şükela:  tümü | bugün
  • kisinin uyku sirasinda ruya gordugunun farkinda olmasi ve ruyasindaki olaylari kontrol edebilmesine verilen isim. becerebilirseniz mukemmel bir olaydir. genelde uykudan tam (bkz: rem) evresinde uyandirilip, tekrar uykuya dalarak gerceklestirilebilir. hatta ruyalariniza kaldiginiz yerden bile devam edebilirsiniz.
    bilimsel olarak ilk frederick van eden tarafindan aciklanmistir.
  • fantezilerde uçmak isteyenlerin başvurabileceği, uçarken zevkten kendinden geçme gücünün tamamen kendinde oldugunu farkedeceği, ruya gordugunun farkında olma ve ruyayı yönlendirme olayı.
    bizzat denenmiştir.
  • bir sure sonra yerini kontrollu olanina (bkz: astral seyahat) birakir...

bunlarin ikisini de yapmaya baslamanin en guzel yollarindan biri, gezegenin fiziksel boyutundayken* "acaba ruyada miyim", "her sey normal mi?" seklinde, yasananlari bir nevi kontrol etmektir... boylece, ruya gorurken de ayni kontrol yapilir ve insan ruya gormekte oldugunu farkeder...

bunu bir sure yaptiktan sonra da zaten, "ben lucid dream gormek istiyorum" diye dusunmek yeterli olacaktir... arti, lucid -olmayan- ruya gormek neredeyse imkansiz olacaktir, zaten oyle olmayanina ne gerek var ki? (bkz: smiley koydum)
  • bu tur ruyalari gormek insanin gayet elindedir... iddia edildigi gibi birkac yilda bir olsaydi veya tekniklerle ayda bire bile cikiyor olsaydi, benim sahsen su an 100 yasindan fazla olmam soz konusu olacakti...
  • aşşağıdakiler sadece kendi deneyimlerim olup hiç bir bilimsel yanı yoktur.

lucid dreaming in tehlikeli taraflarıda yok diğildir.
    bazen işler istediğiniz gibi gitmeyebiliyo. mesela rüya olduğunu biliyosunuz ama kontrol sizde olmuyo. ilk denemek isteyenler için verebileceğim en iyi tavsiye şudur.
    akşam erken yatın öyleki sabah güneş doğmadan önce uyanın. yüzüstü olmamaya dikkat edin(bu çok zor oluyo işte).uyandıktan sonra hemen tekrar gözlerinizi kapatıp ciğerlerinizdeki havayı dışarı verip tekrar uyku moduna geçin. büyük ihtimalle başarırsınız. ama yinede;
    1-konforlu olduğunuzdan emin olun yani yatağınız falan rahat olsun rahat bir pozisyonda uyuyun
    2-odanın sıcaklığı çok yüksek olmasın çok düşükte olmasın
    3-en önemlisi bu, odanın havası temiz olsun.

olabilicek kötü şeyler (yani başıma gelenler)

1-yüzüstü uyuduğum ve denediğim zaman;
    odamda zifiri karanlıkta ellerimi hiç kullanmadan ayaklarımın üzerine dikildim nefes almak çok zordu .
    çünkü etrafımda kalın bir sis tabakası vardı hiçbir hareketimi yaparken zorlanmıyodum ayaklarım yere basmıyo gibiydi ama çok huzursuzdum yani hafiflik falan yoktu. hiç anlamadığım sesler.tekrar
    yatağa attım kendimi uyanış.

2-sırtüstü yatarken ama aşırı sıcak havasız bir ortamda;
    yavaş yavaş yükselmeye başladım tavana doğru
    etraftan tuaf sesler geliyodu telefon numarası tuşlama sesleri ve konuşan bi kadın ama sanki santralde konuşurmuş gibi konuşuyodu. tavana doğru gittikçe sıkışmaya başladım sonrasında uyandım hemen.

peki ya başarılı olursa?
    güzel oluyo ama unutulmaması gereken bişiy var astral seyahat diğil bu sadece rüyada olduğunun farkına warmak. yani bazı olayların gelişmesini engelliyemiyosunuz. bilinç altı sizin kontrolünüze çoğu zaman baskın çıkıyo. yani siz sadece bilinç altından size sunulan seçenekler arasından seçimler yapıyosunuz (tabii başlarda). herzamanki gibi yazılı herhangi birşeyi okumak mümkün diğil.
    tabi ezberinizde varolan bişiy diğilse.(en azından ben okuyamıyorum).
    psikoloji okuyan bir arkadaşım var o bi alet göstermişti virtual reality gözlüğü gibi bir nesne.
    kullanılış sistemi çok basit ama deniyemedim.
    alet rem göz hareketlerini yakalayıp devreye giriyo
    hafif bir ses ve kırmızı ışık sinyali veriyo. sesi sizi
    uyanık konuma birazdaha yaklaştırıyo. kendinizi önceden "kırmızı ışık görürsem bu lucid dreamer aletinin ışığıdır" diye telkin edip olaya giriyosunuz.
    rüyanızda kırmızı ışığı gördüğünüz zaman (mesela o ışık rüyanızda size trafik ışığı olara gözükebilir)
    rüyada olduğunuzu anlıyosunuz. bayaa bi işe yarıyomuş galba.eylenceli oluyo uğraşmak yani kitabını falan okumadan araştırma yapmadan deniye deniye.insanın vaktinide çalmıyo. bide bigün olurda su içmeye yada tuvaletinizi yapmaya kalktığınız zaman geri döndüğünüzde kendinizi yatakta yatarken bulursanız öyle çok şaşırmayın.
  • vanilla sky'dan yakla$ik on sene once ve neredeyse tamamen ayni $ekilde olan bir ornek icin de (bkz: total recall).
  • strange days filminde baskalarinin deneyimlerini banta kaydedilmis olarak ruya gibi gorup ayni deneyimi yasamis gibi olanlar vardi. until the end of the world filminde ise kendi ruyalarini gostren bir gozlukte eski ruyalarinin bagimlisi olanlar vardi. bir de uyku sehri diye eski bir film vardi, ayni yukarida anlatilanlar gibi ruyalarinin farkina varmakla ilgili arastirmalar yapiliyordu. ruyalarimiz bizden seyler ama biz de en cok kendimizi merak ediyoruz. konuyla ilgili gibi geldi, ben de yazdim.
  • ozellikle kotu bi ruya gorurken yasanirsa tadina doyum olmayan deneyim. ornegin oculer yahut bi katil tarafindan kovalanirken akla gelen "acaba ruyada miyim?" sorusunun cevabini dudagini isirarak test eden sahis, dudaginin hic acimadigini anliyinca "ahhaaa! biliyodum! bu bir ruya, simdi gorursunuz siz" seklinde zevkle gulumser. akabinde ruyada kacilan kotu yaratiklara gerisin geri donulup onlar korkutulur yahut binalarin tepesinden matrix tadinda atlamalar ve ucuslar yaparak macera hissi yasanir, zevk doruga cikar. yahut sakin guzel bi ruyada farkina varilirsa ucma konusunda cok cesitli deneyimler ve teknikler gelistirilerek, ya da hayali super yakisikli sevgiliyle istenen hersey yasanarak harika vakit gecirilir. fekat kimi durumlarda ise yaramadigi da olur, uykudan uyanmak isteyip isteyip bi turlu basaramamak ve sonunda cok bunalmak gibi.