şükela:  tümü | bugün
  • 1858-1925 yılları arasında yaşamış alman ressam. emresyonizmin almanya'daki en ünlü figürlerinden biridir. asıl adı franz heinrich louis corinth olan isim, ülkesinde başladığı resim eğitimine belçika ve fransa'da devam etmiştir. almanya'ya döndükten sonra başta münih'e yerleşen corinth'in 1891 yılında bir karma sergi için yaptığı diogenes'i şiddetle eleştirilmişti. münchener secession'un bir üyesiydi ancak ardından fikir ayrılıkları onu berlin'e sürüklemişti.
    max liebermann ve gerhart hauptmann ile kurduğu dostluk, ressamın berliner secession'un bir parçası olmasını sağlamıştı. paul cassirer sayesinde açtığı bir sergi ile de bayağı ünlenmişti. liebermann sonrasında berliner secession'un başı olduysa da, grubun bölünmesine mani olamadı. birinci dünya savaşı sırasında generallerin ve politikacıların portrelerini yaparak dikkat çekti. savaştan sonra inzivaya çekilmişti. 1923 yılında berlin güzel sanatlar akadamesinin düzenlediği serginin max liebermann ve enfant terrible oskar kokoschka ile birlikte önemli bir parçası olmuştu. bilinen son büyük işiyse dönemin devlet başkanı friedrich ebert'in portresini çizmektir. bu portrenin her ikisine de uğursuz geldiği iddia edilebilir zira üzerinden bir yıl geçmeden çizen de, çizilen de hakkın rahmetine kavuşmuştur...
  • - doğu prusyalı ressam lovis corinth, vücut hareketlerini de kapsamına alan etkili portreleri, walchensee'nin anlatım gücü çok büyük manzara tabloları, enerjik, neredeyse kaba denebilecek fırça darbeleriyle tuvale atılmış parlak renkleri ile, devrinin sanat cereyanlarından hiçbirine pek uymuyor. ancak sanatçının alman dışavurumcularının, özellikle yirmili yılların sanatçılarının üzerindeki etkisi gözden kaçmıyor. corinth'in ömrünün sonuna doğru yaptığı resimler muhakkak ki, çağımızın alman resim sanatında yaratılan eserlerin en iyileri arasında yer alıyor.

    kaynak: ünlü almanlar ve kentleri, federal alman hükümeti basın ve enformasyon dairesi, 1995.
  • bir eseri* diğerlerine nazaran o kadar güzeldir ki bakmaya doyamazsın. kadının saf güzel hali.. tıklayınız
hesabın var mı? giriş yap