şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orjina ismi "los amantes del circulo polar" olan ispanyol yonetmen julio medem'in yonettigi, basrollerde najwa nimri ve fele martinez'in oynadigi olaganustunden de ote bir film. filmin muziklerini unlu ispanyol muzusyen alberto iglesias yapmistir.
  film "otto" ve "ana" isimlerindeki iki cocugun tesaduflerin de yardimiyla baslayan ve devam eden ask hikayelerini anlatiyor.
  filmde sembolizm bircok yerde gorulur. "kagit ucak", "kirmizi belediye otobusu", "ren geyikleri", "benzin bitmesi", "tokat atmak", "kutup cizgisi" birer semboldur ve hepsinin ayri bir manasi vardir.
  film "otto" ve "ana"nin anlatimiyla olusan bolumlere ayrilmistir. bazi sahnelerde subjektif bir anlatim vardir ve konuyu daha ilgin hale getirir. ayrica filmin baslangicindan beri "falshback"ler ve "foreshadowing"lerle devam eden bir anlatim sekli secmistir julio medem.
  kesinlikle sineme tarihinin en iyi 10 romantik filminden biridir. film ispanya'da onemli oduller kazanmistir.
  filmin son yarim saati resmen insanin nefesini kesecek guzelliktedir. filmin cekim teknigi ve anlatimi son yarim saatte zirveye ulasir. bir son sahnesi vardir ki... anlatilamaz kesinlikle. bendeniz, film bittikten sonra 10 dk. yerimde donmus, hareket edememisimdir. adeta tas kesilmisimdir. insan uzerinde en az bir haftada gecmeyecek bir etki birakir. tek kelimeyle mukemmel bir film.
 • türkiyede vizyona girmediği ve sinemada izleyemediğim için karayaslara büründüğüm, julio medemin tüm filmlerini bulup izlemeye mecbur bırakan müthiş film...
 • tesadüfler eseri izleme şansı bulduğum, tesadüfler üstüne, muhteşem bir aşk filmi. deli gibi güldürerek başlayıp, bireylerin büyümeleriyle devam edip ve birbirlerinden koptuktan sonra tekrar bulmaya çalışmalarıyla sonuca doğru gidiyor. herkese de izlemek düşüyor.
 • bu filmle lucía y el sexo arasında ciddi ton benzerlikleri var. soundları aynı. birisinin sonunu alıp ötekine yapıştırsanız hiç sırıtmayacak cinsten bir yakınlık bu. . hatta hola estas solayı da bu iki filmin arasında konuşabiliriz. ağlamaktan gözlerinizin kıpkırmızı olması için birebir. harika bir film.
  ......................
  aylar sonra:

  filmi sinemalara geldikten sonra tekrar izlerken gözlerimdeki kırmızıyı yitirdiğimi farkettim. o ilk izleyişimdeki sarsıntıyı da yaşamadım. belki de bunda bergman makes a movie belgeselinin de payı var,bilemiyorum. şu gerçek ki o zamanki rolüm tükenmiş. 'yolların ayrılması tekrar birleşmesi; kötü değil bunlar,inan bana kötü değil'i iyice özümsediğimden midir yoksa vasatlığa karşı yürüttüğüm yanlı muhalefetten mi bilinmez, sonları değiştirmekten alıkonduğumu hissettim. o son mizanpaj, o hepimizin kafasında en son çalan müzik bitmişti. tzara'nın son duasını edip, isotope 391'imle birlikte filmi yarısında terkettim:
  dua:
  giriş: sardanpalos
  bir=valiz
  kadın=kadınlar
  pantalon=su
  eğer = bıyık
  2= üç
  değnek = belki
  sonra=şifre çözmek
  azdırıcı=zümrüt
  kötülük= vida
  ekim= periskop
  sinir = sınır
 • insanın canını acıtan dünya güzeli bir film...o kadar güzel bi müzik eşliğinde, sakin sessizmiş gibi yaparak hüzünlendiriyor ki insanı "ben demiştim" diyesi geliyor bazılarına...ama diyor muyum ...hayır çünkü herkesin sanırım kendi ögrenip büyümesi gerek bir şekilde... belki ben birgün bunların sadece filmlerde oldugunu anlayacagım kimbilir...
 • ekim veya kasım gibi ankara'da gösterime girecek film.
 • 8 ekim'de istanbul sinemalarında gösterime girecek olan, kaçırılmaması gereken film!
 • gösterime gireceğini duyduğumda eşe dosta benim nail olduğum şeref sonunda sizlere de nasip oldu, sevinin ey ahali dediğim, seyrettiğim en romantik filmlerden biri. aşkı katmerleniyor insanın.
 • "kutup çizgisi aşiklari" adıyla vizyona girecek julio medem filmi.
  (bkz: sır film)