şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nacho vigalondo'nun yönetmenligini yaptigi 2007 yapimi ispanyol film. konusuna ilk bakista bakip, amaan klasik zamanda yolculuk filmi denebiliyor ama aslinda oldukca fena olmayan orjinal bir senaryoya sahip.
 • 2007 yapımı ispanyol bilimkurgu-gerilim filmi. abd de timecrimes adı ile önümüzdeki hafta gösterime girecek olan
  filmde zaman makinasını ile geçmişine dönüp kendisiyle yüzleşen bir bilim adamının hikayesi anlatılıyor. festivallerden ödüllerle dönen filmin web sitesi :

  http://www.loscronocrimenes.com/
 • olayları yoluna koymaya çalışan hector'un başından geçenleri anlatan 2007 yılı ispanya yapımı taş gibi bilimkurgu aksiyon filmi. türkçeye çevrildiğinde zaman cinayetleri gibi bir anlama gelen ismine aldanıp seri cinayet filmi gibi düşünülebilir, ancak işin aslı öyle değil. hector eşiyle beraber yeni evlerine taşınmanın keyfini sürmektedir. insanın başına ya meraktan ya yaraktan gelirmiş diye boşuna dememişler. hector da elindeki dürbünle ileride gördüğü soyunan bir hatunun peşinden gittiğinde başına gelmedik kalmaz. sonrasında karşısına arif susam tipli bir bilimadamı çıkar. bu bilimadamını filmi yazıp yöneten nacho vigalondo oynamaktadır. hector'un ingiliz kralları gibi 1. hector, 2. hector gibi sürümlerinin etrafta dolaştığını söyler ve hector'u içinden çıkılmaz olaylara sürükler.
  film içinde zaman yolculuğu gibi riskli bir konuyu barındırsa da, akıllı birinin kaleminden çıktığı için mantık hatalarından arınmış taşların yerli yerine oturduğu bir senaryoya sahip. zaten filmi yazan arkadaş 2005 yılında da kısa metraj dalında oscar'a aday olmuş ancak alamamış. yetenekli birisi, takip etmek lazım.
 • hakkında bu kadar az enty olduğunu görünce hem şaşırdığım hem de üzüldüğüm film...

  --- spoiler ---

  yanlışım varsa düzeltin ama... sanki sadece 1 tane sorunlu sahnesi var bu filmin. o da 2. hektor'un 3. hektor olduğu an. biz orada bilimadamının yanındayız hep. hektor gidiyor ve aynı yere geri geliyor. sonra da aynı yere bir de 1. hektor geliyor. iyi de bu nasıl oluyor....

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  hector için zaman çizgisi* (ya da çizelgesi) http://img72.imageshack.us/…gadeloscronocrmeyj7.jpg

  maalesef sadece ispanyolca. hayırsever bir vatandaş türkçe'ye çevirse ne iyi olur değil mi?
  --- spoiler ---
 • orjinal senaryosu ve abartısız oyunculuğuyla hoş ayrıntılar içeren güzel bir film.

  --- spoiler ---

  hektor tesisten çıkmak için şirket arabalarından birine biner. otomatik dış kapıya gelince anahtarlıktaki şirket logosunu görürüz. daha sonra spor yapan kızla karşılaşır kızın üstündeki t-shirtte ilginç biçimde yerleştirilmiş iki kedi resmi vardır. (bkz: deja vu)

  http://img220.imageshack.us/…oscronocrimenesyp3.jpg

  --- spoiler ---
 • aslında tam da taşlar yerine oturmamış gibi bir film olmuş olsa da senaryo açısından özellikle de lostsever bünyeler için seyirlik hoş bir film.

  --- spoiler ---

  şimdi ortada 3 hector var. bunlardan 3. hector, ilk makineye giren yani en gelecekteki.

  filmi izleyen bizlere göre filmin başında kızı gören hector; 2. hector olarak lanse ediliyor. daha sonra bu hector bandajlı hector oluyor.

  daha sonra bu bandajlı hector (hector 2); daha önce kendisi yaşadığı için geçmişindeki hectoru öldürmek istemekte ki aslında dur bakayım ne olacak diye düşünüp bir bakıma kendi yaşadığı şeylerin üzerinden gidiyor. ancak filmde hector 2 de; bizlerin de asıl zaman olarak takip ettiğimiz zamanın gerisinde ve o da; ondan önce bir hector (hector 3) olduğunun farkında değil. yani film aslında geriden gidiyor (ne demekse).

  şimdi;
  -elimizde herşeyi herkesten daha fazla bilen bir hector 3 var. sondan başa doğru gidersek ihaleyi kapan hector; karısıyla bahçede şezlongta oturan 3. hector.
  -o anda çatıda olan ve ölen kişinin karısı olduğunu sanan hector ise bandajlı hector yani hector 2.

  bonus soru şu: o zaman diliminde hector 1 hangi haltla meşgul. bu; senarist tarafından ya bilerek ucu açık bırakılmış bir şey ya da bir kısır döngü var ya da ne bileyim bir time loop olarak yorumlanmış olabilir gibime geliyor.

  --- spoiler ---
 • bilmece çözmekten hoşlanan biriyseniz, bilmecenin sonucunu bulmak mümkün olmayabilir ama sizi tatmin edecektir. ispanyol olması bakımından, hector'un javier bardem tarafından canlandırılması halinde çok daha müthiş bir film olurdu sanırım. bezgin haliyle hector u canlandıran abi de fena değil bu arada... şuna da eminim ki; bu filmin holivud'a transferi mutlaka gerçekleşecektir. çok daha yüksek bir bütçeyle gerekli gereksiz efekt saçmalamaları, geliştirilebilecek senaryosuyla işin bokunu çıkartacak derecede aksiyon unsurlarının eklenmesiyle içine sıçılır mı, bu da bir ihtimal midir? olabilir tabii ki. **

  --- spoiler ---

  bir kurgu olarak düşündüğümüzde son derece olağan görünen hector’ların döngüsünün, filmin kendi yapısı içinde sorunsuz görünmesine karşın, gerçekte zaten olamayacak söz konusu paradoksun en azından mantıki açıdan tutarlı olması için belirtilmesi gereken ilk noktası eksik bırakılmıştır.

  --- spoiler ---
 • yeniden çevrimini david cronenberg yönetecek(miş).

  --- spoiler ---

  zamandaki ilk yolculuk hector 1'in kafası sarılı adam tarafından kovalanıp makinanın içine sokulması ile gerçekleşiyor. kafası sarılı adam da (hector 2) geçmişe gitmiş hector 1'in ta kendisi.

  ilk zaman yolculuğunu tetikleyen unsur bizzat bu zaman yolculuğu.
  (bkz: self referencing)

  --- spoiler ---
 • 2007 yılı mahsulü nacho vigalondo tarafından yönetilmiş olan ispanya yapımı film. uluslararası piyasadaki ingilizce ismi ise timecrimes.

  dahası ve fazlası için; http://www.otekisinema.com/?p=2675