şükela:  tümü | bugün
 • bu fransız yönetmen abi, yönettiği filmlerin çoğunun senaryosunu kendisi yazmıştır aynı zamanda. fifth element'e kadar, hayranlıkla izlediğim besson abi, bi "milla" sevdasına tutulduktan sonra, tükenmiş yitmiştir nazarımda, kendini bitirmiş, işi şova dökmüştür. oysa ki leon'daki diyaloglar, astarlı sevda, dışarı-içeri vurgusu, renkler; nikita'daki çaresizlik, kara görüntü, dar alanda uzun aksiyon sekansları n'oolmuştur abi. hele metro, christopher lambert başka hiç bir filmde bu tonu yakalayamamıştır.

  yine de umutluyum, tiz zamanda karıyı boşayıp, "al sana iki film yaptık, kurtar artık kendini" diyecek ve yine kendine hayran bırakacaktır beni.
 • kanal enin bir gunde iki filmini göstererek bizleri ihya ettigi yonetmen
 • (bkz: leon)
 • (bkz: yamakasi)
 • taxi 2 tehlikeli bir sahne çekilirken bir dublörün bir kameramana çarparak ölümüne sebebiyet vermesi sonrası istemeden ölüme sebebiyet vermek suçlaması ile mahkemelik olan kişi.
 • besson amcamiz oyle bir sinemacidir ki leondaki katliam sahnesini de cekebilir *, yamakasi'nin senaryosunu da yazabilir. ancak produksiyonunu ustlendigi dandik filmlerde** pek one cikmamasi ve kamera arkasina gecmekten ozenle kacinmasi, "tum bunlari sadece para kazanmak icin yapiyorum" iddiasini destekliyor. yine de amcamiza para sicak gelmi$ olacak ki en son kamera arkasina gecmekten de kacinir oldu. bakalim yeni projesinde nasil bir dumur ya$atacak bizlere merakla bekliyoruz
 • subway ( metro- 1985), the big blue ( derinlik sarhoslugu-1988)ve nikita (1990) filmlerinin yonetmeni.
 • 2-3 duzgun filmden sora tırt eserler sunmuştur izleyiciye, amma ve lakin bu durumun millacığıma fatura edilmesi yanlıştır. zaten oylesine bir yaratıkla(ki milla insan değildir katiyen) ancak 7 ay evli kalabilmiş biri, nazarımda zaten default olarak maldır.
 • annesi ve babasi dalgictir bu adamin. kendisi de dalgic olacakmis aslinda, ama yeniyetmeyken gecirdigi bir rahatsizlik sonucu dalmasi sakincali hale gelmis, e mecbur yonetmen olmus adamcagiz.

  milla'dan once nikita'da oynayan anne parillaud ile de kiristirmis kendisi. hatta yavrulamislar da yanilmiyosam, bi cocuklari olmasi lazim. sonra milla nasil olduysa kafalamis adami, unlu de oldu bu sayede iyice hatun... e akilli kadin tabii, wim wenders filminde bile oynadi sonradan.

  luc besson ile jean reno bi zamanlar kankaymislar. hatta leon'un senaryosu, jean reno'nun dogumgunu hediyesiymis. amca senaryoyu 2 ayda bitirip, reno'ya "al lan bak sana ne yazdim, sevildigini bil" seklinde taktim etmis.

  big blue'nun director's cut versiyonunda gorunur de luc, yarismalar sirasinda elenen dalgiclardan biridir.

  bir de bir ozelligi, cogunlukla filmlerinde kamera operatorlugunu kendisi yapar bu zat. ben daha hakkinda bi dolu sey biliyodum, bi zamanlar hastasiydim ama gozumden dustu bi kere, unutmusum tabii mukadderat... neyse...
hesabın var mı? giriş yap