şükela:  tümü | bugün
  • malum sağ kesimde lozan antlaşması‘nda türkiye’nin sekülerleşmesine dair gizli maddeler olduğuna dair şehir efsaneleri var. necip fazıl kısakürek denen ırkçı faşist zamanında böyle birşey salladı ve nfk’dan başka bir şey okumamış olan dallamalar da buna inanıyor.

benim merak ettiğim bu sözde maddelerin mantığı ne?

lord curzon, ismet inönü’ye neden “kapitülasyonları kaldırmanıza tek şartla izin veririz, şapka giymeyenleri asacaksınız” desin lan..
  • gizli konulması neyse de çok gizli maddeler konulması enteresan. kimse ne olduklarını bilmiyor ama birileri sürekli "o maddeler kalksın 2023 de roket olacağız rokettt uzaya gideceğiz direkt borları gemilere yükleyip" diye milleti gazlıyor.
  • bir süredir almanya'da yaşıyorum. suriyeli (mülteci değil, büyük bir şirkette çalışan doktor) tanıdığımız 2023'te lozan anlaşmasının gizli maddelerinin tedavülden kalkacağını, türkiye'nin çok güçleneceğini, kendisinin de bir suriyeli olarak otomatik türk vatandaşı olacağını söyledi. suriyeliler arasında da böyle manasız bir muhabbet varmış.

ben saçmalama dedim doğruları anlattım, pek kafasına yatmadı. eşim sen türk vatandaşlığını bırak alman vatandaşlığı almaya bak dedi, adam "aslında çok haklısın ya" deyip konuyu değiştirdi.
  • gazeteci yazar ali desidero'nun ele geçirdiği gizli maddelerdir. şöyle ki:

-fenerbahçe avrupaya gidemesin

-türk kadınları 2023'e kadar türk erkeklerinin başının etini yesin * *

-zara ve mango'da sürekli indirim olsun

-bundan sonra sakalımızı türklere kestirelim *