şükela:  tümü | bugün
 • louis de broglie. elektronun dalga yapisini kuramsal olarak ilk ortaya koyan adam. e=m*c^2(einstein) e=h*f(planck) m*c^2=h*f m*c=p p=h*f/c f/c=wavelength --> wavelength=h/p
  1927'de davisson ve germer tarafından deneysel olarak gösterilmiştir.
 • dalga mekaniği
 • foton hipotezi dalgalarin tanecik karakteri tasigini kanitlamisken 1923 yilinda doktora tezinde bunun tersinin de gecerli oldugunu one suren fransiz fizikci. tam ismi louis victor prince de broglie'dir. kutlesi olan ve hareket eden herseyin bir de dalgaboyu oldugunu savunmustur. yani yururken, kosarken, bisiklete binerken ne kdr dalgaboyunuz oldugunu hesaplayabilirsiniz. bunun icin hizinizi, kilonuzu ve planck sabitini bilmeniz yeterli:

  dalgaboyunuz(lambda)= planck sabiti (6.62*10^-34js) / v (hiziniz) m/s *m (kutleniz) kg

  kolay gelsin :)
 • isminden 'de' anlasilabilecegi üzere soylu bir aileden gelmektedir; ilkin tarih okumustur (bkz: sorbonne), akabinde dayanamamis matematik-fizik yapmistir. savas falan dinlememis (bkz: birinci dünya savasi), bos zamanlarinda teori gelistirmekle mesgul olmus, bilime "dalgalanmali" katkilari olmustur. zamaninda malikanesine laboratuvar da kurdurmustur. fakat abartip burada atom fizigi deneyleriyle mesgul olunmus. herhalde evinde böyle seyleri yapan ilk insan kendisidir.

  (bkz: su kacirmak)
 • bilim dünyasına danışman hocasına danışmanlık yapma külfetini getirerek istemeden de olsa bir çok akademisyenin ahını alan bilim insanı.
 • tam ismi louis-victor de broglie (1892-1987)

  adlarını normandiya'da broglie kasabasından alan soylu bir fransız ailesinden gelen louis-victor dieppe kentinde doğdu. fizikçi olan ağabeyi maurice'in etkisinde kalarak fen konularına ilgi duydu. 1909'da paris'te sorbonne üniversitesi'nde tarih diploması aldıktan sonra başladığı fizik öğrenimini 1913'te tamamladı. malikanelerinde kurdukları özel laboratuvarlarında mauric'le birlikte atom fiziği deneyleri yapmaktaydılar.

  ancak maurice'in aksine louis-victor deneyden çok teorik fizik ve bilim felsefesi üzerinde düşünmekteydi. işığın hem dalga hem parçacık nitelikleri taşıdığı biliniyordu. parçacık niteliği öne çıkan elektronun da dalga nitelikleri taşıyacağını ilk farkeden louis-victor olmuştu. önceleri pek dikkat çekmeyen bu tezin önemini einstein hemen anladı.

  einstein'dan dalga-parçacık ikiliği fikrini duyan schrödinger ise birkaç yıl içinde dalga mekaniğine ulaştı. aynı yıl 1927'de amerikalı deneysel fizikçiler c. davisson ve l. germer elektronlarla kırınım deneyi yaparak louis-victor de broglie'nin tezini kanıtladılar.

  1929 nobel fizik ödülü'nü kazanan louis-victor 1928'de paris'te kurulan henri poincaré enstitüsü'nde teorik fizik profesörü oldu ve 1962'de emekli olana dek burada çalıştı. ağabeyinin ölümünden sonra 7. broglie dükü ünvanını alan louis-victor uzun yaşamı boyunca kuantum mekaniğinin temelindeki olasılık kavramlarına yeni yorumlar getirebilmek için çalıştı.
 • fiziğin gidişatını değiştirmiş sevdiğim sayılı soyludan biridir. de brogli dalgaboyumu büyütüyor şerefsizim ismini duymak.
 • nobel ödülü sitesinde yazan adı prince louis-victor pierre raymond de broglie'dur.
 • sanilanin aksine deney falan yapmamistir. cunku kendisi teorik uzerine kasmistir. inanilmaz soylu ve zengin bir pic oldugu icin gunduzleri deney, geceleri sikis ile mesgul olmustur. elimde kanitim yok ama bence uyusturucu madde kullanip sikistigi icin sabaha da onun etkisi ile ucuk kacik dusuncelere daliyordu. yalniz adam hakli cikti. yani sen otur ve sadece dusun, deney bile yapma ama hakli cik. olacak is degil.

  fotosunu da ekliyorum ki gorun bu alemci pic nasil bir tipmis. adam harbi pic.

  http://www.bilimvesaglik.com/…de-broglie-kimdir.jpg
 • fizik hocalarimdan birisinin anlattigi hikayeye gore de broglie isigin hem dalga hem de parcacik olabilecegi ile ilgili bir makale gonderdiginde bunu okuyan heyet fikri fazla ucuk bulmus ve kabul edememis. gonderen kisi siradan birisi olsa belki de direk reddedeceklerken de broglie'nin soylu bir aileden gelmesi sebebiyle ona bir sans verip bu makaleyi albert einstein'a yollamislar. einstein de broglie'nin fikrini mantikli bulmus ve bunun sonucunda da de broglie'nin yolladigi makale kabul edilmis.

hesabın var mı? giriş yap