şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---
  dört sezon boyunca ilginç olaylar izledik. yolcuları derinlemesine inceledik. herhangi bir beklentimiz olmadı.

  - ölen adamlar dirildi "vadesi dolmamış" dedik.

  - gökten yemek yağdı "ne bereketli yermiş" dedik.

  - kötürüm adam yürümeye başladı "damar damar üstüne gelmiştir sarsılınca kendine geldi" diye sevindik.

  - ayı gördük "ayı nerede yok ki" diye kendimizi avuttuk.

  - zamanda yolculuk yaptılar "bizler tuvalet kağıdının üstüne akı kapasitörü çizerek büyümüş nesiliz alışkınız böyle olaylara" * dedik.

  - michael ortalığı dağıtıp " dey tuk may san" *diye bağırdı. baba yüreği dedik.

  - dededen kalma çalışan vw minibüs buldular "almanlar yapmış abi" dedik.

  - benjamin'i bağrımıza bastık. gözlüklerine hasta olduk.

  - sayidi taklit ederek evdeki ütüyü tamir ettik.

  - fazla yeme hurley gibi olursun eleştirilerini yerinde bulduk. gece yarısı dürümü kestik.

  - "lost ne lan?" sorusunu "ada var. uçak düşüyor. böyle süper bişey." seklinde cevapladık.
  "ee ne var yani bunda. sıkıcı bence." diyenlere karşı sakin tavrımızı koruduk.

  - locke usulü çeyizlik 36 parça bıçak takımı aldık.

  - arkadaşlara chinzuşii diye hitap ettik. yadırgandık.

  - 108 dakikada bir kod girilen bilgisayara reset atsak süre sıfırlanır mı acaba? diye düşündük.

  hepsini kabullendik ama bize o adanın suya atılmış bozuk para misali ortadan kaybolmasını açıklayacajsın j.j. ` :j j abrams` bunu hakediyoruz.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  6x09'da gösterilen kelebeğin, ilk sezonda kate'in adada gördüğü atla ilgisi vardır.

  --- spoiler ---
 • obama bu dizinin son sezon ilk bölümü ile çakışmasın diye konuşma saatini değiştirmiş.
  yapımcılar da kendisine bu bölümü dvd ile göndermişler.

  şimdi obama gerçekten halk adamıysa bunu rapide yükler. bekliyoruz.
 • - sana adanın gizemini anlatayım mı?
  - anlat.
  - anlat demekle olmaz. sana adanın gizemini anlatayım mı?
  - e anlat ulan.
  - ehehe anlat ulan demekle olmaz. sana adanın gizemini anlatayım mı?
  - anlat laaaan.
  - anlat laaaan demekle olmaz. sana adanın gizemini anlatayım mı?

  ...
 • --- spoiler ---

  6x10 da sun'ın zengin kızı olduğunu bir kez daha gördük. gerizekalı "im sorry" diye bir sayfaya kocaman yazacağına küçük küçük yazsana..sanki adada kırtasiye var. o konuştuklarının hepsini bir sayfaya sığdırırdım lan ben. defter bitince agacları oymaya başlarsın ama..

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  fenerbahçeliyim ve bu sezon bunu ikinci kere yaşıyorum

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  5x13 te kate bir ara ben'in babasını teselli etmek için parkta gitti yanına oturdu. başladılar bira içmeye. normalde şehirde çocuk parkında gündüz vakti bira içmeye kalksan vay efendim sapıklar diye linç edilebilirsin ayrı konu tabi ama bir şey dikkatimi çekti. kate kendine sunulan birayı açarken bugünkü kapaklarımız gibi açtı. halbusem 1970'li yıllarda kutu içeceklerin kapaklarını çekip koparıyordun. ben dizide böyle birşeyi buldum ya şimdi. öyle zeki ve öylesine bilge hissediyorum ki kendimi sormayın gitsin. şimdi yavaşça sandalyeden kalkıp aynanın karşısında kendimi okşamaya gideceğim.
  ulan dawnspiper zaman yolculuğundan, yer değiştiren adaya, dharma gibi bir girişimden 4 8 15 16 23 42 ye kadar herşeye inanmış birinin gelip bira kutusunun kapağına takılması hakikaten denyoluktur.

  --- spoiler ---

  vakti zamanında (yüzüklerin efendisi yeni vizyona girmişti) kampüste yürüyorum, önümden de 8-9 kişilik bir kalabalık yürüyor. hafta sonu filme gitmişler belli. çocuğun biri "abi herşey tamam da kafama takılan bir şey var; o yüzük nasıl oluyor da herkesin parmağına oluyor?" demişti.
 • lütfen dikkatli okuyun,

  --- son derece bilimsel gerceklere dayanan spoiler ---

  dizinin ucu einstein'a gidiyor ve yine sanırım son derece bilimsel bir açıklama faraday'dan gelecek.
  çünkü gerçekte elektromanyetizmayı bulan ve ışıkla ilgili olduğunu yıllarca iddia eden michael faraday'dı. yani faradaya göre ışık elektromanyetik bir dalgaydı. ama ıspatlayamıyordu.
  bu iddiasını ona yardım eden bir matematikci james clark maxwell sayesinde kanıtladı, neydi o kanıtladığı?
  bir sabit, neydi o sabit? (the constant)

  ışık hızı "c"
  300.000km/s
  ışık hızı olmadan bu denklem gerçekleşmiyordu. yani döngü ışık olmadan olmuyor.
  ışık bütün döngüyü sağlayan elektromanyetik bir dalga.
  .

  hatırlayaım einstein'ın takıntısı neydi? ışık.
  herşey nerden çıktı ortaya? einstein'ı herşeyi düşünmeye iten neydi?
  ışık..
  çünkü einstein ışığa inanılmaz meraklıydı. hatta bir dostuna "tanrı ışık olarak aramızda dolaşıyor" dediği iddia edilir. -tam karşımda resmi de var şimdi fena oldum bak-
  einstein maxwell'e hayranlık duyardı bu arada. ek bilgi.

  jack'in kırdığı ayna olayı;

  ışık hızıyla aynı anda giderseniz aynaya baktıgınız da ne görürsünüz? kesinlikle kendinizi değil.. sizden gelen ışık aynaya ulaşamaz. şimdi burda ben bir teori atıyorum: enerji tünelindeki başka bir yansımayı görebiliriz..mümkün. açıyı dğeiştirdikçe daha başka yansımalar...

  neyse benim teoriyi bir kenara bırakalım einstein a gore zaman, ışığın manyetizma ve elektriğe dönüşmesiydi. zaman, ışığın sabit hızıydı. ışık yavaşlarsa zaman yavaşlar. hız konusunda konuşmak isterseniz 4. boyuttan bir koordinat vemek zorundasınız o da yine zaman.

  şimdi, ya bu ada stabil bir ışık hızında falansa yani zaman onemini kaybettiyse? ışık tünelin içinde durduğuna göre ışık hızında olabiliriz adada. çünkü ışık hızındaysak ışık bir kütle gibi görünebilir, tüneldeki gibi.

  bu zamanda sıçramalar falan son derece alakalandırılabilinir, hatta flashforwardler izliyoruz uçak normal yollardan inmiş oluyor. zamanla oynayınca bu da mümkün. constant (sabit), formuldeki sabit olabilir mi? tabiki olabilir! en başta bir vurguladım zaten.

  einstein ın nobel aldığı konu da ışıktı. herşeyin başlangıcı. einstein'ın dördüncü makalesi ışık zaman ve uzay (space: boşluk) üzerineydi siz bunu zaten duymuştunuz, özel görelilik teorisi. (relativity)

  e=mc2
  enerji, kütle, ışık.

  ışık hızını geçemeyiz, ışık hızını geçmeye çalıştıkça kütlemiz ağırlaşır. enerji (e) burda kütleye (m) dönüşüyor.

  black smoke? sizce mağaraya girip ruh (enerji) ışık sebebi ile kütle kazanmış olabilir mi.. içindeki elektrik dalgalarını hepimiz biliyoruz zaten. neyse bu da aklıma geldi ama gerçeğe donelim.

  madde nedir? enerjinin yoğunlaşmış hali.

  m, e ve c.

  bunların hepsi lost'a maskelenebilir. cidden ben denedim çok uyuşuyor.

  hatta dharma gibi bir bilim topluluğu veya mısırlılar bu adadaki enerji kaynağını keşfetmiş ve e=mc2 -ki gerçektir- deney alanı olarak kullanmış olamaz mı?
  adadaki bombayı hatırlayalım. en büyük enerji atom parçalanmasından çıkıyor, lost'a uyarlayalım formulu: e (bomba) m (ada,insanlar kütle yani) c (ışık hızı, mağaradaki ışık diyelim buna)

  örnekleyelim;
  m =1
  c=4 ışık hızı sabit. dizide cok c4 patladı diye 4 verdim:)
  e=16

  yani;

  16=1.4^2

  bomba patladı, enerji açığa çıktı ve diyelim ki 32 oldu, ışık hızı sabit olduğundan ada da kütle artışı olmak zorunda ve 2 oldu (çok basit anlatmaya çalışıyorum) bu olması gereken farkda gelenler olabilir mi dersiniz. neden olmasın?

  32=2.4^2

  ya da adadaki herhangi bir enerji açığa çıkması, hatch'in uçtuğunda ortaya çıkan muazzam enerji gibi, kütle artışına sebep olabilir mi?... evet uyandınız sanırım biraz.. tabiki olabilir! hemde manyetik enerji, enerjinin en babası.. hatch patladı uçak düştü. enerji açığı kutle ile kapandı. (adanın toplam kütlesi)
  adaya birilerini getirmek için o bombayı patlatmış olabilirler mi.. ve desmond broya adaya kimsenin gelmesini istemedikleri için bunları gir demiş olabilirler mi.. adayı saklı tutmak için.. bu konu çok onemliydi hatırlayın.

  birçok detayı bu düzeye oturtabiliyorum kesin sonuç bu değilse bile temelinin bu olduğunu düşünüyorum. yani populer yapmak için ekleyip çıkarılmış bir çok bilgi tabi ki vardır lakin ana çizgi bu.hatta bu şarap olayını da çözdüm gibi şimdi aklıma geldi ama çok uçuk uyurken bi düşüneyim.
  aha da dedim. çıkmazsa çok şahane göt olurum.
  ama bilirsem lost benim için çok farklı bir anlam taşıyacaktır.

  ve evet, saat şu an 23:12 , 48 dakika daha bekleyip bu entryi herkes okusun diye tam 00 da girmeye çalışacağım.

  --- spoiler ---

  ne lost forumları takip ederim ne bişey, sadece sozlukten okudum bugüne kadar. el emeği göz nuru teorimdir.
 • --- spoiler ---
  açık açık söylediler dizinin konusunu. beğenirsin beğenmezsin ayrı ama durum belli. verildi cevaplar.

  dizinin konusu ve adanın olayı belli; ab-ı hayat.

  ada; ab-ı hayat'ın saklandığı yer.

  tarih boyunca bir çok kişi tarafından aranılan ab-ı hayat, adanın içinde yer alıyor. ab-ı hayat'ın özelliği insanlara sonsuz bir yaşam ve gençlik vermesidir. bu durumda önce jacob'ın sonra richard'ın içtiğini gördüğümüz şaraba benzeyen koyu renkli o sıvı, ab-ı hayat.

  jacob'ın elinde sınırlı miktarda bulunan sıvının kaynağı muhtemelen ışığın merkezindeki yer. kadını ışığa bakarak şöyle söyledi; bütün insanlar bu ışığın peşinde oysa hepsinin içinde biraz var ama kimseye yetmiyor, yaşam ve ölüm orada. bütün insanlık yüzyıllardı ölümsüzlüğün, sonsuz hayatın peşinde ve aslında gerçekten hepimizde biraz olan tek şey bu; hayat. var ama yetmiyor, fazlasını istiyor insanoğlu. bu ab-ı hayatın kaynağı bulunursa bulan insanlar insanlığı bitirir. pek çok inanç sisteminde inanılan şudur; tanrı, yaşam kaynağı, ışık demeti, evren artık hangisini seçerseniz; büyük güç, enerji, ışık, yaşam herkesin, her canlının içinde vardır.

  bizim hikayemizde bu ab-ı hayat bir adanın içine saklanmış duruyor. gelip geçen bulamasın, hiçbir insan sahip olamasın diye. fakat engellenmek istense de bir şekilde insanların yolu oraya düşüyor. bazen bir gemi kazası bazen bir uçak kazası. teknoloji değiştikçe geliş yolları değişiyor. işte bu insanlar adaya geldiği zaman ab-ı hayatı ele geçiremesinler diye bir bekçiye ihtiyaç duyuluyor.

  bu bekçide aranılan şartlar; tercihen adada doğmuş olması, ab-ı hayat içmiş olması, özünde iyi bir insan olması.

  jacob'ın ve isimsiz evladın annelerini öldüren kadın da aslında bir emanetçiden fazlası değil, öldüğü zaman teşekkür ediyor çünkü artık bu döngünün dışına çıkmış yerine vekil atamış durumda. ada artık o'nun ölmesine izin veriyor ve tıpkı richard gibi o da ölmeyi uzun zamandır istiyor.

  jacob'ın ve desmond'ın ortak bir özelliği var. ikisi de tam sebebini bilmedikleri halde adayı korumak için odaklanıyorlar. desmond 108 dakikada bir deli gibi butona basarken dünyayı kurtardığını düşünüyordu. jacob da, ab-ı hayatı saklarken dünyayı kurtardığını düşünüyor. ikisi de haksız sayılmaz.

  özel ve seçilmiş ölü bedenlerin yerini alan black smoke'un bir özelliği var. bedenine girdiği kişinin bazı hareketlerini ve sözlerini yaşatıyor. locke'un bana ne yapmam gerektiğini söyleme civarında bir lafı vardı ve black smoke, locke'un bedenine girdikten sonra bu sözü kullanmaya devam etti. sahil kenarında oturan ve anası isim vermeden öldüğü için isim açısından piç kalan eleman da, annesinin ve kendisinin sözlerini tekrarlıyor. insanlar gelirler yıkarlar...

  bu ab-ı hayat durumu bize, çok zengin insanların hani sayid'in dünyayı dolaşarak vurduğu insanların ve widmore efendinin aslında neyin peşinde olduğunu anlamamızı da sağlıyor. ilana gibi jacob'a bağlılığı ile bilinen insanlar widmore'un karşısında yer alıyorlar çünkü widmore'un o ışığı gördüğünü ve amacının adayı, jacob'ı kurtarmak değil de black smoke olayına girmeden o sıvının, ışığın kaynağına ulaşmak olduğunu biliyorlar. hatırlayın ilana ekibindekiler minibüste söylemişlerdi yanlış taraftasın diye... öyle değil mi ama bir düşünün tarih boyunca gerçekten çok zengin insanlar, krallar ve widmore gibiler yani elde edebilecekleri her şeyi elde eden insanlar neyin peşinde olurlar? ölümsüzlüğün.

  bu arada tamam jacob'ın yerine biri geçiyor ve o görev devrediliyor da arkadaş harbiden salaksınız ha bu kavuk olayı black smoke geleneğinde yok hala uyanamadınız. dumanın özelliği şu; o ışığı korumakla görevli kimseler ölürse onların bedenlerine yerleşebiliyor. deli teyzenin amacı neydi? adayı koruma görevini piçe vermek, aday o'ydu yani. o ölünce bedenine girebildi black smoke tıpkı, locke gibi bir başka seçilmiş aday ölünce bedenine girebildiği gibi.

  adadaki manyetik alanın özelliği falan filan hep aynı çünkü adanın içinde ab-ı hayat var ve bu enerji kaynağı çok güçlü...

  peki ölüler niye dolanıyor?

  hayatın ve ölümün kaynağı olan yerden bahsediyoruz. bilumum inanışa göre ölen ruh, enerji aslına rücuu eder yanı o kaynağa geri döner. o enerji ise bazılarının öldüğü halde işlerinin bitmediğine inanıyor ve içine almıyor. o kimseler serbest salınıma devam ediyor.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  her düşen uçağa ethan'mı yollanır arkadaşım, adanın ofisboy'u .mına koyim.

  --- spoiler ---