şükela:  tümü | bugün soru sor
 • laptoplarda grafik adaptörle lcd panel arasındaki sinyal iletiminde de kullanılır. ekran kartı ve lcd modeline göre değişen birçok farklı uygulaması olsa da temelde kullanılan teknik budur.

  edit:
  domine deyus- (#17869239)
  "sadece laptop değil. her türlü lcd plasma paneller için bu kullanılır. tvler dahil"
 • ing. düşük voltajlı farksal sinyalleme. farksal sinyalleme denen şey bir kablodan sinyal aktarmak yerine iki kablodan aktarıp veriyi iki kablodaki voltaj farkından hesaplamaktan ibaret. bunun avantajı verilerin aktarıldığı ortamda elektromanyetik bozunum olursa bitişik iki teli kabaca aynı etkileyeceğinden aralarındaki farkın bozunuma rağmen değişmeyecek olması. böylece aktarımda veri kaybı ihtimalini çok azaltıyor.

  düşük voltajın avantajı ise düşük enerji tüketimi ve kablonun kendi yaydığı elektromanyetik bozunum miktarını azaltması, haliyle daha az izolasyon malzemesi gerektirmesi böylece daha ucuz, ince kablolar.

  sata, sas, pcie, thunderbolt gibi seri aktarım teknolojileri bu teknikten istifade ederler.

  (bkz: high-voltage differential signaling)
 • (bkz: twisted pair)
 • otomotiv'de yoğun biçimde kullanılan can bus haberleşme hatları da aynı diferansiyel sinyal yöntemiyle çalışmaktadır. çok gürültülü ortamlarda robust bir iletişim sağlar. mantık basitçe şu şekilde;

  can high ve can low adı verilen iki kablo aynı data'yı taşır. 1 biti için high sinyalde 2.5v üzerine 1.25v konularak, low sinyalde de 2.5v'dan 1.25v düşülerek 1.25v ila 3.75v arası voltaj seviyelerinde çalışılır. ardından high ve low sinyalleri taşıyan kablolar twisted pair biçiminde sarılarak ortam gürültüsünden eşit etkilenmeleri sağlanır. bu sayede a node'undan çıkan sinyal b node'una ulaştığında, ortam gürültüsü iki sinyale de eşit miktarda eklendiği için high ve low sinyaller arasındaki fark eşit kalmaktadır. b noktasında high ile low sinyaller arasındaki voltaj farkı dijital bir sinyal olarak düşünülür ve olaylar gelişir.
 • (bkz: rs 644)