şükela:  tümü | bugün
  • bulanik mantik teorisini ilk ortaya koyan azeri bilim adami. muhtemelen hala uc berkeley'de profesor konumunda.
    tabii gavurlar adamin adini boyle yazar, ama bizim lutfi asker zade dememizde bir sakinca yok..
  • henüz nobel ödülü almamış zamanının ötesinde bir insan.*
    bir gün alacak eminim buna. ama mesele zaten nobel ödülü alması ya da almaması değil değil mi ama. belki de birazını alır birazını tabakta bırakır.
  • babası azeri asıllı iran'lı, annesi yahudi asıllı rus kendi ise abd vatandaşı bir iran'lı.
  • modern zamanların en buyuk türk bilim adamlarından biridir. mamafih modern olmayan buyuk turk bilim adamları gibi kendisi de anadolu originli degil iran orginlidir.
  • gelistirdigi bulanik mantik teorisiyle, azeri asilli iranli bir babadan ve yahudi asilli rus bir anneden olup abd vatandasi olusuna selam cakmistir.
  • herkes gibi fuzzy logic kavramıyla birlikte tanıştığım kişi. "ulan bunu hangi manyak ortaya çıkarmış acaba" diye araştırırken "alan thompson" gibi "john smith" gibi wasp pezevengin tekidir diye düşünüyordum. sonra lütfizade diye bi abinin icadı olduğunu görünce "vay amınaki" demiştim. o zamandan bu zamana çok şey değişti. birçok şey öğrendim, yepyeni bilgiler edindim fakat fuzzy logic konusunda bi bok öğrenemedim. hala hayranlıkla bakıyorum. teşekkürler dove.
  • okuduğu lisede "okulumuzun edison'ı" ünvanını edinen bulanık mantık teorisini 1969da yazan ancak 1970te yayınlayan 1990da emekli olmasına rağmen hâlâ öğretim görevlisi olmaya devam eden günümüzün siber yaşamı için önemli işler yapmış bir bilim adamı.
  • geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden önemli bilim adamı. türk basınında anladığım kadarıyla kendine yer bulamadı. azerbaycan ve iran'da yer bulup bulmadığını bilmiyorum. ne hazin.
    http://www.ibtimes.co.uk/…ogic-dies-aged-96-1638636
  • bulanık mantık ve aslında
    bulanık kümelerin babası.

"inatçılık ve azim! tartışmalarda karmaşa içinde kalmaktan korkmamak! bu daha çok bir türk geleneğidir.. bu da benim karakterimin bir parçasıdır. ben çok inatçı olabilirim. muhtemelen bulanık mantığın gelişiminde bu faydalı oldu." demiştir...