şükela:  tümü | bugün
 • ulus devlet tanımı yaparken yapılan yanlışlıktır.

  lozan'da nüfus mübadelesi fikrini herkes ismet paşa'nın ortaya attığını sanır, oysa bunu venizelos istemiştir.

  fakat ayrım -din esasına- göre yapıldığından, üç-beş kelimeden başka rumca bilmeyen -ortodoks türkler- yani karamanlılar da zorla yerlerinden yurtlarından koparılmışlardır!

  yeni türk devletinin, bir ulus-devlet olacağı söylenen türkiye cumhuriyeti'nin de kuruluşu din esasına bağlanmıştır! karamanlı türkler sırf hıristiyan oldukları için gönderilmişler, kürtler sırf müslüman oldukları için kalmışlardır. türk milliyetçileri niçin kürtler'i de bırakmamışlardır ayrılsınlar?

  ırak'a eklemlenebilirler, ingiliz mandası altında bir de kürt devleti oluşturulabilirdi, fransız mandası altında suriye ve lübnan, ya da gene ingiliz mandası altında filistin gibi... kuzey mezopotamya da -osmanlı'nın terk edilen topraklarından biri- olarak mütalaa edilebilirdi.

  niçin sırtımıza yüklenmiştir 90 yıllık bu kambur ?
 • o tarihte yeni bir şey gelmemiş osmanlıda mevcut olan millet sistemi yani toplumu etnisitelerine ve dillerine göre değil dinlerine göre ayırma sistemi yeni türkiye'ye monte edilmiştir.

  buna yeni türk cumhuriyeti aslında çaktırmasa da mutlulukla evet dedi. çünkü ulus devlete geçerken ve türkçülük yaparken şunun farkındalardı: bin parçaya bölünmüş olan osmanlı'dan geriye kalan misak-i milli topraklarında etnisite ayrımı yapsalardı toplumu birleştirmek yerine daha çok bölecek ve yeni cumhuriyeti iyice zayıflayacaklardı. toplumu dini esas alarak yönetmek daha büyük kitleye ve daha geniş bir bölgeye hakim olmak demekti. muhtemelen daha kolay olan seçenekti aynı zamanda.
  ve 1924 anayasasına devletin dini islamdır diye başlandı.

  türkiye'deki laiklik daha baştan yalandı yani.
 • bu ülkenin birleştirici unsuru dinmiş. hangi dinmiş o sana zahmet onu da söyleseydin.

  ülkenin adını bile söyleyemeyen şahısların iddiası tabii ki böyle asılsız şeylerdir.

  bu ülkenin birleştirici adı, sanı "türk"tür. dinin imanın kimseyi ilgilendirmez. ama türk düşmanıysan bu ülkenin içindeki nifak tohumu tam olarak sensin. fitneciler de temizlenecek emin ol.
 • tamamen geçmişten kalan "ne kadar çok toprak o kadar güçlü devlet" anlayışı nedeniyledir.

  o dönem milliyet bilinci olmayan türk, kürt ve kısmen araplar kendini ümmet anlayışından kurtaramayıp, millet olarak var olamamışlardır. azerbaycan türkleri de dini nedenlerle ayrılınca ortaya böylesi bir devlet çıkmış. temel hata milliyet bilinci olmayan ulusların asimile olacağını sanmak, onların da devlete bağlı kalacağını sanmaktı. kürtler 1925 sonrası, vilayet-i sitteyi alamayan ermeni tasnaksutyun çabalarıyla milliyet bilincini kazanmaya başlayınca koçgiri isyanı ile sorun başladı.
  güneydoğu ve doğu anadolu o dönem başka bir devlet veya manda yönetimine devredilseydi bugün çok farklı bir devlet olabilirdik. büyük ihtimal doğu anadolu ermenistan olurdu. hakkari şırnak ırak'ta kalırdı.
  büyük turan ülkesi hayali yalnızca enver paşa'nın değil atatürk'ün de hayaliydi ama sovyet rusya'nın azerbaycan'ı alması ve diğer türki devletler aramıza ermenistan girmesi bu hayali bozdu.