*

şükela:  tümü | bugün
 • hava harp okulu bahçesinde de bulunur. denize karşı yemek yerken güzel manzara yaratır.
 • dünya üzerindeki 4 sedir türünden biri olan lübnan sedirin en geniş doğal ormanları toros dağlarının yüksek kesimlerinde yer alır.
 • lat. cedrus libani. büyülü güzellikte ağaçlardır. 1200-2000 metrelerde yayılım gösterir. toroslar'dan hatay amanos dağları'na, oradan da lübnan'a uzanır. gerçi lübnan'a uzandığına ve lübnan'dan uzanmadığına göre, neden lübnan sediri yerine toros sediri (mesela cedrus taurusi) veya antakya sediri (mesela cedrus antiochi) denmemiştir gibi bir soru da sorulabilir.

  yerkürede, en çok yayılım gösterdikleri bölge toroslardır. ingilizce literatürde, taurus cedar olarak da geçer.

  http://www.vivaicuciti.it/…ages/cedrus_libani_5.jpg
 • lübnan bayrağına ve parasına simge olan sedir ağacı, artık lübnan'da sadece 7 hektarlık bir alanda mevcutmuş ve yaşları 2500 civarında olduğu tahmin edilen bu ağaçlar lübnan'da artık sadece 400 taneymiş. kısacası "adı kalmış yadigar..."
 • *meclis parkında bir adet bulunmaktadır,
 • lübnan sedirinin ışık isteği fazladır ve yarı ışık ağacı olarak kabul edilir. toprak bakımından seçici değildir. daha ziyade kayalık kalkerli yamaçlarda yetişirler. akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde bulunur. kışları ılık yerler ister.
 • halk arasında katran ağacı olarak da bilinir. çok uzun süre yaşayabilen bir türdür. geçmiş uygarlıklar için önemli ekonomik değere sahip olmuş bir ağaçtır.
 • bu ağaç için zamanında (ne zamansa artık) savaş çıkmış denir.. upuzun sağlam ve düz yapısı nedeniyle de yine zamanında firavunlarınların mumyalarını taşıyan kayık mı gondol mu herneyse işte onların yapımında bu agacı kullanırlarlarmış.. toroslarda bir ağaç dikim şenliği sonrası duyumları ..(bkz: işte bunlar hep rivayet)
 • karlar altında sedir ormanında gezerken, dalları üzerinize uzanan devlerin ellerini andırır. bir harikadır sedir ormanında gezmek. sedirle birlikte, ladinler ve kokulu ardıçlar da varsa, inanılmaz aromatik kokular eşliğinde vakit geçirirsiniz. içerisindeki tanen miktarı epey fazladır, deri tabaklamada kullanılır, su geçirgenliğini en az düzeye indirir ağaçtaki. ışık ağacı denir, boyuna uzar. dümdüz ve dimdik yükselir göğe doğru. düz ve uzun oluşunu, bir de tanen miktarının yüksek oluşuyla birleştirince karşımıza gemi yapımı için ideal bir ağaç çıkar. finikeliler ve mısırlılar bizim bugün orta toroslar dediğimiz bölge ve lübnan civarından bol bol kesip götürmüşlerdir. bunu her yerden okuyabilirsiniz, gelin size başka bir şey anlatayım.

  antik toroslar'daki yörük çobanları, bu sedir (onlar katran , iledin derler) ağaçlarının kökünden, zamklı yerlerinden, buhar yoluyla katranını elde ederler. iki tane yağ bidonunun arasına koyup, alttan saatlerce ateş yakarak kapkara bir katran elde ederler. bunu da küçük bir şişeye koyar yanlarında gezdirirler. keçiler herhangi bir yerden su içecekleri zaman esansiyel miktarda oraya damlatır ve küçük bir çubukla yayarla suya (genelde çeşmelerin önündeki teknelere), antiseptik ve anthelmintik yani kurt düşürücü görevi görer. gerçekten de bu işi görür. sedir kokusu dediğimiz koku, işte bir gün toroslarda yediğiniz keçi etinde burnunuza çalınırsa şaşmaz da bu yazdığımı hatırlarsınız. tavsiyem yolunuz düşerse keçi etini kışın yemeniz, keşli-çukurbağ-gülek-karboğazı- hattında.
 • dev gibi agaçlar , aynen amerika kıtasındaki sekoya lar gibi,
  lübnan da sırf bunları görmek için gittim ,çok az sayıda kalımışlar , artık sayıları sanırım orman sayılmaz ..koru şeklinde idi, zaten lübnan bayrağındaki ağaç da bu agaç. onlar bu ağaca 'sedar ağacı 'diyorlar ..
hesabın var mı? giriş yap