şükela:  tümü | bugün
  • lui trez diye okunur... bir fransa kralının ve ona ithafen remy martin'in son derece kaliteli bir konyak serisinin adıdır.
  • 27 eylül 1601 de,fransa'da doğmuş, 17.yüzyıl'ın önemli kişilerinden. louis xiv un babası, marie de medici'nin oğlu. louis xiii tahta geçtiğinde henüz 9 yaşındaydı ve haliyle ülkedeki karar mercii annesi marie de medici ydi. 14 yaşındayken ispanya kralı iii.philip'in kızı anne of austria ile evlenir. başbakan olarak richelieu'yü atar ki bu kararı fransa tarihinde önemli bir yer tutar. louis xiii 1641 de yani tam 40 yaşında öldüğünde tüm ipler karısı anne 'nın eline geçer. ancak bir süre sonra anne'nın ölümüyle le roi du soleil (güneşin çocuğu) louis xiv tahta geçti.
  • kristal şişesi ve heybetli kutusu ile çok özel drink shop veya free shoplarda bulunan özel üretim fransız konyağı.
    ismini aldığı kralın şerefine remy martin firması tarafından üretilen konyak 4000 tl gibi bir fiyata satılmaktadır.
    tom cruise'un cocktail adlı filminin final sahnesinde, filmin başrol oyuncusu bu konyaktan bir şişe içip, kristal şişeyle kendini keserek intihar etmiştir.
  • müşteri transferlerinde kullanmak için tek seferde 30 adet rolls royce phantom extended wheelbase siparişi veren 2016 yılında macauda açılacak dünyanın en lüks oteli.
  • (bkz: 100 years)
  • kendi hazırladığı reçellerle övünen fransız kralı. merak.

kaynak: bruno kaiser/ keşifler ve icatlar ansiklopedisi-doğan kardeş yayınları
  • içtiğim en güzel konyak. remy cointreau gibi bir şirketim olsa da böyle konyakları ben üretsem keşke..