şükela:  tümü | bugün
 • doga sporlari icin malzeme ureten bir firma. konuyla alakali olarak:
  (bkz: salewa)
  (bkz: tatonka)
  (bkz: vaude)
 • fiyatı ve ters marketing'i yüzünden üst segment gibi tanıtılan, oysa orta kalite firmalardan farklı olmayan marka.

  ürünleri kötü değildir ama parasının hakkını çok vermez.
 • kullanım ömrü ve sırt sisteminin rahatlığıyla, bildiğim en iyi çanta markalarından biri. aynı kalitede giyim malzemeleri de üretiyordu lakin bu sene itibariyle giyimden çekilerek içime ateş düşürdüler...
 • abd menşeili, ingiltere merkezli, italyan asolo grubuna ait bir alt markadır(?) (hala öyle mi bilmiyorum ama). taş gibi bir marka diyemem kendilerine, nitekim sınırlı kategorizasyonları vardır ancak çantalarına kefilim. tfx serisinden cerro torre modeli çantaları gerçekten verdiğiniz paranın hakkını verir. fiyatları da herşeye rağmen cep yakar. ki tfx sırt sistemi konusunda ödül almış bir çantadır. yanılmıyorsam 2008-2009 gibi bir yılda birinci seçilmişti. *

  işin özü bu adamlar sadece çantaya yönelmişler ki onun dışında da eldiven, kemer, tozluk balaklava ve şapka gibi ufak tefek ürünler üretirler. berelerinden birini yakın zamanda vefat eden çek dağcı tomaz humar'ın bir zirve fotoğrafında görmüştüm. bizde iyi dağcı ile malzemeyi özdeşleştirme vardır, ki tomaz'ın vefat etmeden önceki kariyerini düşündüğümde lowe alpine bence kullanılmaya değer bir marka. bu arada ismini zikrettik, rahat uyu dostum...
 • iki amerikalı alpinist kardeş (greg ve jeff lowe) tarafından kurulan lowe alpine, bildiğim kadarıyla bir süre önce asolo'ya satılmıştı. şimdi yine anglo-sakson'ların eline geçmiş; rab diye bir ingiliz markası satın almış (rab'ı da bilen bilir. bilmeyen de kendi bilir. aşmış bir markadır. heriflerin -84 ekstrem dereceli tulumunun toplam ağırlığı 2150 gram).

  kendi membran markası vardır lowe'nin: triplepoint. bildiğim kadarıyla seramik içermesi nedeniyle çok daha kuvvetli bir nefes alabilirliğe ve yıpranma dayanımına sahiptir bu membran. sıkıntı şu ki, rab sadece lowe alpine'i satın aldığı ve triplepoint de bağımsız bir marka olarak varsayıldığı için bir süredir giyim ürünü üretemiyordu. anladığım kadarıyla triplepoint'in isim hakkı konusunda asolo'yla uzlaşmış olmalılar ki, sitelerinde eylül 2013'ten itibaren yeniden giyim üretimine gireceklerini bildirmişler.

  yalnız herkese hitap etmez bu adamların ürünleri. bizim memlekette yüksek irtifa dağcılığından anlaşılan şey genelde ekspedisyon stili olduğu için fazla minimal görünüyor türk dağcısına lowe alpine. adamlar, adlarından da anlaşılacağı üzere alpin stile yönelik üretim yapıyorlar (tfx serisi dışında), hamala yönelik değil. bir örnek vermek gerekirse, kurucularından jeff lowe, çoğu faaliyetinde çadır bile kullanmadan sadece bivakla tırmanır imiş. donmaya ramak kalacak bir tulum, 10 milimlik bir mat, mümkün olan en hafif ocak ve gram gram hesap edilmiş miktardaki yakıtla, hiçbir şekilde yedek yiyecek almadan, kask, hms, kazma, krampon, buz vidası, ekspres gibi metal malzemeleri bile "aaa 2,5 gram daha hafifi varmış" diyerek seçecek kadar ultralight saplantılı biriyseniz, lowe alpine en iyi tercihlerden biri olacaktır sizin için.
 • ingiliz rab markasının sahip olduğu, çanta konusunda uzmanlaşan markadır. kamp çantaları, dağcılık çantaları, traking çantaları gayet sağlamdır. bana göre deuter ile birlikte en iyi çanta üreticisidir. çantanın sırt yapısı oval olup sırtınızın hava almasını sağlayan mükemmel bir sisteme sahiptir. baton ve kazma takma yeri gayet iyi olup istediğiniz zaman batona ve kazmaya ulaşabilirsiniz. artırılabilir ve azaltılabilir hacmi sayesinde polarınızı, montunuzu, çadırınızı, uyku tulumunuzu ve diğer malzemelerinizi rahatlıkla çantaya yerleştirebilirsiniz. çanta konusunda uzmanlaşan bu markayı tavsiye ederim. fiyatı deutere oranla daha ucuzdur.
 • model ve sistem açısından muadil olarak tatonka ve salewa kullanma şansım oldu ancak lowe alpine'de hissettiğim rahatlığı hissedemedim. sırt çantasıyla gezen bir insanın deuter'dan sonra kendisine yapabileceği en büyük jesttir lowe alpine.