şükela:  tümü | bugün
 • 1991’de, sergei erdenko, oleg ponomarev ve igor staroseltsev tarafından kurulan, rus çingene müziğini gelenekçe yaşatıp, aynı zamanda yeni tekniklerle ilerletmeye de çalışan, eğitimli ve çok yetenekli bir müzisyenler topluluğudur. adlarını grup üyelerinden kimilerinin büyük dedeleri olan ve 19. yüzyılda aynı isimle müzik yapan efsanevi bir çingene orkestrasından almışlardır.
 • road of the gypsies adlı bir albümleri vardır, dadından yinmez.
 • 2001 yılında çıkardıkları iki albüm var; gypsy times for nunja ve yılın sonunda gypsy blues. hattâ bu sonuncusuna "loyko records" isimli kendi dükkanları imza atmıştır. leonsia erdenko nam 1972 doğumlu kızımızın çok başarılı vokal yaptığını da belirtmeden geçemeyeceğim.

  ayrıca meraklısına; http://www.loyko.ru/
 • aşağıdaki adresten kendilerine ve bir kısım şarkılarına ulaşılabilecek, dinlenesi grup.

  http://loyko.gypsy.ru/
 • konser kayıtlarının bulunup dinlemesi gereken grup.
 • iyidir bu grup evet. diğer çingene müziği yapan gruplardan farklı düşünürüm hep ama neden böyle düşündüğümü tam bilemiyorum. kadın vokalinin olmaması ya da yanık sesli yaşlı amcalar olmaması ya da başka bişey olabilir. ve biraz daha sanki modern çingene müziği yapıyorlar. nasıl diyeceğimi de tam bilemedim bunu. şimdi dolaşırken 2010 yılında yeni bi albüm yaptıklarını gördüm hotza adında ondan geldim buraya da.

  edit: şimdi hatırladım da kadın yok dedim ama var aslında bazı şarkılarında. bilemiyorum.
 • dün bir konserde; yaklaşık 8-9 yaşlarındaki bir kızdan vishnya adlı şarkılarını dinledim. çello, piyano ve gitar eşliğinde harika bir versiyondu; onu dinledikten sonra kimlermiş nelermiş diye açıp şarkının orjinalini dinleyince, açıkçası hayal kırıklığı oldu. çellonun, ve minik kızın sesinin verdiği duygusallık orjinalinde yoktu, kemanın hareketliliği vardı onun yerine.

  ama olsundu. vishnya'nın bulunduğu albüm olan gypsy times for nunja'yı dinliyorum, bir yandan entry yazıp bir yandan albümün sonlarına yaklaşırken söyleyebilirim ki; aradığım grubu buldum adeta! rus çingene müziği daha doğrusu çigan müziği yapmışlar, tadından yenmemiş, insanı kâh duygulandırıp, kâh kıpır kıpır etmeden bırakmamış.
 • yanılmıyorsam 2 tane kemancısı şu anda hayatta olmayan, sadece gitarist olan arkadaş hayatta olan muhteşem üçlü. kalinka bir de bunlardan dinlenmelidir.

  kendilerinden bir adet fotoğraf