şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1992 baharında, silahsız, masum bir siyahı döverek öldüren dört beyaz polisin mahkemede beraat etmesiyle başlayan ayaklanma. üç gün süren olaylarda, dört binden fazla bina yakılmış, binlerce dükkan talan edilmiş, bir o kadar araç kullanılmaz hale getirilmiş, iki binin üzerinde insan yaralanmış ve çoğu siyah 49 insan yaşamını yitirmiştir. başka şehirlere de şıçrayan isyan binlerce polis ve askerin şehre yığılması ve sokağa çıkma yasağıyla durdurulabilmiştir.
 • 29-30 nisan 1992 tarihinde meydana gelen zenci ayaklanmasi. rodney kingi doven polislerin beraat etmesiyle baslamistir. sanildiginin aksine rodney king olmemistir, hatta yillar sonra uyusturucu satmaktan gozaltina alinmistir.
 • rodney king olayi disinda, bir korelinin marketinden portakal suyu calan zenci bir kizin ense kokunden vurulmasiyla fitili ateslenmis olay. zenciler, latinler ve asyali amerikalilar korelilerin dukkanlarini yagmalamislardir. olay genel olarak devletin kendilerine karsi gosterdigi umursamazligin bir sonucudur. ote yandan olayin irkla falan bir alakasi yoktur. zira asyali amerikalilar katildi dense de japonlar yer almamis fakat filipinliler yakip yikmistir. ayni sekilde meksikalilar yer almazken diger latinler gayet guzel istirak etmistir. olay racial bir isyandan ziyade ekonomik olarak irdelenmelidir. (bkz: bilmem anlatabildim mi)
 • gta san andreas'in sonunda bu olaya bir gonderme vardir.
 • bu yaşanan olayın fitili sanılanın aksine latasha harlins olayı ile ateşlenişti. ancak bardağın taşmasındaki asıl etken rodney king olayıydı. zaten ayaklanma 1992'de gerçekleşmiş, rodney king'in 4 polis tarafından aracından indirilip harcanmas olayı 1991 yılında yaşanmıştı.

  çoğu literatürde olayın temel sebebinin en uç ve en ateşli etniklerin bir araya geldiği bir şehir olması gösterilir los angeles'ın. aslına bakarsanız, amerika'nın yakın tarihine niçin bu kadar önem verdiğini de anlamak için güzel bir sebep olabilir bu olay. çünkü bazı toplulukların birbirlerine girmesi olayı değil "girdirilmesi" olayıdır ve çoğu kaynak bunu ısrarla reddeder. durumun olay anına dek(!) spesifik olarak koreliler-latinler-kuzey avrupa kökenli amerika'lılar ve afro-amerika'lılar arasında olmadığı o zamanlarda yaşayan sevgili aklı selim amcalarımız tarafından rahatlıkla gözlemlenebilir. yani olaya minör perspektiften baktığınızda o zamana dek yapılan anti hareketler aceleyle belli bir kitlelere mal edilmeye çalışılmıştır. bundan en çok ağzı yananlar ise mahallelerinde dükkanları yağmalanan koreliler olmuştur desem yanlış olmaz sanırım.

  işin çarpıcı yanı ise rodney king yaşanan olay sonucunda açılmış olan davanın sonunda bir röportaj vermiş, ve bu röportajda afrika kökenli amerika'lılara "birlik olabilir miyiz" mesajı vermişti. yine geçtiğimiz senelerde verdiği röportajlardan birinde yaptığı bu açıklamanın ayaklanmayı fitilleyen sebeplerden biri olabileceğini ima etmiş ve üzgünlüğünü dile getirmiştir. yani o halde şu yorumu rahatlıkla yapabiliriz ki amerikan medyası 4 polis memuru tarafından niçin dayak yediği belli olmayan (ki onun sebebini de açıkladı king. onda da polisler haklıymış...) birini açıkça suçlu ilan ettiği gibi belli etnik grupları da bu olay sonrası hedef göstermiş ve açıkça kore'liler ve latinler de de bu işin kurbanlarından biri olmuşlardır. tabii koreliler ve latinler de sütten çıkma ak kaşık demiyorum. bu arada olayı uzaktan seyrederken beyazları gözden kaçırmamak gerek.
 • bu olayda ayaklanan zencilere karşı beyazlar da sokaklara indiydi. meksikalılar goosefountain square'de miting yaptıydı "bush'un gödünün kılıyız" diye.
 • ha tabi sonrasında los angeles belediye başkanı da rodney king'le kameralar karşısına geçip herkese tavuk ve karpuz dağıtacaz diye ortamın gerginliğini almaya çalışmadı değil.