*

şükela:  tümü | bugün
 • 1881-1936. pek bir vakıf olmadığımız uzakdoğu edebiyatının majör figürlerinden, öyküleri, denemeleri ve şiirleriyle batıda bile tanınan çinli yazar. kültür devrimi döneminde mahiyeti daha bir tartışılan politik bir yanı da varmış. gogol'e tribute niteliğindeki bir delinin hatira defteri ve birkaç öyküsü türkçede de yayınlanmıştır.
 • asil adi cu su jen'dir. lu xun: lu hsun'u takma ad olarak kullanir. butun edebiyat dallarinda eserler birakmistir. uc hikaye kitabi, onalti cilt tutan denemeleri, cogunlugu rus edebiyatindan olmak uzere bir cok cevirisi, cin edebiyat tarihi uzerine eserleri bulunmaktadir.
  1918'de yayimladigi ilk hikayelerinden olan ''bir delinin guncesi''nde soyle der:
  ''bir atmaca, sercenin birini gagalarken susar, ama serce ciglik cigligadir. bir kedi bir fareyi yakaladigi zaman susar, ama fare basar cigligi. yalnizca bagirmasini bilenler, sonunda susanlar tarafindan yenilir yutulurlar.''
 • gencliginde japonya'da tip egitimi alirken is ceset kesmeye gelince bu isi birakarak cin'e geri donmus olan, bugun modern cin edebiyatinin kurucusu olarak anilan yazar. oykuleri, bu iki farkli modernizm tecrubesinden izler tasir.

  ibiblio bir guzellik yaparak oykularinin bir kismini internet ortamina aktarmis:
  http://www.ibiblio.org/…itch/hsun/hsun.htm#incident
 • çin toplumunun hastalığının fiziksel değil, zihinsel olduğunu anlayınca, tıp eğitimini yarıda bırakarak edebiyata yönelen yazar.

  genel olarak hayatı şu şekilde cereyan etmiştir: http://www.chinainyourhead.com/…-ise-lu-xun-cindir/
 • dünya edebiyatında sayıyla gösterilen eserlerden biri olan diary of a madman and other stories (bir delinin güncesi)* * isimli eseri aylak adam yayınları'nca basılmış çinli edebiyatçı.
 • aylak adam yayınları'nca basılan "bir delinin güncesi" adlı öykü derlemesi hakkında adnan özer şöyle
  yazmıştır: