şükela:  tümü | bugün
 • namı diğer vatandaş kral*. 1830 ihtilali ile onuncu charles'dan fransa tahtını devralmıştır. 1789 ihtilalini de desteklemiş bir liberaldir ve büyük burjuva ile sıkı ilişkileri vardır. lakabını halka karışmaktan ve sokak modasına uymaktan kazanmıştır.

  1840'larda artan ekonomik durgunluk, sert muhalefet, daha geniş kesimler için oy hakkı ve akabinde cumhuriyet talepleri, popüleritesini düşürmüş, suikastler baskıcı bir rejime yönelmesine neden olmuştur.

  1848 itibari ile hoşnutsuzluk halkın her tabakasından her görüşten insanda oldukça artmışken, şubat ayında patlayan yeni ihtilal 18 yıllık hükümranlığının sonu olmuştur.
 • yönetimini büyük burjuvazi'nin desteğine dayandırmış fransa kralı'dır (1830-1848). aynı zamanda karikatür tarihi'nde iktidara karşı hicvin önemli bir silahı haline gelen ''armut'' kavramının ta kendisidir. şöyle ki; 1831 yılında ünlü fransız çizer charles philipon, louis-philippe'in başını la caricature adlı mizah dergisi'nde armut olarak resmeder. takip eden dört çizim boyunca hükümdarın kellesi gittikçe çürüyen bir meyve halini almaktadır. / http://i.imgur.com/rdjbo.jpg

  bu, monarşi'nin siyasal öneminin azaldığını vurgulayan oldukça dikkat çekici bir imaydı. nitekim çizer, kral'a hakaretten 6 bin frank cezaya çarptırılır. o zamanlar için fahiş bir meblağ olan bu cezayı ödeyebilmek için philipon çizimlerini taş baskı haline getirerek satmak zorunda kalır; dahası 1832'de 6 ay hapis yatar. fakat, o günden sonra louis-philippe'in de yeni bir lakabı vardır artık halk arasında; armut.. sonuçta işçilerin ve orta sınıfların başlattığı bir ayaklanmayla 1848 yılında devrilmiştir*.
 • güneş kral 14. louis'nin, kardeşi philippe'i orleans dükü yapıp kurdurduğu orleans hanedanına mensuptur, bourbon hanedanının yan kolu yani. yüzyıldan fazla bekleyip en sonunda tahta geçmişlerdir louis philippe ile. bourbon hanedanının fransız kolu 1789 ile yokolmuşken, orleanslar günümüzde hala hayattadır.

  edit: düzeltme yapalım, bourbonlar 1789'dan sonra iki kral daha çıkardılar, 18. louis (napolyon elba'dan geri dönünce topukları kıçına vura vura kaçan arkadaş yani) ve kardeşi 10. charles. charles indirilince louis philippe tahta çıkıyor. hatırlatma için gezeiten'e teşekkürler.
 • belçika'nın, bağımsızlığını borçlu olduğu fransa kralı. louis philippe'nin hollanda'ya karşı belçika'nın bağımsızlığını desteklemesi ve arabuluculuk yapması sayesinde belçika bağımsızlığını kazanmıştır.

  ayrıca concorde meydanı'nda bulunan dikilitaş da kavalalı mehmet ali paşa tarafından kendisine hediye edilmiştir.

  edit: virgül
 • iktidarı 1830 - 48 yıllarında arasında sürmüş, kral unvanına sahip son fransa hükümdarı.

  sokak çatışmaları, barikat direnişleri ve ihtilâl ile tahta çıktığı için metternich tarafından kendisine barikatlar kralı ismi verilmiştir.

hesabın var mı? giriş yap