şükela:  tümü | bugün
  • ulus devlet kurmak adına yola çıkıp ulus tanımını din üzerinden yapıp araplar ile yolları ayırırken kürtler ile yola devam etmektir.

ermeniler, rumlar falan hepsi ile yolları ayırıyorsun. ancak osmanlı döneminden beri bağımsızlık arzusu ile yanıp tutuşan halkı niye zorla tutuyorsun ?

-nasıl olsa asimile ederim- diye düşündün ama olmadı işte. yıllar yılı devam eden kronik bir hastalığa döndü bu sorun. sadece verilen şehitler ve gaziler bir yana teröre harcanan para ile üç tane daha türkiye kurulurdu bana göre.

amacım ırkçılık yapmak kesinlikle değil. ancak en baştan iki tarafı da memnun edecek makul bir çözüm bulunsaydı iki ulus için de çok daha faydalı bir çözüm bulunurdu.

yani eğer -ben ulus devlet kuracağım- diyorsan -ben türk'üm- diyenden başkasını tutmayacaktın en baştan.

olay bu.
  • (bkz: arkadaşı önemli bir bakanlığa getirin)
    evet bi sen biliyon.
    dönemin tarihini, sosyal hayatını ve ekonomik durumu da göz önünde bulundur.
    tabi amaçları da es geçme.
    ya da geç, kime ne anlatıyorum ki?
  • hatasız bir antlaşmadır. kürtleri adam yerine koyduk ve onları da bu devletin kurucu ırkları arasında saydık. değerini bilenler oldu allah razı olsun onlarda atamız sayılır. bizim atalarımızla beraber bu toprakları koruyan kollayanlar oldu. değerini bilmeyenler utansın ne diyelim.

ha keşke ermenileri sürerken kürtleri de sürselermiş en azından türkiye bugün bu kadar kan ağlamazdı. iran ırak suriye türkmenlerini ülkeye alıp kürtleri sürmeleri bir çok derde derman olurmuş. ama dediğim gibi o günün şartlarında olabildiğince fazla toprak olabildiğince az hasarla alınmalıydı ve böyle bir sonuç çıktı ortaya.