*

şükela:  tümü | bugün
 • biyokimya literatüründe kısaltması büyük harfle l olan amino asit.
 • dna tarafından kodlanan 20 aminoasitten biridir. izolösin ve lösin birbirlerinin izomeridirler. beslenme açısından lösin dışarıdan alınması elzem (esansiyel) olan bir aminoasittir.

  lösin proteinlerin yapısında bulunan en yaygın aminoasittir. bebeklerin ve çocukların optimal gelişimi ve yetişkinlerde nitrojen (azot) dengesi için gerekli bir besindir. kaslarda proteinlerin sentezi ve yıkımında önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir.

  lösin içeren ana besin kaynakları tahıllar, baklagiller ve süt ürünleridir.

  sporcuların kas büyüme ve gelişimi için sıklıkla kullandığı bcaa içersinde bulunan 3 esansiyel aminoasitten birisidir. diğerleri için (bkz: valin)(bkz: izolösin)

  abd ordusu’nun yeni çalışmasına göre, lösinle zenginleştirilmiş aminoasit takviyelerinin tüketimi, dayanıklılık egzersizi sırasında kas proteini sentezini %33’e kadar arttırabilirmiş ki bu yüzde oldukça önemli ve yüksek. the american journal of clinical nutrition (amerikan klinik beslenme dergisi)’nda yayımlanan çalışmanın sonuçları, sporcu beslenmesinin yanı sıra sarkopeni gibi kas kaybı vakalarına yatkın popülasyonlar için de önemli olabilir.
 • alifatik yan zincir bulunduran diğer aminoasitler gibi (bkz: alanin)(bkz: valin)(bkz: izolösin)(bkz: glisin) hidrofobik olan esansiyel aminoasittir.