584 entry daha
  • yeni nesil ergenlerin saçam sapan adetleri.
  • love bombing (aşk bombardımanı): ilişkinin başında taraflardan birinin aşırı miktarda ilgi ve sevgi göstermesi. yani kişi 2-3 günde karşı tarafı duygusal olarak kendine bağımlı hale getirmek için yoğun bir sevgi dili kullanması. seni seviyorum, senin için ölürüm ve buna bağlı geleceğe yönelik planlar yapmak ve hayaller kurup paylaşmak, karşılık beklemek ve tüm bunları 2-3 gün içinde yapmak. hızlı başlamak.

gaslighting (mantık yürütme bozma): kişinin gerçeklik algısını ve hafızasını sorgulamasına neden olan psikolojik bir manipülasyon taktiği. taraflardan biri partnerinin kendine olan güvenini sarsarak onu kendisine daha bağımlı hale getirir. öyle ki karşı taraf kendi hislerini, düşüncelerini ve hatta yaşadıklarını sorgulamasına başlıyor. manipülasyon, beni sevmiyorsun, beni önemsemiyorsun, beni özlemiyorsun benzeri kalıplar ile sağlanır. maruz kalan partner lan hakikaten sevmiyor muyum diyerek kendi kendine şüphelenmeye başlar ve daha fazla bağlanıp ilgilenmeye başlar.

ghosting (aniden ortadan kaybolma): hızlı gelişen aşk yalanları ile eşdeğer hızda gelişen; aniden ve açıklama yapmadan iletişimi kesmek veya sonlandırma kararı almak. biz anlaşamadık, olmuyor, çok sıkıcı, galiba hızlı karar verdim vs. gibi kalıplar ile süreç tamamlanıyor.

tanım: günümuz iilişkilerde karşılaşılan davranış kalıpları. olumsuz kalıplar, ucuz kişiliklerin yarattığı bahar ve buhran.
  • sosyal medyada duyduğu terimlerle ezbere yaşayan ve durum aslında öyle olmasa bile "ya kankaağğğ bana böyle yaptığğğ" şeklinde laflarla sadece o kelimeleri kullanmış olduğu için cool bir bok olduğunu sanan malların jargon kombosu.
  • gibi dizisinde çok güzel anlatılmıştır
  • kac kisi “nihayetinde de iste kara toprak” yazmis diye bakmaya geldigim baslik.

an itibariyle 37 kisi
  • sonrasında breadcrumbing ile devam eder.
  • ergen saçmaları
  • herkesin yaşadığı ve herkes tarafından bilinen durumların isimlendirilmesidir.

love bombing: sürekli sevgi gösterisinde bulunmak, sevmek, öpmek filan.

gaslighting: karşıdaki kişinin kendisini sorgulamasını ve suçlu görmesini sağlayacak şekilde manipüle etmek.

ghosting: iletişimi kesmek.
  • gaz lambası ışığında hayaletle aşk bombası patlatmış anladığımız kadarıyla.

çok entelhasan.
  • boeing + doing + going
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap