• amerikanın kentucky eyaletinin popülasyon bakımından en büyük şehri. ohio nehri kenarında kurulu olan kentin nüfusu toplamda 750 bin civarındadır. ohio nehri aynı zamanda indiana eyaleti ile de sınırı oluşturur. hatta genişletilmiş şehrin bir kısmı indiana eyaletinde sayılabilir ama amerikan kamu yönetimi bizimkine pek benzemediği için kim nereye bakıyor biraz karışık geliyor türkler için.

louisville şehrinin en bilinen özelliği muhammed ali'nin memleketi olmasıdır. zaten henüz hayattayken muhammed ali merkezi (muhammad ali center) açılarak kendisi onurlandırılmıştır. şehre gelenlerin, aynı zamanda vakıf merkezi ve müze işlevleri de gören bu merkeze gelmelerini tavsiye ederim. gayet güzel dizayn edilmiş ve muhammed ali'nin merkeze alındığı bir anlatımla amerika'daki apartheid rejiminin yıkılış ve medeni haklar mücadelesi (civil rights movement) süreci, bu sürece muhammed ali'nin aktif katkısı güzelce, abartı katmadan özetlenmiş. müzeye giriş 15 dolar (öğrenciler için 10 dolar). benim 2 saatimi aldı, hakkını vererek gezmek 3 saat alabilir. hemen şehir merkezinde (hatta nehir kıyısında, gayet güzel bir manzaraya da sahip) olduğu için ulaşmanız kolay olacaktır.

şehirde gezecek pek bir şey yok açıkçası, oldukça tipik bir amerikan şehri. biraz daha küçük ölçekli tabii ama şehrin çevresinde gidilecek epey bir yer var. bizim pek bilmediğimiz ama amerikalıların deli olduğu klasik at yarışları kentuckyde yapılıyor (at yarışı nedir tabii ki biliyoruz, anlatmaya çalıştığım bu taraftaki at yarışlarını biz pek takip etmiyoruz). amerikadaki at yarışları sezonunun yarısı kentucky'de gerçekleşiyor (başlangıç ve bitiş periyodu) ve at yarışları kültürün bir parçası haline gelmiş. her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü yapılan the kentucky derby (kentucky koşusu) ülkede (ve galiba dünyada da) en prestijli yarışlardan biri ve tarihi 1875'e kadar uzanıyor. koşunun yapıldığı churchill downsın hemen yanında bir müze de var. eğer at yarışlarına özel ilginiz varsa buraya gelebilirsiniz.

kız arkadaşım bir siyahi ve bu yarışlara özel ilgi duyduğu için gelmiştik. bu yarışların tarihinde siyahların çok emeği var. köle olarak değil (zaten yarışlar kölelik kaldırıldıktan sonra başlıyor) yetiştirici, jokey, at sahibi olarak da epey katkıları olmuş. ilginç bir biçimde, ayrımcılığın (segregation) pek kendine yer bulamadığı ender alanlardan biri olmuş buradaki at yarışları. daha da ilginç olan kentuckynin güney eyaletlerinden biri olması (gerçi tam güney sayılmaz, daha çok arada bir yerde ama yine de burada kölelik hakimmiş ve kkknın hala aktif olduğunu düşününce, at yarışlarındaki bu -nisbeten- eşitlikçi tutuma epey şaşırmıştım). yarışların yapıldığı churchill downs ve müze yanyana ve müzeyi gezerken koşu alanına da girebiliyorsunuz. giriş fiyatları lousville'de genelde aynı (15 dolar, öğrenci 10 dolar).

gezilecek bir başka ilginç yer ise mega cavern. ingilizce'de cave = doğal mağara, cavern = insan yapısı mağaralar. maden ocakları da 'cavern' sınıfına giriyor. dolayısıyla adından da anlaşılabileceği üzere insan eliyle oyulmuş devasa yeraltı mağara sistemleri var burada. kireçtaşı (limestone) ocakları varmış zamanında ama bir süre sonra ekonomik getirisi olmadığı için kapanmış (bu arada ohio, kentucky ve indiana'nın altının silme kireçtaşı olduğu ve dünyadaki en büyük kireçtaşı rezervinin burası olduğunu öğrendim). çeşitli turlar var. araba ile bile girilebiliyor (o kadar büyük ve geniş tüneller var) ve en eğlencelisi sanırım çelik iplerden kaymak (zip tour diyorlar). her turun fiyatı farklı. ben yürüme turu almıştım ve yaklaşık iki saat sürüyor (ücret 15 dolar). içerisi kapkaranlık, kaybolmayın diye iki tane rehber, önünüzü ve etrafındakileri görün diye de reflektörlü yelek ve el feneri veriyorlar girişte. bir ürkünç ama ilginç bir deneyimdi, tavsiye ederim. yalnız içeri girerken üzerinize bir şeyler alın zira dışarısı sıcak ama içerisi epey bir serin oluyor (buz gibi soğuk değil ama serin).

bu mağaralar aynı zamanda depolama yerleriymiş. ulusal yahut insani değeri olduğunu düşündükleri her şeyi burada depoluyor/korumaya alıyorlarmış. bu depoları gösteren rehberimiz, bugüne kadar çekilmiş önemli önemsiz bütün filmlerin bir kopyasının burada saklandığını, her deponun 6 ayda bir güncellendiğini söylediği zaman dışarıda gördüğüm tırların gizemi çözülmüştü kafamda (o koskoca tırlar mağaraya girebiliyorlardı bu arada). ayrıca mağaraların içerisinde, olası felaket senaryoları için toplanma ve sığınak alanları yapılmış. bazı yerlerde ilginç ışıklandırmalar yapılmış ve kimi yerlerde de geçmişten günümüze kullanılan madencilik alet ve edevatı sergileniyor. ben gayet eğlenmiştim, meraklı olanlar gelebilirler.

son olarak, küçük bir şehir olduğu için aradığınız her şeyi bulamayabilirsiniz (mesela maç izleyecek bir mekan zira şehirde bizim bildiğimiz futbol pek tanınmıyor) ama ulaşımı kolay, nisbeten ucuz bir yer. şehrin göbeğindeki çakma davut heykelini görmezden gelin zira altuni sarı ile kaplamışlar ve oldukça çirkin bir şey ortaya çıkmış (güneyli zevksizliği işte). nehir kenarı gayet güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. beklediğinizden daha yeşil bir yer kentucky ama yolları bayağı bir bozuk.

şimdilik bu kadar, aklıma geldikçe düzenleme yaparım. gidiniz geziniz efem, iyi yolculuklar.
  • louisville kentucky'dedir. indiana'da boyle bir sehir yoktur sadece sehir indiana'nin guney sinirinda olmasi nedeniyle karistirilabilir.
  • upsin merkezidir burasi. hava kosullari ups in tum kargo ucaklarinin gecikmesine yol acti. yarin teslim almam gereken hizli teslim kargom maalesef kuzu kuzu yatiyor orda suan ve bu da beni kahrediyor.

en son -8 derece ve tipi koşullari hakim idi.
  • luiz değil, luoavıl gibi bir telaffuzu var. uoa hepsi birbiri içinde parçalanıyor hızlıca.
  • rick pitino'nun antrenorlugunu yaptigi university of louisville'de bu sehire aittir.. bu okul pitino'nun final four oynattigi 4. takimdir..
  • adını fransa kralı 16. louis'den alan, kentucky eyaletinin en büyük şehri. bağımsızlık savaşı kahramanlarından george rogers clarck tarafından kurulmuştur. at yetiştiriciliği ve kentucky derby isimli at yarışı organizasyonuyla ünlüdür.
  • yakında gezmeye gideceğimiz şehir. varsa oralarda ekşi yazarları, tanışabiliriz.

pek bir aktivitesi olmayan orta halli bir amerikan şehri olarak okudum googla'da. zoo ve doğal parkları ile meşhurmuş. muhammed ali'yi ziyaret edebilirsek ruhuna bir fatiha okuruz.
  • muhammed ali clay'in mezarının bulunduğu şehir
  • clark kentin yani kal-el yani supermanin büyüdüğü kasabadır.
  • (bkz: nellyville)
hesabın var mı? giriş yap