*

şükela:  tümü | bugün
 • 1767-1794

  maximillien robespierre'nin yamağı; terör döneminin korkulan kişisidir. genç yaşına rağmen pek çok kişinin canına kıymış; robespierre ile birlikte giyotini boylamıştır.
 • 1792'de konvansiyona giren bir milli muhafız kıtası yarbayı olan saint just, jakobenlerin en sol kanadı olan montanyarlar grubundandı.yakışıklı olduğu ve rüşvet yemediği için devrim meleği adını almıştı.jakoben diktatörlüğü döneminde robespierre'in sağ koluydu.icra komitesi direktörü olan saint just kamu selameti komitesinde de 12 üyeden biriydi.1793-1794 arası iktidarı elinde bulunduran robespierre grubunun en ateşli mensubuydu.jirondenlerin devrilmesinde, hebert'in ve danton'un yargılanıp idam edilmelerinde büyük rol oynadı.daha sonra konvansiyon başkanı oldu.jakoben iktidarının son günlerinde robespierre'le bazı konularda anlaşmazlığa düştü. ancak ondan ayrılmadı.9 thermidorda konuşma yaparken kağıdı elinden zorla alındı. konvansiyon üyelerine karşı direnmedi.robespierre karşı koymaya çalışırken saint just suskun kaldı.bu tavrı halen pek anlaşılmış değildir.28 temmuz 1794 te robespierre ile birlikte giyotine yollandı.louise (antoine leon) saint just fransız ihtilalinin en önemli devrimcilerinden biridir.
 • "hiç kimse suçsuz olarak hüküm süremez", "yönetme sanatı yalnız canavarlar ortaya çıkarmıştır" diyerek başkaldırmış, canavar olduktan sonra da başına giyotin inmiştir.

  "kurumlarında çocuğa on altı yaşına kadar et vermek istemiyor, sebzeyle beslenen bir devrimci ulus düşü kuruyordu. "romalılardan beri dünya bomboş!" diye haykırıyordu..."

  "sanığı suçlu değil zayıf bulmaya çalışan bir adalet istiyordu."

  "bütün taşlar özgürlük anıtı için yontulmuştur."*
 • çok şey söylemek mümkün saint just hakkında, ancak bir isim bu kadar karizmatik olabilir mi demek istiyorum..
 • fransız ihtilali'nin iconlarından.

  ihtilal sonrası yönetimi tekrar ele geçirmek isteyen kralcıların hep karşısında olan doğruluğun sembolü.

  halkın monarşi rejimine karşı durmaları için söylediği şu söz gerçekten yalınayakların ayağını yerden kesmeye yeterde artar.

  " onların bizden büyük gözükmelerinin nedeni; bizim dizlerimizin üzerinde durmamızdır. ayağa kalkalım ve onlara gerçek büyüğün kim olduğunu gösterelim. "
 • "hükümetin başında şaka eden kişi zorbalığa yönelir."
 • daha yirmi beş yaşındayken konvansiyon'da yaptığı ilk konuşmada monarşinin suç olduğunu, çünkü kralın halka ait olan egemenliği zorla ele geçirdiğini savunup şöyle haykırır:
  "suç işlemeden krallık yapmak olanaksızdır: bu işin çılgınlığı açıkça ortadadır. her kral, bir asi ve bir zorbadır."
  ve arkasından ekler:
  "dünyada, cumhuriyetçi erdemin hiçbir şekilde uzlaşmaya varamayacağı üç tür alçaklık vardır:
  1) bunlardan birincisi krallardır.
  2) ikincisi krallara uşaklık etmektir.
  3) üçüncüsü de herhangi bir yerde bir efendi ve bir uşak varken, silahları elden bırakmaktır.

  saint just alıntıları için kaynak: john berger, bir fotoğrafı anlamak, çev. beril eyüboğlu, metis yay., s,28-29.
 • (bkz: justus), just, justice
 • fransız devriminin önemli kişilerindendir.

  rüşvet almadığı ve yakışıklı olduğu için
  'devrim meleği' olarak da betimlenmiştir.

  cumhuriyete ve halka karşı olanların, kral ve kraliyet destekçilerinin bir de hiçbir şeye karışmayıp olanlar hakkında fikir belirtmekten kaçanların da
  cezalandırılmasını istemiştir. monarşinin son bulup cumhuriyet rejiminin sisteme girmesini istemiş; halkın hayat içinde köle olmaktan çıkıp asıl yöneten konumuna gelmesi hakkında hayatına bile mal olacak konuşmalar yapmıştır.

  konvansiyona seçildikten sonraki konuşmalarında 'fransız devrimi ile avrupa halklarına mutluluk şimdi gelmiştir.' demiştir.

  27 yaşındayken robespierre ile birlikte giyotinde can vermiştir.
hesabın var mı? giriş yap