şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu insanlar ya kitabi okumami$lardir ya da anlayamami$lardir.. tamamen ticari bi film çikacagi zaman heyecanlanirlar sabirsizlikla izlemeyi beklerler. bazilari filmi duymadan önce kitaplarla ilgilenmemi$tir bile
  oysa ki ordaki film farklidir j r r tolkien in anlatmak istedigini yansitmaz beyaz perdeye; nasil daha çok para kazanirim dü$üncesinin ürünüdür bu yüzden senaryoyu kendilerine göre dei$tirmekte hiç bir sakinca görmemi$lerdir.
 • kitap kulturu olmayan zihniyet
 • bir tolkien yapıtı söz konusu olduğunda okumuş olanlar yada okuyacak olanlar yaklaşımının yanına birşeyler eklemenin zamanı geldide,geçiyor demek de oluyor.ama iyi,ama kötü...sahsen bu uyarlamayı merakla bekliyorum...
 • bu insanlar başlıca iki gruba ayrılabilir:
  1. gruptakiler cahildir, yazıktır, acımak lazımdır bu insanlara. görmemişlerdir kitabı, kimse söölememiştir bööle bi kitap olduğunu onlara... oysa bilseler kesin okurlardırdır, günahlarını almamak lazım...
  öte yandan 2. gruptakiler çarmıha gerilesi insanlardır. şöyle ki; kitabı görmüşlerdir, duymuşlardır ancak " çok kalın abi, üstüne bi de üç cilt, ne uğraşıcam, filmini izler görürüm mevzuyu işte..." şeklinde düşünecek kadar sığdırlar. bu insanlar görüldükleri yerde imha edilmelidir.
 • "ne okuyacam arkada$ o kadar kitabi? kasmaya ne gerek var? seyrediveririm iki saatte olur biter!" du$uncesiyle hareket eden mahlukatin genel sifati.
 • bunun bi gomlek ustu (bkz: lord of the flies i film olarak algilayan zihniyet) tir.
 • film ne kadar etkileyici ve muhteşem olursa olsun kesinlikle romanının eline su dökemeyeceği kanısındayım. bir kere romanından daha iyi olması mümkün değil. 1500 sf.'yı 2 saate sığdıramazsınız ki; birçok önemli detayı atladıkları bilgileri kulağımıza çoktandır geliyor. bence film de çok başarılı olucak. ama hep söylüyorum roman bir tarafa, film bir tarafa.
 • eleştirilerini "lord of the rings the movie" şeklinde bi başlık açıp oraya yaptığı sürece kimsenin bulaşmayacağına inandığım topluluk.
 • tabiy ki film değildir, filmi yıllarr yıllarrr yıllarr sonra çıkmıştır. neden yıllar sonra çıkmıştır? para kazanılsın diye. ve istenilen ilgiyi toplayıp hem kitapları satılmış hem de para kazanılmıştır. ama gidipte geniş bir hayal dünyası olan bu romanı film olarak görmekte yanlıştır. çünkü film'e gidipte aragorn'un kim olduğunu doğru drüst bilmeden arwen'in kimin nesi kimin fesi olduğunu çözemeden zaten film sona ermektedir. lord of the rings'i film olarak gören birisi ise film nasıldı diye sorduğunuz da sadece iyi der, kimisi ise bebat. çünkü tam olarak tanımamaktadır karakterleri, sadece filmin 2-3 saatlik kısa anlatımıyla olayları çözmeye çalışmıştır. bu da yeterli gelmemiştir tabiy ki. isterse kişi evine orginal cdsini alıp izlesin filmi, yine de tam anlamıyla olayı çözemez. sadece "üfff sahneye bak manyak, üff nasıl vurdu ama" diye içinden geçirmekle kalır. daha da ileriye gidemez.
  bazı istisnalar vardır ki (bunlardan biri de lorf of the rings) kitabı okunduktan sonra seyredilmeli ve film olarak görülmemelidir.
 • bir kitap ve ondan esinlenilerek çekilen bir film tamamen ayrı şekilde değerlendirilmelidir çünkü birinde* tamamen yazarın anlatım yeteneğine ve daha da çok, kendi hayalgücünüze bağlısınız, öbüründe* ise yönetmenin yeteneğine, sahnelerin çekiminde gösterilen özene, aktörlerin oyunculuk yeteneğine vb. bağlı. yani filmde sizin hayal gücünüzün hemen hemen hiç yeri yoktur. bu açıdan baktığınızda lord of the rings gibi hayalgücünün özellikle önem kazandığı bir eserden esinlenerek bir film çekmeye çalışmak aslında kendini tatminden öteye bir şey değildir.
  ayrıca kitap 500 sayfa kadar iken, filmin senaryosu karşılaştırılamayacak kadar kısadır. bu nedenle arada oldukça büyük bölümlerin çıkarılması veya değiştirilmesi gerekir. yani bir film çekilirken kitaba tam olarak sadık kalmak imkansızdır.
  bu iki fikirden yola çıkarsak diyebiliriz ki, bir film ve bir kitap, ne kadar paralellik gösterirse göstersin, ne kadar diğerinin "kitabı/filmi" olmaya çalışsın, tamamen ayrı konseptlerdir. bu nedenle diyebiliriz ki lord of the rings bir filmdir. ancak lord of the rings konseptinin yapısı nedeniyle bu filmin çekiminde esinlenilen kaynaktan* çok fazla şey çıkarılmıştır ve bazı boşluklar oluşmuştur. bu boşlukların dolması için de kitabın okunması şarttır.
  özetlemek gerekirse lord of the rings isimli bir filmin çekilmesi büyük bir tepki toplamıştır. bu tepkinin kaynağı ise insanların kitap+kendi hayalgüçleri ile sahip oldukları lord of the rings konseptinden az çok farklı bir şey ile karşılaşmış olmalarıdır.
  (bkz: bu entry uykusuzken girilmiştir)