*

 • fransa'nin en unlu krallarindan. rivayet odur ki cok basariliymis, baris, refah ve adalet getirmis... ama benim daha cok ilgimi ceken yani, ilk defa bilim akademilerini kurdurmasi ve 40 yasinda oldugu gibi curuyen dislerini fransiz tip akademisine havale etmesidir. doktorlarimiz da bunun altinda kalmayarak adamcagizin butun dislerini cekmis, ayrica bu islem esnasinda yanlislikla damak derisini de siyirmislardir. zavalli kral 80 yillik omrunun ikinci yarisinda hicbir kati madde yiyememis ve damak derisi olmadigi icin agzindan yedigi burnundan gelmis, yemek yerken hep rahatsiz edici sesler cikarmistir. bugun fransiz mutfaginda yeralan pure, ezme gibi yemeklerin buyuk kismi saray ascilarinin o donemde krallari yesin diye yarattiklari cesitlerdir.
 • bikac yil onceki demir maskeli adam filminde 14. lui'nin gencligini leonardo di caprio oynamisti.
 • o filmde bahsedildiginden biraz daha farkli biri. ancak sert oldugu soylenir. bunun yaninda hukumdarligi doneminde bircok onemli yapi insa edilmis ve bilim alaninda onemli gelismeler saglanmis.
 • fransa'nın en uzun süre tahtta kalan (72 yıl sanırım) ve "devlet benim" (l'etat c'est moi) sözleriyle de çok net bir şekilde ifade ettiği gibi, zamanında mutlak monarşinin allahı olmuş bir adam. çok saldırgan ve yayılmacı bir politika izlemiş; öldüğünde geride nerdeyse bir yıkıntı bırakmakla beraber fransız dilini ve kültürünü avrupa sosyetesi'nde bir numaraya oturtmuş biri. bilime ilgisinin yanında güzelliğe tapan, sanatı ve sanatçıyı destekleyen bir yapıdaymış, kraliyet dans ve müzik akademileri onun zamanında kurulmuş. zaten kendisi de dans edermiş (sophie marceau'nun oynadığı marquise filmini seyretmiş olanlar hatırlar). apollo rolünü oynamış hatta, kendisi de "le roi soleil" olarak apollo'nun islevini yerine getirdiği kanaatindeymiş (sanat, kültür, medeniyet taşımak). moliere'i, lully'i (türk marşı'nı besteleyen adam, hani dunyanin butun sabahlari soundtrack'inin ilk parçası olan) sarayda görevlendirmiş. versailley sarayı'nı yaptıran da o (paris'ten nefret edermiş, parisliler de ondan), devleti senelerce ordan yönetmiş, öyle bir adam işte...
 • sarayinda tuvalet ve banyo bulundurmadigi rivayet olunmaktadir..
 • muhteremi fransa tarihinde benzersiz kilan varolan feodalite kirintilerinin uzerinden top ve tufek ile gecmesi; fransanin ic pazarinin butunlesmesini saglamasi yatar. feodaliteyle olan mucadelesini o kadar abartmistir ki cumle fransiz derebeylerinden arta kalanlari versaillesa toplamis ve sosyete adi altinda birlikte eglendiklerini sandirarak (conviviality) alenen rehin almistir.

  marsilya kentinin girisinde bir top gorursunuz(mus), o top lui kardesin marsilya kusatmasinda kullandigi topmus. o kadar dayatmis kendisini.
 • bu arada arkadasin kendisini gunes kral suretinde apollonun savas arabasini surerken resmettirmisligi var ki bu kadar abartmis. ilgilenenler soz konusu resimi http://www.assumption.edu/…faculty/gallo/louis.html adresinden gorebilirler.
 • ufak tefek oldugu icin ihtisama ve saltanatli bir gorunumle resmedilmesine cok onem verdigi soylenir. bu sebeptendir ki yer aldigi butun tablolarda abartiya rastlanir. bu abarti, av kosku olarak yaptirdigi versailles sarayına da yansimistir.
 • shrek'te ger¢ek bir kral olabilmek i¢in prenses fiona ile evlenmek adina turlu taklalar atan lord farquad'i hatirlatan ki$ilik.
 • hükmettigi dönemde * yapilan mobilyalar da bu isimle anilir.
hesabın var mı? giriş yap