şükela:  tümü | bugün
 • love, simon

  greg beranti'nin yönettiği, nick robinson'ın baş rolde simon'ı canlandırdığı mart 2018 çıkışlı film.

  (filmin adındaki virgülün anlamı değiştiren çok önemli bir işlevi var. ama sözlükte noktalama işareti kullanamadığımız için böyle abuk şekilde açmak zorunda kaldım başlığı.)

  filmde güçlü ve sağlıklı aile ve arkadaşlık ilişkilerine sahip olmasına rağmen eşcinsel olduğunu açıklamak konusunda çekinceler yaşayan; paralelde ise benzer sıkıntıları yaşayan bir başka gençle online bir ilişki yaşayan simon'ın hikayesi anlatılıyor(muş).

  ben henüz filmi izlemedim; ama okuduğum ve dinlediğim eleştiriler çok ama çok olumlu. filmin son derece zekice yazıldığını, gerçekçi dialoglara sahip olduğunu, cinsel yönelimiyle ilgili olmasa da teenage yıllarında büyük bir sırrı/problemi olup bunu hayatındaki insanlarla paylaşmak konusunda korkular yaşayan herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği, iyi yönetilmiş, iyi yazılmış ve çok iyi oynanmış bir film olduğunu söylüyor eleştirmenler. klasik cinsel kimlik kökenli sıkıntıların işlendiği buhranlı ve daha bohem filmlerin aksine fazla ağırlaşmadan, yormadan, klişe bir dramaya kaçmadan sıcak ve gündelik dialoglarla; daha normal bir atmosfer içinde karakterleri irdeliyormuş.

  bu eleştirilerden sonra çok heyecanlandım bu filme dair. türkiye'de vizyona gireceğini sanmıyorum ama birkaç aya stream ortamlarına düşer.
 • bundan önce star wars, indiana jones, alien gibi iz bırakan serilerin prodüksiyonunu ve dağıtımını yapmış, ana akım sinemada söz sahibi 20th century fox şirketi "love, simon" (sevgiler, simon) filminin tanıtımlarına başladı. iddiaya göre film, bu özelliklere sahip ilk film. filmin diğerlerinden ayrılan yanı, bu tür filmlerin genelde küçük stüdyolardan çıkması. bu çapta stüdyolar ise eşcinsel filmi olarak "brokeback mountain", "call me by your name" gibi dramatik yönü ağır basan filmler yayınladı. büyük bütçeli olduğu için, filmin aksamayacağını şimdiden söyleyebiliriz. yani, sırf iyi hissetmek istediğimiz için izleyebildiğimiz, hollywood klişelerinden faydalanan, muhtemelen sabun köpüğü, duyguları harekete geçiren ve amatör durmayan bir filmimiz oldu.

  https://www.nytimes.com/…n-gay-romantic-comedy.html

  yönetmene bakınca, arrow, riverdale, the flash gibi çokça fanı olan dizilere prodüktörlük yaptığı görülüyor.
  http://www.imdb.com/…075528/?ref_=tt_ov_dr#producer

  16 mart 2018'de gösterime girecek olan filmin türkiye vizyon tarihi açıklanmamış. diğer bir duyum ise, filmin sadece amerika'da ve kanada'da yayınlanacağı yönünde. incelediğim türk sinema sitelerinde ise filmin merak edildiği, genelde olumlandığı, talep edildiği görülüyor. (http://www.beyazperde.com/…ci-elestirileri/puani-5/).

  muhtemelen tolerans kavramına oynayan, şöyle bir alt başlık kullanan bir film:

  "sevgili dünya,
  herkes harika bir ilk aşk hikayesini hak eder.
  sevgiler, simon"
 • az önce sinemadan seyredip çıktığım sımsıcak ve sürekleyici aşk filmi. filmin sonundaki kavuşma sahnesinde tüm salon alkışlara ve ıslıklara boğulması son senelerde rastlamadığım bir durum oldu. ayrıca kız olsam başrol oyuncusu nick robinson’a aşık olurdum çocuk ciddi karizmatik ve yakışıklı.
  gay filmi diye önyargıyla yaklaşmayın,mutlaka izleyin.