şükela:  tümü | bugün
 • ülkede artan dış borç, borçların döndürülememesi dolayısıyla giderek daha fazla borçlanılması, yolsuzlukların alıp başını gitmesi ve yabancı dövizin bitme noktasına gelmesiyle gerçekleşen durumdur.

  ülkenin neredeyse hiç bir ihracat kalemi olmaması nedeniyle nakit akışının büyük kısmı merkez bankasına yabancıların para yatırmasıyla sağlanıyordu. merkez bankası yatırımların geri dönüşünü ödemek için daha yüksek faiz verdiği yeni yatırımlara bel bağlamaya başlayınca sistemin sürdürülebilirliği olmadığını gören yatırımcılar kaçtı ve ülkede döviz kalmadı.

  lübnan poundu normalde dolara birebir endeksliyken piyasada dolar bulunamaması nedeniyle lübnan poundu dolar karşısında karaborsada üçte iki değer kaybetmiş durumda. bankalar da dolar çekimini sınırladığı için insanlar para çekmekte büyük güçlük çekiyor.

  ülkenin büyük bir bölümünü oluşturan orta sınıfın yavaş yavaş fakirliğe evrileceğinden ve fakirlikten çok ülkenin ekonomisini kurtarması beklenen bu kesimin ülkeyi terk etmesinden endişe ediliyor.

  ve bu haberi hürriyet çöpü haberi verirken hiç bir yerde doğrulayamadığım şu metinle veriyor:

  "toplantıda konuşan lübnan başbakanı hassan diyab ise "birtakım insanların lübnan'ın ekonomik olarak çökmesini istemesinden" duyduğu üzüntüyü dile getirdi. hassan "ulusal para birimi dolar karşısında değer kaybeden ve baskı altında kalan öyle ülkeler var ki buradaki vatandaşlar siyasi farklılıklarını kenara koyup doların baskısına karşı çıktılar. ülkelerinin para birimini desteklemek için dolar sattılar ve ulusal bağlılıklarını gösterdiler. lübnan'da olanlar ise bunun tam tersi." dedi."

  lübnan ile bizim durumumuzun arasında nasıl bir bağ var?

  lübnan ile bizi kıyaslamak mümkün değil belki ama sıcak paraya bu denli bağlı olmanın yaratacağı etkilerin görülmesi açısından çok önemli. üzerine ülkenin ithalat ihracat politikası saçma bir yere evrilmiş durumda. ihracatı desteklemek, maksimize etmek yerine ithalatın minimize edilmesi tercih ediliyor. bu cari açığı tabii ki azaltıyor ama ithalatın teşvik edilmemesiyle ihracatın hammaddesi / ara mamulü konumundaki kalemlerin maliyeti artıyor ve ihracatın gazı kesiliyor. bunun sonucunda -hele ki turizmin dip yaptığı şu zamanda- bizim de nakite sıkışma ihtimalimiz bu yaklaşımla olası.

  lübnan'ın durumu ile ilgili kaynak : nytimes
 • 7 vatandaşına karşılık bir mülteci barındıran ülkenin durumudur. dışa bağımlı ülkelerde ekstra nüfus ölümcül olabilir.

  aaaa bir dakika, bizim de her 7-8 vatandaşımıza bir mülteci düşüyordu sahi. neyse, türkiye'de 5 yıl kalan mültecilere vatandaşlık vererek biz bu hasarın önüne geçebiliriz.

  edit: aşağıda türk telekom'un adı geçince hatırladım sahi, türk telekom üzerinden bizi büyük kazıklayınca bununla yetinmeyip bir de hariri önderliğinde türk mallarına boykot kampanyası başlatan bir ülkeydi bu.
 • beşşar esad'ı sona yaklaştıracak olaydır. dubai'den uçakla para taşımayla ülke dönmez.
 • offshore bankacılığa kapı aralasa bir haftada kurtulur. o iş için çok müsait bir konumda. hem avrupa ile bağları var hem de arap ülkelerinin arasında. arap ve israil offshore'ları nehir gibi ülkeye akardı. varsın ada olmasın. politika önemli.
 • telekom'u kendilerine tekrar vererek aşılmasında yardımımız olacak eşiktir.
 • eşiği çoktan geçmiş mart ayında resmen temerrüde düşmüştür. uluslararası tabirle default etmiştir.