• lübnan kökenli bir arabım.

doğrudur!

lübnan yemen cephesine 20 bin asker gönderdi ve hiçbiri geri dönmedi.

buna rağmen osmanlı o zamanki adıyla cebel-i lübnan'dan geri çekilirken beyrutun anasını sikti. 1915 olaylarında 200 bin ermeniyi beyruta sürgün etti. beyrut dağıldı ve osmanlı askerlerince lübnanlı kadınlara tecavüz edildi.

meryem meryemti şarkısını dinleyin buna güzel bir lübnan türküsüdür.

edit : beyrutta bir taksici ile sohbet etme şansım olmuştu. adam turkiyeden geldiğimi öğrenince hıçkıra hıçkıra ağladı. taksinin bir köşesinden küçük turk bayrağını çıkardı öptü başına koydu. söyledigi şuydu; biz türkleri hala çok seviyoruz ama çok kırgınız...beyrutun ermeni mahallelerine gidin el-hammud isimli mahallesini gezin. osmanlının kıyımından kalan kesik başlı fotolar hala müzede durur sergilenir. osmanlıyı savunmayın bana. atatürk türkiyesi mi ? o işte bambaşka.
  • osmanlı olmadığımız için bizi ilgilendirmeyen durum.
  • doğru değildir. osmanlı'nın elbette hataları olmuştur ama lübnan suçlu arıyorsa yakın tarihini incelemelidir.
  • o tarihlerde lübnan osmanlı sancağiydi
    her osmanlı ilinde olduğu gibi savaşa oradan da asker alımı oldu. 1. dünya savaşından bahsediyoruz.
    ayrıca lübnan bizzat cephe bölgesiydi ve savaş sonunda diğer arap ülkeleri gibi ayrıldı.
  • amman amman elinden, yandım bak be zulmünden
    ben eker ben biçerim paşa alır elimden
    ben eker ben biçerim ağa alır elimden
  • baba’dan oğul’a nesil bunlar şaşırmamak lazım.
  • haddini bilmez bir fransız uşağının hakaretidir.

300 sene korunmuş kollanmışsın kılına dokunan olmamış, anadoluya nazaran az vergi vermişsin

dünya harbi oluyor 20 bin asker de gönderiver bi zahmet.
  • ismi lebonan olan, her mezhebin at oynattığı, haritası cetvelle çizilen, izmire benzettikleri başkenti olan ülkenin michel isimli başkanının osmanlıya çamur atışıdır.
  • çöl kertenkelelerinin konuştuğunun delili olan tweet.
hesabın var mı? giriş yap