has begun
  from the realms beyond the sun
  here our lifetime has begun
 • 1968 yılında en iyi roman dalında hugo ödülünü kazanmış başyapıt.
 • her ic cekisimde "cehennemin mutlu alevleri.." sozunu soyleyebilmemi saglamis zelazny konsantre-i alasi
 • okuduğum en kötü bilim kurgu kitaplarından. birinci bölüm mükemmeldi. ama sonra george lucas'ın sinemada yaptığını romanda yapmak isteyip kurgusal atraksiyonlara dalmış amcamız ve kitabı batırmış. kitap bittiğinde "iyi ki bitti" demek kaçınılmaz oldu. arşivci tak'ı merak ettim bir tek. onun öyküsü ilginç olabilirdi. ama kitaptaki bütün yan öyküler yandan gidiyor. üzücü.
 • iron maiden'ın a matter of life and death albümünde yer alan 7.23 süreye sahip bir smith/harris/dickinson parçası.
hesabın var mı? giriş yap