şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: leo)

    yer yörüngelerinin yükseklik sınıflandırılmasında en alçak yörüngeyi temsil eden çoğunlukla yeryüzünden yükseklik bazında 160-2000 km aralığına karşılık gelen ve orbital periyodu 84 ila 127 dakika arasında değişen yörüngedir.

    genellikle bilimsel amaçlı kullanılan uyduları ve meteoroloji uydularını barındırır. bunun yanında birçok askeri gözlem uyduları da bu yörüngede bulunmaktadır. uluslararası uzay istasyonu bu yörüngede bulunduğu gibi türkiye'nin gözlem ve bilimsel amaçlı kullanılan bütün uyduları da leo'dadır.

    yörüngedeki uydular, orbital yüksekliklerine bağlı olarak ekzosfer ve termosfer katmanlarında bulunan birçok gazın sebep olduğu bir atmosferik sürtünmeye uğramaktadırlar. bu sebeple uydular ortalama 5-8 yıllık ömre sahip olmaktadırlar.
  • bu yorungelere yerlestirilen uydular kullanilarak interneti her yere tasimak planlanmaktadir. (bkz: low earth orbit satellite network)

    ılk 1990'li yillarda uzerinde calisilan bir plandi. bu planin ismi teledesic idi, ancak basariya ugrayan bir proje olmdi teledesic. su an bu sistem uzerine calisanlardan biri spacex, biri oneweb. bu planin basariya ulasmasi halinde dunyanin en ucra koselerinde bile internete kolayca baglanilabilecek.