şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
  • olfaktoloji alanında doğru kabul edilen anahtar-kilit modeline karşıt olarak öne sürdüğü kuramıyla kafaları karıştıran biyolog.

    genel kabule göre koku alma reseptörlerimizi kilit, koku moleküllerini ise anahtar şeklinde varsayan teoriyi tartışmaya açan turin, kuantumun alanı olan kimyasal bağ titreşimleri sayesinde kokuları ayırt edebildiğimizi savunur. her molekülün belli bir yapısal şeması var ancak bunlar kilide uygun anahtarlar olmanın ötesinde atomların aynı frekansta titreşmeleriyle özgünlük kazanıyor.
    deneyleriyle kuramını destekleyen turin, daha da ileri giderek yeniden bir molekül formüle edip özdeş kokuyu yaratmayı başarıyor. erkek ve kadın parfümlerinde kullanılan en eski baz notalardan biri, tonka fasülyesi uzun yıllardır sektörde doğal kullanımı yasaklanmış bir tohum. bu tohuma kokusunu veren coumarin molekülü kanserojen olduğu için ona özdeş bir koku molekülü yaratma çabaları sürerken luca turin kendi teorisiyle bunu başarıyor.
    coumarinin titreşim spektrumunu baz alarak yarattığı yeni molekül tam da aynı şekilde kokuyor ve bu yeni moleküle "tonkene" ismi veriliyor.

    kokulara öznel ve duygusal değil bir bilimadamı objektifliğiyle yaklaşması sebebiyle bugün parfüm sektöründe yorumları neredeyse kanun kabul edilen eleştirmendir.