145 entry daha
  • egzoz dumanının kafa yapması hasebiyle düğmeyi sürekli kırmızı-turuncu ışık yanar pozisyona getirerek aracını likit petrol gazı yerine benzin isimli petrol ürünü ile kullanmak
  • performans almak istiyordur.
  • benzin fiyatları neden bu kadar yüksek, asıl onun sorgulanması gerekir.

benzin fiyatı normal olsun, bir kişi lpg taktırmaz..
  • (bkz: #122175565) lpg yakıt sistemi çok güçlü motorlara sahip (bazı yarış ve arazi araçları) araçlar dışında her benzinli* araca takılabilir. yalnız bazı araçlarda performans ve yakıt tasarrufunu, istenilen seviyelerde karşılayamayabildiği için tercih edilmeyebilir.

ekleme: ilgili girdide arkadaş 'her arabaya takılamadığından' bahsediyordu.

hemen hemen her benzinli otomobile lpg takılabilir. hatta belçika'da bir türk tamirci ferrariye lpg takacaktı. 'lpg tankını nereye koyayım?' diye ferrariyi arayınca yetkililer parasını verip aracı geri almışlardı. http://arsiv.sabah.com.tr/2004/07/18/dun101.html
  • zigana veya kop dağı çıkılıyordur. rakım yüksek araç atmosferiktir. önü yokuşlu keskin virajların birinin çıkışında artık isyan edilir ve lpg düğmesi benzin tarafına alınır.
  • herhangi bir urunu orijinalligini bozarak kullanmayi sevmem. bu sebeple aldigim arabalara lpg taktirmadim.

lpg'li olarak satilan 0 km araclarlar var, pek ilgimi cekmedi bu araclar.

dizel arac aldigim oldu, fakat dizelden tasarruf edecek kadar cok yol yapmiyorum.

lpg ile yakittan tasarruf etme ihtiyaci yaratacak bir tuketimim de olmadi.

senede 15.000 civarinda yol yapiyorum. pandemide biraz daha azaldi bu pek bir yere gitmedigim icin. 15.000km de yaklasik 30-35 depo benzin yapiyor, asagi yukari 12.000tl yakit parasi eder, benim butcemi pek zorlamiyor gunun sartlarinda.

ileride araba yenilersem, imkanim olursa hibrit araba almayi dusunuyorum. veya yine benzinli bir araba. lpg veya dizel dusunmuyorum.

lpg'nin cevreye daha az zarar verdigini duyuyorum, otomobil endustrisi bu yakit ile calisan seri uretim araclara yonelmeli belki de. avrupa'da cng yakitla calisan araclar var, almanya'da kullanmistim bir defasinda.

edit:imla
  • lpg nin motorda oluşturduğu ısı ve motorun dizayn edilirken sıvı yakıt ile çalışma prensibi gereği doğru bir tercihtir. bir motor lpg ile çalışsın diye tasarlanmadıysa daha az ömürlü olacaktırlink
  • biriyle kapışılacağı zaman beygir gücünü artırmak için sakince düğmeyi sola çevirmek suretiyle yapılan hareket.
  • benimdir. lpg bana güven vermiyor nedense . bu yüzden benzine devam.
  • lpg düşük statü göstergesidir benim gözümde. 1990 şahin ile aynı kefede oluyorsun lpg ile. ayrıca atmosferik arabadan nefret ediyorum, performans katilleri. motora orta vadede ne gibi sorunlar açacağını da bilmiyorum. yakıttan yaptığın tasarrufun daha fazlasını motor onarımı için ödeme ihtimalin var.

ayrıca aldığım hiçbir şeyin orijinalliğini bozdurmayı sevmem. arabaya bile cam filmi dışında hiçbir şey yaptırmam.
49 entry daha
hesabın var mı? giriş yap