şükela:  tümü | bugün
 • ozellikle hayrani oldugum yazar thomas mann'in venedikte olum adli romanindan sinemaya uyarladigi filmi ile dikkatimi cekmis italyan yeni gercekciligi'nin onde gelen isimlerinden olan yonetmen.
  gecen yil anadolu universitesi'nde tum onemli filmleri gosterilen visconti, italyan ve dunya sinemasinin temel taslarindandir.
 • dört ünlü italyan yönetmenin çektiği birer bölümden oluşan boccaccio '70 filminde "iş" (il lavoro) adlı bölümün yönetmenidir.
 • ''beni film yapmaya iten, her şeyden önce, yaşayan insanlarla ilgili olaylar aracılığıyla değil, olayların tam ortasında yaşayan insanlarla ilgili öyküler anlatmak gereğidir.''

  ''beni ilgilendiren, insana dayalı bir sinemadır. insanın en basit hareketleri, davranışı, duyguları ve içgüdüleri, onu çevreleyen eşyaya bir şiir ve titreşim getirebilirler. insan varlığının etkisi, görüntülere egemen olabilecek tek şeydir. yarattığı atmosfer ve ihtiraslarının canlı varlığı, onlara hayat ve boyut verir. ve ekranda gözükmediği her an, her şeye bir 'natürmort' görünümü verir.''

  'nedir yeni gerçekçilik? bu bir çıkış noktasıdır. ama neredeyse bir dövme gibi bize basılan anlamsız bir etiket gibi kullanılmaya başladı sanıyorum. bir yöntemi anlatmak yerine, bu neredeyse bir sınır, bir kural haline geliyor. sınırlara ihtiyacımız var mı? sınırlar tembeller veya dengelerini çabucak yitirenler için değil midir?''

  sözlerini sölemiş usta yönetmendir.

  ayriyetten eşcinselliği ile bilinen visconti, alain delon a hayranlığını gizlememiş ve rocco e i suoi fratelli filmdindeki alain delon un rolü ona armağanı gibidir.
 • yaşamı boyunca sol dünya görüşünü benimsemiş ve çeşitli engellerle karşılaşsa da italyan direniş hareketine bağlı kalmış sanatçı. sinemaya jean renoir imzalı une partie de campagne/bir kır eğlencesi adlı filmde yönetmen yardımcılığı yaparak adım atmıştır. ilk filmi 1943 tarihli ossessione/tutku, yeni gerçekcilik akımının ilk örneklerindendir.
 • tam adı luchino visconti'dir. soylu bir aileden gelmekle birlikte sıkı bir komunisttir ve bu yuzden mi bilmem kızıl kont diye de anılır. genclik yillarinda paris'e gitmis ve burada jean renoir'den cok sey ogrenmistir. klasik yunan tiyatrosunun sablonuna sadık kaldigi icin filmleri genelde uzun olur. viskonti icin 2 saat asla yetmezdi derler. basit balikcilari bile "vogue'da kapak olan mankenler gibi dakikalarca her acıdan uzun uzun cektigi" icin hitchcok tarafından elestirilmistir. the earth is trembling * adlı filmi uc saat filan surer. ama guzeldir seyretmeye değer. ayrıca homoseksuel oldugunu inkar etmemistir.
 • 69 yaşında ölen italyan yönetmen ya da yeni gerçekçiliğin akımını başlatan yüce insan. ölmeden önce 18 tane lezzetli ve birbirinden doyumsuz filmler bırakmıştır. fakat bunların içinden en güzeli belissima ve düşman kardeşlerdir. ayrıca bu filmler cannes'te bir çok ödüller toplamıştır. ilginç olan ise viscontinin 30 yaşından sonra bu işlere başlaması.
 • 1906, italya milano dogumlu yonetmen.
 • (bkz: the damned)