şükela:  tümü | bugün
  • xubuntu ya göre daha az kaynak kullanma amacındaki ubuntu sürümü. düşük konfigurasyonlu makineler için desktoptalxde ile kullanılıyor.
  • p4 3.06 2gb memory'li bir sisteme 11.10 dağıtımını kurduğunuzda i7 işlemcili windows 7'li sistemlere rahatlıkla kafa tutabilen bir işletim sistemidir.

üzerine ekleyeceğiniz firefox ve http://www.google.com/chrome?platform=linux adresinden indireceğiniz chrome browser'ları üzerinde dahili gelen chromium'dan çok daha stabil olacaktır. bir de libreoffice kurarsınız tüm ofis programı ihtiyacınızı karşılar.

evde 11.04 sürümünden beri tek işletim sistemi olarak kullanıyorum ve bugüne kadar ihtiyacım olan hiç bir programı bulamadığım olmadı.
  • unity yüzünden ubuntu'ya darılanları geri döndürmeyi (en azından beni) başarabilmiş dağıtım. ayrıca 12.04 için arayüz konusunda ozone isimli bir konseptte karar kılmışlarki birkaç screenshot ile bile benim gönlümü aldılar, yalnızlık hissimi yok ettiler. merak edenler şu adresten bakabilsinler: https://wiki.ubuntu.com/…ork/incoming/precise/ozone
  • ismiyle bim'de satılıyormuş izlenimi uyandıran ubuntu varyasyonu.
  • serbest çağrışım: lubunya
  • ismiyle en başta abimi baya güldürmüş dağıtım. şimdi dokuz senelik bilgisayarında dibi düşerek kullanıyor tabi. teşekkürler lubuntu, teşekkürler ilker yasin.
  • 1gb ram ve pentium 4 1.5 ghz işlemciye sahip ibm thinkpad dizüstü bilgisayarıma hayat veren işletim sistemi. aynı bilgisayarda ubuntu, xubuntu, windows xp/7/8 rc denemişliğim var ve hız olarak lubuntu hepsinden ileride.

görünüş olarak windows 95'e benzetip küçümsemeye çalışanlara rastladım internette. onları bir kenara bırakırsak ciddi ciddi bir windows 2000 havası var bu işletim sisteminde estetik anlamda ve sade/fonksiyonel yapısı benim hoşuma gitti. genelde düşük konfigürasyonlu bilgisayarlara önerilse de ben linux denemek isteyen herkesin şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. cafcaflı temalar-efektler arzulayanlar ise uzak durabilir zira performans-sadelik odaklı bir işletim sistemi.
  • unity sonrasında ubuntu'dan soğuyan kitleyi kendine hayran bırakan işletim sistemidir. düşük donanımlı bilgisayarların da hala işe yarar olduğunun canlı kanıtıdır.
  • kullandığım en sorunsuz ve stabil linux dağıtımı. şiddetle tavsiye olur. eksiği yok, fazlası var.
  • zamanın ötesine itelenmiş ezik sayılan bilgisayarlar için, bilhassa fişe bağımlı çalışan toz manyağı olmuş notebooklar, can kurtaran ubuntu tabanlı, hafif ve kişiselleştirilebilirliği yüksek lxde masaüstü ve openbox pencere yöneticisi kullanan gnu/linux dağıtımı.

minimal iso ile lxde masaüstü yöneticisinin ubuntu'nun kimi araç-gereç ve ıvır zıvır sistem şişiren uygulamalarından arındırılmış bir şekilde kurulması birinci elden tavsiyedir. zira, lubuntu son haliyle dünya karması gibidir; ubuntu'nun araçları dışında xfce, gnome2, lxde, openbox gibi birçok masaüstü yöneticisinin araçları sistemde yer aldığı için kararlı ve verimli bir çalışma ortamından uzaklaşılmaktadır. bu sistemin fazlaca yorulması (720p film izlerken ya da 3-5 gb boyutunda farklı diskler arasında kopyala-kes-yapıştır işlemleri yaparken) yavaşlaması, işlemci-bellek kullanımının tavan yapmasına yol açar.

lubuntu dağıtımında bir gentoo'daki gibi use flags yapamazsınız ama minimal iso kurulumu ile arch linux'daki gibi sistemde nelerin olup olmayacağına birinci elden siz karar verir, sisteminizi daha kararlı ve verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.