şükela:  tümü | bugün
 • bir davul modeli mi diyeyim ne diyeyim kardeşim şimdi?

  (bkz: kick)
 • kick box tekmelerinden biridir. rakibin ya da sevdiklerimizin uyluk kemiğinin üzerindeki kas gruplarının tam arasına denk gelecek şekilde yandan kaval kemiğimiz ile tatbik ettiğimiz tekmedir. karşımızdakinin bacağı yaşını başını almış bir bambu kıvamında değil ise, "hoyda bre" nidası eşliğinde tekmenin tatbik edildiği dizinin üzerine çökecektir. local anestezik bir tekmedir.
 • sporcudan sporcuya basma kuvveti değişen bir vuruş tekniğidir. evet, vuruş sırasında salt bir vurma değil, aynı zamanda vurulan noktaya baskı uygulama, basma, darbeyi gömme tekniği uygulayabiliyorsanız, işte o zaman low kick vurdu sayılırsınız. bunun için de ister istemez bacak, bel ve kalça kaslarını muntazam açılarla ve güçle kullanmanız gerekiyor. şöyle ifade edeyim, ömrü hayatında hiç bu tekmeden yememiş birisi, ilk darbenizde ilk 5 dakika o bacağının üstünde duramaz* bacak iptal olur.
 • öyle bir tekmedir ki tamamen lehinize giden bir maçı kaybetmenize sebep olabilir. ve sağlam low kick'iniz varsa alehinizde giden bir maçı tersine çevirmek pekte zor değildir.
 • çok etkili bir vuruş.
  maçı hiç umulmadık anda nakavta götürebilir.

  https://m.youtube.com/watch?v=-a2jz1kef_u
 • gerek ringde gerekse de ring dışında oldukça etkili olan muay thai'ye has bir tekme türü. kick boks, karate'nin ashihara ve kyokushin türleri de bu tekmeyi muay thai'den almışlardır. bu tekmeye karşı yapılan bloklama yine kaval kemiğiyle yapıldığı için sakatlanmaya da neden olabilecek bir tekmedir. avrupalı dövüşçüler daha sık kullanır.

  taylandlı dövüşçüler ise kendi aralarında yaptıkları müsabakalarda fazla kullanmazlar. zira iyi bir low kick savunmasıyla karşılaşacaklarını bilirler. taylandlılar çok sık müsabakaya çıktıkları için sonraki dövüşler için sakatlanmamaya dikkat ederler. birçok pozisyon için farklı uygulamaları vardır. güçlü bir low kick darbesi 3-5 gün kadar ağrısını hissettirir. aynı noktaya arka arkaya alınacak darbeler ise bacakta hematom nedeniyle morarmalara neden olur.