şükela:  tümü | bugün
 • 2010 ispanya yapımı gerilim filmi.
 • ispanyol yönetmen guillem morales tarafından yönetilen guillermo del toro tarafından sunulan (presenta) "los ojos de julia" (julia'nın gözleri) yerine "los denyos de julia" (julia'nın denyolukları) isminin daha uygun olacağı (izleyince hak vereceksiniz) film.

  geriyor mu? geriyor.

  --- spoiler ---

  düşünün, kız kardeşiniz evinde intihar etmiş, birkaç gün sonra kocanız aynı evde öldürülmüş, siz görme kayıpları yaşayan hatta ara ara tamamen kör olan birisiniz. ve hastanede değil ölümlerin olduğu o evde kalmayı tercih ediyorsunuz. . sonra "vay efendim komşu ırzıma geçmeye çalıştı", "yok efendim evde birileri dolaşıyor" demeyin. denyosunuz. net

  --- spoiler ---

  yine de yönetmenin gerçeklik ve fantezi arası bir atmosfer yaratmada başarılı olduğunu es geçmemek gerek. özellikle filmin ilk yarısında, gizemli olayları çözmeye çalışıyor ve ana karakter julia ile ipuçlarını takip etmeye çalışıyorsunuz. filmin sonlarına kadar da hayaller insan mı yoksa bizler hayal miyiz anlayamıyorsunuz. (gene saçmaladım ya, neyse.)
 • artık bir korku klasiği olan “yetimhane” filmi ekibinden ve aynı kadın oyuncuyla (bkz: belen rueda) çekilen başka bir ispanyol gerilim filmi. hikayesi yetimhane kadar vurucu olmamasına rağmen gayet güzel sahneler barındıran, izleyiciyi geren bir film “julia nın gözleri”. teknik olarak da pek başarılı; renkler ve çekimler hoş.
  konusunu “görme yetisini giderek kaybeden kızkardeşinin esrarengiz intiharını araştıran bir kadının öyküsü” olarak özetleyebiliriz. film içindeki bir kaç hikayesi ile biraz uzatılmış havası veriyor ama sonlara doğru oldukça sürükleyici. notum 7/10.

  --- spoiler ---

  -son dönemlerde sürekli ruhlu-cinli doğaüstü korku filmi izlemekten bıkanlara ilaç gibi gelecek “killer” temalı bir film olmuş.
  -filmin sonlarında julia nın gözü sargılı iken izleyicilerin de diğer kişileri görememesi çok iyi düşünülmüş ve etkili bir fikir gibi geldi bana. nitekim sargılar açılırken biz de görmeye başlıyoruz.
  -filmin konusu uzatılmış, evet. kadının kocası isaac ile kızkardeşi sara nın ilişkisi gereksiz gibi. katile odaklanmak dururken izleyicinin dikkati dağılıyor.
  -beğendiğim başka bir sahne de julia’nın körler arasında kalması. kör kadınlardan birinin “sniff sniff” havayı koklaması.
  -son olarak filmin sürekli körleri beyaz gözlü olarak göstermesi ?

  --- spoiler ---
 • vasatın çok çok üstünde başarılı bir gerilim filmi olmuş. izlenmeye değer.
 • ilk kırk dakikasını atlatabilirseniz izlenebilirliği olan bir film.
 • kör olup da topuklu ayakkabıyla bir yerlere takılırım diye korkmadan gezen cesur bir kadınla henüz kör olmamasına rağmen yine topuklu ayakkabıyla çita gibi koşabilen ikiz kardeşinin hikayesi.

  topuklu ayakkabılar çok dikkatimi dağıttı, evet.
 • kötü bir film. ciddi anlamda vakit kaybı. benim gibi gerilim ve korku filmlerinden tırıs atan birisini bile gram germemiştir. izlenmemesini tavsiye ediyorum.

  --- spoiler ---
  mına koduğumun çakma ivan'ı gitti filmin sonunda harakiri yapar gibi 20 saniyede boğazını kesti, bide üstüne dikiş atsaydın la.

  --- spoiler ---
 • gerilim sevenleri baştan sona germeyi başarabilecek nitelikte güzel bir film. izlerken hülya'nın gerzekliklerine sövmek filme ayrı bir tat katıyor. o yüzden yalnız izlemeyin. süresi 112 dakika ama çoğu gerilimli olduğundan biraz yoruyor. olduğundan uzun geldi bana mesela.

  --- spoiler ---

  ev, koyu gri-yeşil renkli duvarlarıyla gördüğüm korku filmi evleri arasında kasvet sıralamasında başı çekebilir. ürkütücüden ziyade sıkıntı verici bir ev.

  --- spoiler ---
 • film kesinlikle ortalamanın üzerinde...korkudan ziyade sonu ne olacak gerilimi üzerine kurulmuş bir film...gerilmek ve korkmak isteyenler bok atmasın hemen...el cuerpo'yu izledikten sonra ya yönetmen takibi ya da oyuncu takibi yapmamadan dolayı yaşlanmayan güzellik belen rueda'yı takip ederek izledim ve hiç pişman olmadım...zira el cuerpo da aynı tema üzerine kurulmuş bir filmdi...ikisini de çok beğendim...izleyiniz vakit kaybı filan değildir...ha gerilim olaylarını sevmiyorsanız twilight izleyin bunlara bulaşmayın...

  --- spoiler ---

  aklımdan hiç komşu kadının oğlu geçmemişti...itiraf edin sizin de geçmedi lan...julia ile katilin karanlık evde sadece fotograf makinesinin flaşının patladığı zamanlardaki ölüm-kalım mücadelesi çok hoş çekimlerdi...zaten o noktadan sonra da elemanın intihar etmesini herkes beklemiştir...la hiç yoksa belen rueda için izleyin la...
  --- spoiler ---
 • film imdb'den 6.6 almış. bu notu almasının tek nedeni yönetmen ve oyunculardır. hayatımda gördüğüm en boktan senaryoya sahip filmlerden biri. bence filmi izlemeyin. izerseniz de izledikten sonra severseniz de benim verdiğim spoiler'ı okuyup bana cevap veriniz.

  --- spoiler ---

  hiç kimse bana, julia'nın gözünde bandaj varken, julia'nın neden ölen mal kardeşinin evine gittiğini anlatamaz(bu evde 2 kişi kendisini astı ve kadın birinin yaptığından emin). haaa evi daha iyi biliyor diyeceksiniz de mi julia gibi? amına koduum malı kardeşini tanımıyor ya kaldı ki evi bilecek. gerçekten kimse o eve gitmek istemez. götünden bu kadar atılmaz. bırak hastanede birkaç gerilim yaşat sonra kadın korkudan eve gitmek istesin. yemin ederim sinirden kendimi sikicem lan. bir de 2 saat film götler ya.
  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap