şükela:  tümü | bugün soru sor
  • apple ın yeni ipad inden sonra yeni iphone una koyduğu patentlerinin çoğunun samsunga ait olduğu bu yeni 4g teknolojisi, apple ile samsung davalarında, samsungu bir adım öne geçireceğe benziyor.
  • new york'da bile ancak nyc semtlerinde erişilebilen, 3g'nin 10 katı hız kapasitesindeki teknoloji, diğer bir deyişle gerçek 4g.
  • güzel ülkemde adam gibi 3g bile kullanamadığımdan 10 kat hızlı oluşunu çocuklarımın göreceği teknoloji. ya da amerikaya göçersem filan, bilmiyorum.
  • hakkında bazı bilgileri şuradan edinebilirsiniz, güzelce hazırlanmış bazı slaytlar var sri lanka'lı bir genç tarafından.

    http://nadisanka.blogspot.com/
  • ülkemizde halen kullanılamayan, tüm operatörler tarafından 2016 yılında hizmete girmesi planlanan teknoloji. umalım ki 2016 tam anlamı ile ülkeye yaygınlaşması için planlanan tarih olsun. eğer 2016 aralık ayında şişli'de testlere başlanırsa işimiz yaş demektir. şu haritaya bakarak güncel kapsama durumu görüntülenebilir ve içinde bulunduğumuz durum daha net anlaşılabilir. ve bittabi kıymetli operatörlerimiz bu servisi vermeye başladıklarında "türkiye'nin teknoloji öncüsü" olduklarını üstüne basa basa kafamıza sokacaklardır.
  • türkiye'de mevcut operator transmisyon altyapısıyla hic bir mobil operatorun hazır olmadıgı 4g teknolojisinin teknik adıdır. network paylasımı zorunlu olmaz ise ( tt fiberi ortak kullanıma acılmaz ise) cok basarılı olacağını sanmıyorum, 800mhz bandında yayın yapılacaksa avea indoor da lte sebeke hizmeti verirken 2g/3g (1800,2100) hizmeti veremiyor olacak. o zaman voice over lte zorunlulugu doguyor, fakat ıphone6 dısında bu destegi veren terminal yok. neresinden tutsan elinde kalır.
  • turkiye'de de emea bolgesine ayrilan bantlar kullanicaktir, ki guzel ulkemde bunlardan band 20 (800 dd), band 3 (1800) ve band 7 (2600) kullanilacaktir. ancak 800 dd* bandi henuz dijital televizyonlardan arindirilamadigi icin spectrum ihalesi askida kalmistir. tum operatorlerin mevzuyla ilgili testleri devam ediyor. frekanslar bi alinsin, ohoo.. ne paralar donecek.