şükela:  tümü | bugün
 • lost bon jovi ise battlestar galactica tıvorlu ismail'dir.
  zamanın ötesi için gelen edit:

  battlestar senaristleri; ronald d. moore ,david eick, glen a. larson, michael rymer, jane espenson, bradley , thompson, david weddle, michael taylor, mark verheiden, anne cofell saunders, nicole yorkin, toni graphia, carla robinson, jeff vlaming, dawn prestwich, michael angeli, joel anderson thompson.

  lost senaristleri ise;j. j. abrams ,jeffrey lieber,damon lindelof,carlton cuse,adam horowitz ,edward kitsis, elizabeth sarnoff,drew goddard ,javier grillo-marxuach ,brian k. vaughan ,leonard dick ,christina m. kim ,paul zbyszewski ,david fury ,steven maeda ,jeff pinkner ,melinda hsu,greggory nations,raham roland ,jennifer johnson ,craig wright ,kyle pennington ,jim galasso .

  senarist bakımından lost dizisi battlestar galactica dizisinden bir kaç gömlek üstündür.
 • 1978'deki bir dizinin reprodüksiyonu olduğundan ikinci ırak savaşı için verdiği mesajlar varsa battlestar galactica ancak nostaradamusla karşılaştırılabileceğinden, anlamsız bir kıyas olacaktır.

  edit: 1 seneyle tarihi tutturamamışım.
 • sayısız benzerlikler ve karşıtlıklar barındıran karşılaştırmadır:

  --- spoiler ---
  lost veya bsg seyretmeyen varsa atlasın okumasın bundan sonrasını.

  - galactica önderliğindeki geride kalan insan kolonisi cylon'lularla köşe kapmaca oynamakta, benzer şekilde jack de "adaya gene düşeceğim inşallah" şeklinde uçaklara binip binip mil yapmakta, adayı aramaktadır.

  - galactica'da bariz bir ayakların baş olması- yani cylonların isyanı ile başlanır. kendi özünü arama, özgürlük gibi haklı isteklerle başlayan ayaklanma sonradan "gerekirse insanlığın en iyisini biz biliriz" şeklinde insan ırkının köküne kibrit suyu ekme, ortadan kaldırma takıntısına dönüşmüştür (nedense çok tanıdık geldi bana). lost adasında da benzer şekilde bu sefer bireysel olarak herkesin kendi ile iç hesaplaşması, dönüşümü ya da dönüşemeyişi anlatılır. çatışmalar daha bire bir gelişir: erkek-kadın, iyi-kötü, aşk-meşk derken anlarız ki meğer hepsi ister kabir azabı deyin, ister araf civarında çekirdek çitletmeleri deyin, bunu anlarız.

  - galactica'da çeşit çeşit cylon'lu vardır ama bunlar her ne kadar ölüp mundar da olsa, yenisinin kafa hemen galaksiötesinden aynı beyin salatası ile otomatik formatlanır, upload edilir (allah allah bu da çok tanıdık geldi). sanki yeni şeyler öğreniyor gibi olur ama nato kafa nato mermer aynı kaldığı yerden devam eder pis cylon'lu. (tabi ki number six'in erkeklerin kalbindeki yeri ayrı). lost'da ise arada ölüp dirilenler de olsa da sezonlar arası bir savaş süregelir, elemanlarımızın kime karşı, neden savaştığı bölük pörçük ilerler. ilk iki sezon çok çok iyi geçse de sonradan tempo bozulur. ama başlamışsındır bir kere bırakamazsın.

  - galactica'ya fazla kaptırıp kaptanın gazına gelirsen kendini mel gibson hesabı* pötikare eteği altına çekip allah allah diye cylon'lara saldırırken bulabilirsin. lost'a fazla kaptırmak ise gidip malum numaralar* ile loto oynamaya yol açabilir.

  - galactica'da sonunda starbuck da öldü mü, dirildi mi, melek mi oldu ne oldu derken, lost'da da benzer şekilde olay dini bir bağlamda sona erer.

  - son olarak galactica'da ana karakterlerden üçünün "ulan gemiden müzik mi geliyor?" diye diye aslında cylon'lu olduklarını acı bir şekilde anlamaları içimizi titretirken, lost'da ise not penny's boat sahnesi benim diyen delikanlıyı sarsar, yaşadığı tüm aşkları film şeridi gibi gözünün önünden akıtır gider.

  --- spoiler ---
 • yayınlandığı yıllar boyunca milyonlarca kişi tarafından -belki de- milyarlarca kez izlenmiş, amerikan (ve dünya) televizyonlarında dizi yaratma ve hikaye anlatma anlayışını değiştirmiş, efsane ve orijinal bir dizi ile izleyenler tarafından efsane kabul edilmesine rağmen neredeyse sadece nerd toplumuna ulaşabilmiş, yeniden kurgulanmış bir dizinin karşılaştırılmasıdır.

  sonuç olarak şaşırtmalı bir kıyastır.
  lost > battlestar galactica, crossroads > through the looking glass+the constant+ the incident derim.
 • lost'un finali>>>>>>>>>>>bütün battlestar galactica.

  bsg insanlık tarihinin açık ara en leş ve balon dizisidir. (bkz: battlestar galactica/@don drapper)