şükela:  tümü | bugün
 • asırlardır leeds united'da oynayan güney afrika'lı defans oyuncusu...
 • leeds'te forma giymesi kulüp için bir gelenek falandı sanırım.
  2004 yılında a takımdan ayrılmış, zaman zaman genç takımda oynuyor imiş.
 • championship manager 1992'de takımdan kovardım gitmezdi, her hafta düzenli ceza verirdim oralı olmazdı, unhappy diye bir $ey bilmezdi. inat ederdim futbol hayatını bitirmek icin..
  utandırdı ama beni sonraları, gercekte takım kaptanlıgı falan yaptı, kendisinden bahsetmeyi cok sevmem.
 • leeds united daoynadigi futbolla olivier dacourt a bile kasaplik dersleri verirken, afrika da yuze yakin fakir ailenin ekonomik yukunu sirtlayan defans oyuncusuydu.
 • bir dönemin unutulmazlarından. onbeşinde ailesi tarafından bophuthatswana'ya gönderilmese, belki de futbolcu olmayacaktı. apartheidin vurduğu güney afrika'a, ailesi genç delikanlının şiddetten uzak durmasını istemiş ve bu yüzden böyle bir karar almıştı. orada futbola başladı. başta kaledeydi, sonradan savunmanın ortasında. kısa sürede kaizer chiefs ile sözleşme imzaladı, bildiğimiz hikâyesi de böyle başladı. önceleri orta saha oyuncusuydu. bir gün sokakta dolaşırken vuruldu. allah'tan ciddi değildi yaraları ve futbola devam edebildi. sonrası bildiğiniz gibi. adadan gelen teklif ve kankası masinga ile birlikte kıtayı değiştirip leeds'e yerleşmek. bu kankasından daha bir tutmuştu leeds dolaylarında. yıllarca orada oynadı. arada savunmaya transfer olmuştu.
  bafana bafana'nın yıllarca kaptanlığını yapan isim, nelson mandela'nın da kankasıdır bu arada. yaptığı jübile maçlarıyla bayağı para toplayan radebe, bunları da karıya kıza değil ihtiyacı olanlara harcamıştı. fifa'nın değişik projelerinde görev yapan bir elçi bugünlerde kendisi. hayır işlerine vakfetti kendisini. zaten gözüm ilk günden beri tutmuştu bu abimizi. sahadakinden daha fazla bir değeri vardı sanki omuzlarında. haksız çıkarmadı sağolsun beni...
  (bkz: damiano tommasi)
 • leeds formasını giydiği on bir yıllık dönemde; köşe atışlarında sık sık ileriye de çıkmasına rağmen premier league'de oynadığı aşağı yukarı 200 maçta atabildiği gol ne yazıkki mevcut değildir. ancak leeds'in uefa kupası'nda yarı finale kadar gittiği* sezonun üçüncü turunda spartak moskova karşısında son dakikalarda attığı golle turu leeds united'a getirmişti.
 • güney afrika'nın sembollerinden. bugün 43. yaşgününü kutluyormuş...

  http://tr.eurosport.com/…2160166/blogpostfull.shtml
 • modern zamanların efsanevi leeds takımının üyelerinden biriydi. 1996-2000 arasında estiren takımda viduka, kewell, bowyer ve alan smith'le birlikte en çok tanınan üyelerinden biriydi.