şükela:  tümü | bugün
  • lösemili çocukları türkiye ve dünya gündemine getirebilmek, dünyanın çeşitli yerlerinde aynı kaderi yaşayan çocukları buluşturabilmek, löseminin tedavi edilebilir ama pahalı bir hastalık olduğunu vurgulamak, aileler arasındaki dayanışmayı arttırmak, hastalığın tedavisinde ilacın tek başına yeterli olmadığını ve moral desteğin çok önemli olduğunu vurgulamak için türkiye'den çıkmış uluslararası bir projedir. bu yıl altıncısı düzenlenmektedir.

0660 ytl hesabı, 0661 usd hesabı, 0662 euro hesabı ile tüm bankalardan lösev'e havale ücreti ödemeden 1 ytl bile olsa bağışlanabilmektedir.

http://www.losev.org.tr/ adresinden detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir.
  • lösev'in bu organizasyonu uzun bir süredir tüm dünyaya yaymak gibi bir girişimi var. bu sene, 9.'su, 29 mayıs - 4 haziran arasında gerçekleştirildi. sessiz sedasız...
  • 2013 için bu haftadır.

kardeşlerimin doktor olması vesilesi ile bir kez lösemili çocukların yattığı servisi ziyaret etmiştim. oyuncak da almıştık bir sürü.

hala her anını hatırlıyorum o günün...

gittiğim gün oradaki çocukların çoğunun durumu umutsuz idi. buna rağmen, durumu bilen ailelerin halen "bir umut" diye bakışları ise iç parçalayıcıydı...
    bir anne vardı. kısacık sohbet etmiştim. "sakinleştirici almadan çocuğumun yanına gelemiyorum. ama olsun... bu bir yaşam tarzı. biz bu gerçekle ve bu hastanede mutlu bir aile olmayı başardık..." demişti. (bkz: aile olmak)

sonra o doktorların, hatta yaşı 60'ı geçmiş prof'larım nasıl palyaçoya bağladığını,
    hemşiresinden temizlik görevlisine kadar herkesin nasıl o çocuklara sevgi dolu davrandığını, kısaca insanlığı gördüm orada.

kardeşimin dediği de halen aklımda... "bu serviste staj yaptıktan sonra asla eskisi gibi olamam."

size önerim; birkaç parça oyuncak alıp siz de ziyaret edin o yavruları.
    ve lütfen ilk fırsatta kan verin... sadece kan vermeniz yeterli ileride herhangi bir uyum durumunda size ulaşılabilmesi için.

nacizane...
  • www.losev.org.tr den bağışlarınızı yapmak için önemli bir fırsattır.
  • edit 2: eklemeyi unutmuşum. maddi manevi her türlü destek tabii ki faydalı oluyor ama bana göre verebileceğiniz en büyük destek; en yakın kan merkezine giderek kök hücre bağışçısı olmaktır. ve tabii ki kan ve trombosit destekçisi olmak.

"onların bir sizin 52 haftanız var" sloganıyla 2-8 kasım tarihleri arası lösemili çocuklar haftası!

lösemi ile savaşta sen de gönüllü ol! lösev bağışlarınızı bekliyor.

gerçekten insanın başına gelmeden pek anlaşılmıyor. yakın zamanda bir yakınımın kızının yaşadıklarını düşünüyorum, o küçük kıza destek olmak için gittiğim bursa sabahattin gazioğlu çocuk hematoloji-onkoloji hastanesinde o çocukların yaşadıklarını hatırladıkça kahroluyorum. destek olacak maddi gücünüz yoksa bile mutlaka yakınınızda olan bir hematoloji hastanesini ziyaret edip yanlarında olduğunuzu gösterin. hem onlara,, hem size için iyi gelecektir. bana güvenin.

not: destek için özel mesaj atarken birkaç kez mesaj attığım yazar arkadaşlar kusura bakmasınlar lütfen. ayrıca iyi dileklerini ileten herkese teşekkürler, özelden tek tek dönemedim.

edit: link
  • (bkz: çağrıma kulak ver) destekleyelim. birilerine 500 tl kazandıracağımıza gerçek ihtiyaç sahiplerini görelim.
  • unutulmaması, unutturulmaması gereken hafta. en azından empati yaparak düşündüğünüzde elinizden yapacak bir şey gelmese de en basitinden onları unutmamak gerekliliği hatırda kalır diye düşünüyorum.
  • kurban ve diğer bağışlarımızla ayakta durabilen, herkesin çocuğunun başına gelebileceği bir hastalık için olağanüstü mücadele veren lösevi desteklemek için özel günleri beklemeyelim.
    elimden geldiğince, kurban ve ufak tefek te olsa bağışlarla destek olmaya çalışıyorum, bir komşumun torunu yıllar önce lösemi hastalığına yakalanmıştı, ne yaşadıklarını yakından görmek bile insanı allak bullak ediyor.
    hepsine acil şifalar diliyorum..
  • kanserin her çeşidi kötüdür ama gözlerinin içi gülemeyen çocuklarda olması en acısıdır. onların da gözlerinin içi gülsün diyorsan sen de farkındalık yarat.
  • parası olanın maddi bağışla, olmayanın kızılay’a bir tüp kan vererek ilik arayan kuzucuklara potansiyel donör olarak çok kolay destek verebileceği, güzelliklere sebep olacak hafta. hatta sadece lösemili çocuklarımızı değil, çocukluk çağı kanserleriyle uğraşan tüm miniklerimizi kucaklamamız gereken hafta. tedavi ne zor ne uzun ne masraflı ne yorucu bir yoldur yaşamayan bilmez, umarım hiç de bilmez ve anlamazsınız. şimdi güzel günlerimiz varken destek olma zamanı.