şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: transferans)
 • romantik ilişkide partnerlerden birinin diğerine kendini ''dünyalar güzeli, yakışıklısı, başarılısı, iyisi'' hissettirdiği, onu hediyelere ve güzel olan her şeye boğduğu, birlikte mükemmel geçen ilk haftalar veya aylar sonrası ilişkinin ve buna maruz bırakılan bireyin tepe taklak olmasıyla seyir bulur. abartılı partner diğerini bilinçli bir şekilde veya farkında olmayarak kontrol etmeye çalışır, orantısız sevgi gösterişleri, tatlı sürprizlerle bir nevi onu kendine bağımlı hale getirir ve yavaş yavaş gösterdiği ilgiyi geri çeker (çiğ yorum olacak ama aklıma anal dönem problematiğini getirdi ilgiyi sunmak ve geri çekmek diye yorumlayınca). çoğunlukla başka psikolojik şiddetler de (bkz: gaslighting) eşlik eder buna, kişi bağımlı ve kontrol altında tutulmaya çalışılır. kurban alışık olduğu ilgi yok olunca şüpheye düşer, sorunun kendisinde olduğunu düşünür ve kendisini suçlar. eğer ilişkiyi bitirmeye yönelik atakta bulunursa da diğeri ufak ilgi ve sevgi davranışlarıyla onu manipüle eder ve gitmesini engeller. bu manipülasyon tekniği genelde narsistler tarafından kullanılır ve kurban manipüle edildiğini kolay kolay anlayamaz çünkü ona göre sadece ideal bi ilişkinin içindedir. yavaş yavaş diğer arkadaşlar ve meşguliyetler azalır, kurbanın hayatındaki tek insan partneri olur. yalnızlaşılır ve bağımsızlık yitirilir. duygusal istismarcının talepleri artar ve karşılanmayınca da 'yine orantısız' öfke ve kıskançlık hasıl olur. diğerleri gibi sinsi ve kolay kolay anlaşılamayan bu duygusal şiddet insanın hayatını zehir eder böyle. uzak durulasıcalar!
 • birisinin sizi kazanmak uğruna size iyi davranması ve ilgi ve sevgi göstermesiymiş. gold digger veya fuckboi değilse bu normal ilişkiler içersinde yer almaz. havadan nem kapmamak gerekir.
 • çok ilginç bir manipülasyon tekniği. bir yanıyla da korkutucu. zira duygusal manipülasyon tekniği olarak görünmesine rağmen sevgiliyi yüceltme içten gelen bir hisle de gerçekleşebiliyor. gerçek olanla bunu bir yöntem olarak kullanan arasında ciddi bir fark olmalı

  hayal gücü normalden daha fazla çalışan insanlar aşkı hissettikleri zaman bunu derinlemesine yaşama eğiliminde olurlar. sadece karşı tarafı özel hissettirmek için değil kendilerini de o özel ilişkinin bir parçası görerek mutlu olmak için sevgilinin her ayrıntısında aşkı görürler. sevgili su yemek gibi bir ihtiyaçtır. karşı tarafın özelliklerini yüceltmek iyi hissettirir ve bu içten gelir.

  fakat sorun şu ki love bombing kullanan manipülatör çok benzer bir yöntem kullanarak sevgiliyi kendisine bağlı kılmaya çalışır. az önce bahsedilen birçok kişiye aşırı kaçabilecek sevgiyi bir silah olarak kullanır ve karşı tarafı bağımlı hale getirir.

  bahsedilen iki karakterin de duygusal bağımlılık yaratan özellikleri olabilir, emin değilim. fakat bir tarafın bunu samimi bir ihtiyaçla, kendi masalının asıl karakterini bulduğunu paylaşmak için sevgiliyi övmesi diğerininse bir bağımlılık yaratmayı hedeflemesi ikisini birbirinden ayırıyor diye düşünüyorum.
 • ölçülü olmanın adı bin yıl önce koyulmuş.

  ölçülü olmamak için tepinen eşekler de kendi hâline bin tane isim uydurmuş.

  fatshaming,gaslighting,mansplaining..

  hep arka planındaki derinlikten koparılmış ideolojilerin postmodernizmle yaptıkları evlilik sonucunda gelinen yer burası. her şeyin adını koyalım. adını koyduğumuz herşeyden bir kalıp ve hudut üretebilelim. öyle bir sistemimiz olsun ki, istediğimiz şeyden istediğimiz niyeti okuyabilelim...

  amerikalıların, çok düşünmekle vakit kaybetmemek için yaptıkları birşey bu. insanı oldukça aptallaştıran birşey aynı zamanda.

  tokgözlü, fedakâr, nazik ve dürüst olun, kendinize de saygı duyun.

  sonu -ing ile biten bu zorlama kavramlara hacet kalmaz.
 • diğer adıyla aşk bombardımanı.
 • tool’un sober adlı şarkısında mükemmel bir şekilde tarif edilen, narsisistik kişilik özellikleri gösteren kişilere ait davranış paternidir. arkasından ‘devaluation’ ve ‘discarding’ paternleri gelir.

  ‘i am just a worthless liar
  i am just an imbecile
  i will only complicate you
  trust in me and fall as well
  i will find a center in you
  i will chew it up and leave
  i will work to elevate you
  just enough to bring you down’

  nedeni için çocukluklarına filan inmek lazım. nedenlerle uğraşmayın. uzak durun. gerçekçi gelmeyecektir zaten. o hisse kulak verin.
 • şarkısını yapmışlar

  (bkz: someone you loved).
 • love bombing, maruz kaldığınızı sıklıkla karşı taraf yaptıklarını artık yapmamaya başladığında anlayabileceğiniz bir psikolojik (ya da duygusal) şiddet türüdür. burada manipülatörün amacı karşısındaki kişiyi etkisi altına almak, bir bakıma kendisine ve dış faktörlere karşı etkisizleştirmektir. genellikle narsisizm ile ilişkilendirilir çünkü aynı narsisistik kişi gibi, sizin için en çok sevilen, en çok değer verilen ve ilgilenilen kişi konumunda olmak isterler. çoğu yerde kadınlara karşı yapılan bir manipülasyon türü olarak ifade edilmiş olsa da ben bunu sadece cinsiyet bazında tanımlamak istemiyorum.

  peki love bombing'e maruz kaldığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

  henüz yeni tanıştığınız kişinin size karşı abartılı sayılabilecek kadar ilgili olması, sürekli olarak iltifat ve hediye bombardımanına uğramanız, bir diğer tanımla "ayakları yerden kesilmek" deyimini size kısa sürede hissettiren biriyle karşı karşıya olmanız buna maruz kaldığınızı gösterebilir. ancak elbette bunlar yeterli değil ve asıl noktamız bu da değil, love bombing olduğunu anladığımız nokta size normalden fazla ilgi ve değer veren bu kişinin bu davranışları aniden kesmesi ve aksi yönde davranışlarıyla başlar. bir çeşit değersizleştirme süreci.

  manipülatörün amaçladığı şey yazının başında da belirttiğim gibi kişiyi etkisizleştirmek, özellikle duygusal olarak. ayrıca bu noktada bu manipülasyonun etkisinin manipüle edilen kişinin kişiliğiyle de pek alakalı olmadığını belirtmek gerek. roller coaster bu durum için iyi bir benzetme, çünkü love bombing uygulanan ilişkide bir istikrardan bahsetmek mümkün değil. sürekli olarak inişler ve çıkışlardan bahsedilebilir. ki, manipülatör de bunu istiyor. muhtemelen hepimizin hayatında tarif edilene benzer ilişkilere sahip kişiler olmuştur ya da birebir tecrübe etmişizdir. sürekli olarak sosyal ortamlarda (ki bu kişinin güvenini toplamak ve kendine inandırmak için güçlü bir nokta) ya da baş başa karşısındakini öven, yücelten kişi, yeterli güveni ve bağı kazandıktan sonra bu davranışları kesiyor. perde kapanıyor ve oyunun seyri değişiyor. manipülatör bu noktadan sonra da kendi "inşa ettiği" sevgi ve güven bağının aksine davranışlarla, manipüle ettiği kişiyi çıkardığı yerden onu tanıdığı yerdekinden de aşağı bir yere düşürüyor. basit gözükse de maalesef etkili olan ve kalıcı izler bırakabilen bir manipüle türü bu. süreç sonunda kişide özgüvensizlik, güven problemi, şüphecilik ve hatta kendiyle ilgili şüpheye düşme, sevilebilir biri olduğunu sorgulama gibi durumlar görülebilir. her zaman fiziksel şiddetten konuşuyoruz ancak bu tarz duygusal/psikolojik şiddet türleri kişinin bilinç dışına yerleşebilecek tohumlar gibidir, hiç farkına varılmadan da yaşanabilir ve yaşanılan problemler için sorun yanlış yerde aranabilir. elbette bu manipülasyonun her ilişkide aynı şiddette seyredeceğini iddia etmek de mantıklı değil, fark etmeden de geçirebilirsiniz süreci. en azından farkındalık kazanmamız dileğiyle.
  genellikle birlikte incelenen diğer iki başlık:
  (bkz: gaslighting)
  (bkz: mansplaining)

  edit:typo
 • bunu gördüğünüzde kaçın, kaçın ve kaçın.

  özellikle narsist kişilerde gözüken yoğun bir duygu bozukluğudur. aşırıya kaçan ilgisiyle önce sizi ve duygularınızı manipüle edip, kendisine bağlayacak ve sonra da normal bir düzeyde ilgiye indiğinde ya da tamamen ilgiyi çektiğinde ise kendinizi sorgulatıp, acaba bir hata mı yaptım da benden uzaklaştı dedirtecek, kontrolü altına alacak ve sizi bağımlı hale getirecektir.

  öncül sinyalleri aldığınızda topuklayın aksi takdirde üzüleceksiniz.
hesabın var mı? giriş yap