şükela:  tümü | bugün soru sor
 • floransa da bulunan sanat okulu..
  websitesi:
  http://www.lorenzodemedici.it/
 • italyan rönesansını sırtında taşıyan en önemli ailenin ferdi. lorenzo de medici, leonardo da vinci, verrocchio ve boticelli gibi sanatçıları milano, venedik ve roma'ya göndererek floransa okulu'nun ilkelerini yaygınlaştırmaya çalışmıştır.
 • diğer bir deyişle: il magnifico (the magnificent)

  1449-1492 yılları arasında yaşamış olan çok mühim bir şahıstır. onun zamanında floransa oldukça dengeli bir yapıya kavuşmuş, siyasette ve sanatta floransa'da altın çağ yaşanmıştır. erken ölümüyle tüm bu dengeler yıkılmış, 1494 fransız saldırısı ve italyan şehir devletlerinin çöküşüyle birlikte uzun yıllar süren istila dönemi başlamıştır.

  politikaya verdiği önemin yanı sıra, sanata da büyük destekler vermiştir, düşmanlarına dur diyebilmek, diğer şehir devletlerle rekabet edebilmek için sadece ordusuna değil, sanatçı ve düşünürlerine de büyük yatırımlar yapmıştır. kurduğu neo-platonist okulda michelangelo gibi bir çok sanatçının yetişmesine ön ayak olmuştur.
 • machiavelli'nin yazdığı il principe * kitabınının ithaf edildiği kişidir. machiavelli, ilk önce lorenzo'nun amcası giuliano de medici için yazmış fakat o ölünce kitabı yerine geçen yeğen lorenzo'ya sunup, takdir görmeyi hatta belki sahip olduğu mevkilere geri dönmeyi arzulamıştır.

  fakat lorenzo kuru bir teşekkürle yetinip, kitabı bile okuyup okumadığı şüphelidir, bununla machiavelli'nin hayalleri suya düşmüştür.
 • takdir ettiğim tarihsel kişiliklerden bir tanesidir. takdir etmek bana mı kaldı peki; o ayrı mesele...

  kendisi aynı zamanda assassin's creed ii adlı oyundaki karakterlerden bir tanesidir. kendisiyle de o vesileyle tanışmış bulunmaktayım.
 • eserlerini beğendiği michelangelo'yu medici sarayı`'nda yaşamaya davet etmiştir ve medici himayesindeki michelangelo kendisini geliştirip en ünlü iki eseri pieta ve davut heykelini oymuştur.
 • pazzi aşiretinin süikastına uğrayıp , ağır kılıç yaralarıyla kurtulmuş olan medici'dir. çocuklarının öğretmeni hümanist poliziano onu duomo'nun kutsal eşyalar odasına kilitleyip hayatını kurtarmasaydı, sanat ve insanlık tarihi ne derece değişirdi doğrusu insan merak ediyor.

  sanat ve sanatçı dostuydu, hristiyanlığa değilde pagan inanışlarına gizli bir tutkusu vardı. la primavera'nın siparişini o vermiştir sandro boticelli'ye. bazı uzmanlar la primavera'daki tanrıların elçisi merkür'ün yüzü olarak lorenzo'nun resmedildiğini savunurlar. fakat boticelli finansörüne kurnazca yağ çekmiştir. lakin lorenzo çirkinliğiyle bilinirdi, tablodaki lorenzo ise onun yakışıklı bir resmedilşiydi.

  cömertliği sebebiyle muhteşem lorenzo diye tanınan lorenzo de'medici, usta bir ressam ve şairdi; iyi bir gözü olduğu söylenirdi. 1489 yılında lorenzo, floransalı genç bir heykeltıraşın eserlerini beğenip onu medici sarayında yaşamaya davet etmişti. burada güzel sanatlar,muhteşem şiirler ve yüksek kültürle çevrili bir ortamda sanatını icra edebilecekti. medici himayesi altındaki delikanlı, kendini geliştirip tarihin en ünlü iki heykelini oymuştu: pieta ve davut. michelangelo ismiyle tanman bu yaratıcı dev, kimi zaman medici'lerin insanlığa en büyük hediyesi olarak anılır.
 • büyük adamdır. büyük hükümdardır. anladım ki mağrifet 3 kıtaya hükmedip ülkeni aklı hurafeler ile çalışan köylünün zihni seviyesinde yönetmek, o akla boyun eğmek değil dük bile olsan halka rağmen yanındaki vatikana rağmen ülkeni rasyonel akıl prensiplerine göre yönetebilmek, da vinci gibi dehaları elalem ne der diye düşünmeden hizmetine alabilmektir.