• yillar yili the who dinler dururuz, pete ile "haci killar kadayif olmus" diye dalga geceriz live bilmemnelere ciktiginda ama bu enfes sarkiyi, bu insani insandan alacak sarkiyi es gecmisiz.. sahsen üzüntüden, bu sarkiyi dinlemeden gecen yillarimdan kopekler gibi pisman oldum.. "dogdugum gün bu sarkiyi dinledigim andir" dedim yakin dostlarima..

sarki hakkinda tek bir trivia bilgisi dahi veremiyorum ancak kendim uydurabilirim..

"efendim bu sarki kayit edilirken mekanin onunden gecen paul mccartney "allahim bu ses bu ses" demis sonrasinda the who oldugunu ogrenmis, sonra da studyoya girip sarkinin kayidinda yardimci olmustur" (fena da durmadi anasini satiim)

her neyse bir kiyak yapalim da youtubedan sarkiyi kotaralim buraya..

tüm sevdiklerini kaybedenler icin gelsin the who söylüyor, "aşkın kanunu yazsam yeniden"
    http://www.youtube.com/watch?v=gdbatwpoa6k
  • şarkı 79 yapımı bir film olan quadrophenia'nın ana karakteri olan jimmy hakkındaymış. jimmy yağan yağmurda kendini, allah'ı buluyormuş. şarkıyı yazan pete townshend de şöyle demiş şarkı hakkında:

"[ıt] refers to meher baba's one time comment that rain was a blessing from god; that thunder was god's voice. ıt's another plea to drown, only this time in the rain. jimmy goes through a suicide crisis. he surrenders to the inevitable, and you know, you know, when it's over and he goes back to town he'll be going through the same shit, being in the same terrible family situation and so on, but he's moved up a level. he's weak still, but there's a strength in that weakness. he's in danger of maturing."

"şarkı, meher baba'nın yağmurun tanrıdan gelen bir kutsama, gökgürültüsünün de tanrının sesi olduğunu iddia eden bir yorumuna dayanıyor. boğulmak için başka bir rica bu şarkı fakat bu sefer yağmurda boğulmak için bu rica. jimmy bir intihar krizinin içinde. engellenemez olana teslim oluyor ama bilirsiniz işte, her şey bittiğinde ve kasabaya geri döndüğünde gene aynı bokun içinde olacak, gene aile durumları berbat olacak ve bunun gibi şeyler; ama bir seviye atladı jimmy. hala zayıf fakat bu zayıflığı bir kuvvet de barındırıyor artık. büyüme tehlikesiyle karşı karşıya."

bu boktan çeviriden sonra da pearl jam yorumunun muhteşem olduğunu belirtmem lazım. zira hakkaten sadece eddie` : eddie vedder` söylesin diye yazılmış bir şarkı olduğunu düşünüyorum.

ha unutmadan çok feci wikipedia'dan yararlandım.
  • eddie vedder'in sesine hayvanlar gibi gitmis sarki.
  • reign over me adlı filmi izledikten sonra yazılar geçerken çaldığında bana; oha adamın sesi ne kadar güzel diye düşündürtüp hemen ardından eddie vedder lan bu dedirtmiş cover.
  • insana vespa alıp bütün gece dolaşma hevesi yükleyen şarkı.
    (bkz: reign over me)
  • pearl jam tarafindan reign over me ost'i icin yorumlanan the who sarkisi. siz konusu sarki ayni zamanda pearl jam 2007 fan club single'inda a yuzunu teskil etmektedir.
  • the who'nun yapmasından tam 34 sene sonra 2007'deki reign over me filmine isim kaynağı olması, çalışmanın ne kadar çok başarılı olduğunun net kanıtıdır. soundtrack için pearl jam tarafından bir yorumu da yapılmış olması, parçayı sevenler adına bonus niteliği taşımıştır.
  • "bu mudur?" diye soulursa, "iste budur!" diye yanitlanasi film ve sarka, ay parka, yani sarki, parca iste, mükemmel parca.
  • pearl jam versiyonu da fena değildir ama the who'nun ve hele hele roger daltrey'nin ilahi vokal performansına pek yaklaşamaz kanımca. pearl jam'dan duyup şarkının asıl versiyonunu dinlememişler çok şey kaçırmaktadır.
  • radyoda duyup, edindiğimden beri 4 gündür sürekli dinlnediğim (ve hala bıkmadım), üstüne bir süre başka bi şey duymak istemediğim süper cover. eddie wedder'ın yine yapacağını yapmış dedirttiği bir durum. yıllar sonra ilk defa ve bu kadar heyecanlandıran bir şey dinlemenin sonsuz keyfini yaşattı. hayır hiç abartmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap