şükela:  tümü | bugün soru sor
  • low-rate initial production anlamına gelen bir kısaltma. düşük yoğunluklu başlangıç üretimi olarak çevrilebilir.

bir çok insanın lugatına joint strike fighter yani f-35 projesiyle birlikte girmiştir. ürünün alıcılara açılarak geri bildirim alınmasının yolunu açar. uçak hala geliştirme aşamasındadır.

ilk batch'ler yani seriler daha üretimin başında olduğu için daha pahalı olurken seri üretim modeline yaklaşıldıkça fiyatlar düşer. örneğin lrip-1'de üretilen f-35a'ların birim fiyatı motor hariç 221 milyon dolar iken lrip-4'te aynı uçak motor hariç 111 milyon dolar idi.

türkiye'nin bugün uçan ilk f-35a'sı lrip 10 ile sipariş edilmişti ve birim maliyeti motor dahil 96 milyon dolar. lrip-10'da toplam 92 uçak üretilecek. lrip-11'den(türkiye lrip-11'de 4 uçak siparişi verdi) sonra artık frp yani full rate production'a geçilecek. bu da tam yoğunluklu üretim olarak çevrilebilir.

lrip kavramını f-16'lardan alışık olunan block kavramıyla karıştırmamak gerekiyor. lrip üretim şemasını kapsarken block, uçağın kabiliyetlerini kapsıyor. uçak yenilenmeye, geliştirilmeye, üstüne çıkılmaya devam edildikçe yeni block'lar kazanacak.