şükela:  tümü | bugün
 • büyük komutan rte'nin tarihe ışık tuttuğu konuşmanın özeti.

  tam hali :

  "lozan ifadesini kullandığımda birileri rahatsız oldu, niye rahatsız oluyorsunuz. lozan'da da 3 milyon kilometrekarede bir yerler tırmıklandı, 780 bin kilometrekareye düştük. burnumuzun dibindeki yerler alındığında bununla iftihar edenler oldu. bu nasıl oluyor ya, elindekini veriyorsun, hâlâ başarılı çıktık diyorsunuz."

  haber linki

  haber linki 2
 • burnumuzun dibindeki süleyman şah türbesini kaptıranların eleştirdiği durum.
 • muhtemelen gündem saptırmak için söylenmiş zırvalık. tıpkı tecavüz zırvalığı gibi.

  bunlar bir halt çeviriyorlar ama durun bakalım!

  bu arada burnumuzun dibi demişken, dibimizdeki elimşzde kalan son adaları yunanistan'a neyin karşılığında verdiğini de söylerse sevinirim.

  edit: lozan öncesi üç milyon km kare değil, çoktan işgal altına düşmüş, sevr sayesinde kaç on bin km. kareden; içanadolu'dan ibaret kalmıştık. biri cb'na hatırlatsın. komik duruma düşüyor adamcağız zira.
 • "iktidarımızda onsekiz, yanlış duymadınız onsekiz adamızı kendi elimizle verdik." diye devam etmeyeceği cümle.
 • yapraam o zaman geri al sen de denilesi vaka
 • (bkz: uşi antlaşması)

  edit: eminim çoğu kişi tıklayıp okumaya bile üşenecek. o zaman buyrun özeti:

  http://i.hizliresim.com/8p9lnn.jpg

  yani adaları ecdadımız osmanlı vermiş.

  yemin ediyorum kafayı yiyeceğim. 30 yaşına geldim hala 2 kuruş için sınavlara, eğitimlere giriyorum ve karlofça pasarofça poğaça antlaşması kaç yılında imzalanmıştır gibi saçmalıkları ezberlemek zorundayım. sonra ülkenin koskoca cumhurbaşkanı kalkıp tuhaf tuhaf konuşuyor. kimse de demiyor ki aga bu nedir
 • burnunun ucunu göremediği defalarca kez kanıtlandığı halde hala burnunun dikine giden kişi beyanı.
 • (bkz: 3 milyoooon kaç dedi)

  1.dünya savaşı öncesi 1914 yılında osmanlı toprakları: 1.800.000 kilometrekare

  1918 yılına geldiğimizde savaş kaybediyoruz. 1920 yılına gelene kadar iç anadolu ve karadenizin belli bölgeleri hariç her yer işgal ediliyor. elinde 200.000 kilometrekare toprak kalmıyor neredeyse. 1923 yılında 780 bin kilometrekare toprak kurtarabiliyorsun ancak ve bu lozanın başarısızlığı öyle mi?

  ha bu arada osmanlı'nın en fazla toprağı olduğu zaman: 5.200.000 kilometrekare toprağı var. bazıları toplayın çıkartın bakın 22 milyon kilometre kare toprağımız var diyor. ulan sovyetlerin 24 milyon kilometre toprağı var. nasıl osmanlının 22 milyon olsun? yuh.