şükela:  tümü | bugün
 • ks.landing platform dock
  havuzlu cikartma gemisi.turk deniz kuvvetlerinin yeni projesi.
 • ks. line printer daemon

  (bkz: ldp)
 • çeşitli hafıza taşması açıkları olan zımbırtı.
 • line printer daemon protokolü.
 • açık hali landing platform dock olan gemi tipidir. amfibik gemi sınıfına girerler. içersinde su seviyesinde havuz barındıran bu sayede bazı savas gemilerinin stabil bir şekilde taşınmaına da olanak sağlayan bu gemiler; lcac (landing craft air cushin), amfibik araçların ve diğer deniz araçların hızlı bir şekilde operasyona katılmasını sağlarlar. gerektiği zaman gemilerin alt temizliğinin (bkz: kalafat) yapılması için su boşaltma sistemleri ile kuru havuz olarak da kullanılırlar.
 • ıhale sonucu 27.12.2013 tarihinde aciklanmistir.

  savunma sanayii müsteşarlığı teklif değerlendirme çalışmaları tamamlanan havuzlu çıkarma gemisi (lpd) projesi kapsamında alinan karara gor:

  - "sedef gemi inşaatı a.ş." ile sözleşme görüşmelerine başlanacak
  - söz konusu firma ile anlaşma sağlanamaması durumunda sözleşme görüşmelerine ikinci sıradaki "desan deniz inşaat sanayi a.ş." ile devam edilecektir

  edit: ıhaleye katilan 3. tersane olan rmk marine tersanesi teklif degerlendirme asamasinda elenmistir.

  ssm
 • "landing platform dock"
  donanmamız için ssm* tarafından yürütülen "havuzlu çıkarma gemisi" projesi,

  1 adet havuzlu çıkarma gemisi*
  27 adet amfibi zırhlı hücum aracı*
  4 adet çıkarma aracı*
  2 adet araç ve personel çıkarma aracı*
  1 adet rhıb bot*
  1 adet komutan vasıtası
  tedariğini kapsamaktadır.

  bu kapsamda lpd gemisi ile ilgili, 26 aralık 2013 tarihinde sedef gemi inşaatı a.ş. ile sözleşme görüşmelerine başlama kararı alınmış, ocak 2014 itibariyle sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. 7 mayıs 2015 tarihinde, ıdef 2015 fuarında yapılan törende sözleşme imzalanmıştır.
  ana yüklenici sedef gemi inşaatı a.ş. bu projede ispanyol navantia firması ile birlikte çalışacak olup athlas 26,000 tasarımı baz alınacak. halihazırda bu tasarım ispanyol donanmasında "juan carlos ı" ismi ile, avustralya donanmasında "canberra" sınıfı adları altında hizmet vermekteler**

  aynı fuarda, aselsan - havelsan iş ortaklığı ile sedef tersanesi arasında, gemide bulunacak savaş-elektronik sistemlerinin sağlanması ve entegrasyonu konusunda bir sözleşme imzalandı.

  söz konusu sözleşme;

  havuzlu çıkarma gemisi, mekanize çıkarma araçları, araç / personel çıkarma araçları üzerinde yer alacak muhabere ve uydu sistemleri, ıff sistemi, 12.7 mm stamp ile 25 mm stop silah sistemleri, akustik ve sonar sistemleri, radar sistemleri, elektronik harp sistemleri, kızılötesi arama ve takip sistemi, lazer ikaz sistemi, elektro-optik dayrektör ve seyir sistemleri için tasarım, geliştirme, üretim, tedarik, platforma entegrasyon, test-tecrübe ve entegre lojistik destek faaliyetleri aselsan tarafından.

  havuzlu çıkarma gemisinin, ağ destekli savaş yönetim sistemi*, gemi veri dağıtım sistemi, cctv sistemi, mesaj işletim sistemi, link-11/16/22 taktik muhabere sistemleri ve gemi üzerinde konuşlanabilecek olan milli amfibi görev kuvveti harekat merkezi ile çıkarma kuvveti harekat merkezine ait komuta kontrol ve bilgi sistemlerinin (kkbs) tasarım, geliştirme, üretim/tedarik, test-tecrübe ve entegre lojistik faaliyetleri ise havelsan tarafından üstlenilecek.

  2021 yılında hizmete girmesi planlanan gemi 21,436 ton ağırlık ve 231m boy, 6 spotlu ve 35 tona kadar iniş kalkış ağırlığına sahip helikopterlerin operasyonuna imkan veren bir uçuş güvertesine sahip olacak.
 • ayrica; (bkz: landing helicopter dock) (bkz: lhd)

  (bkz: landing ship dock) (bkz: lsd)

  lsdde cikartma havuzuna ek olarak govde uzerinde helikopter pisti/pistleri bulunur.

  lpdde cikartma havuzuna ek olarak govde uzerinde helikopter pisti/pistleri ve hangari bulunur.

  lhdde cikartma havuzuna ek olarak govde tam boy ucus pisti ve hangari bulunur.