şükela:  tümü | bugün
 • lucid dreaming nedir bir öğrenelim; (bkz: lucid dreaming)

  ilgili başlık altında pek çok yazar arkadaşımız lucid deneyimlerini aktarmışlar ancak pek azı yöntem belirtmiş ve onlarda zaten üstün körü geçmiş. şimdi tüm ön yargılarınızı bir kenara bırakın, arkanıza yaslanın, kahvenizi alın ve yavaşça okuyun. işte başlıyoruz...

  her insan rüya görür... ama ben rüya görmüyorum diyorsanız yanıldığınızı söylemek zorundayım. sizde görüyorsunuz ancak hatırlamıyorsunuz. bunun bir yanılgı olduğu bilinciyle yolumuza devam ediyoruz. hala daha görmüyorum diyorsanız sizi b12 vitaminine yönlendiriyorum. bu hem gün içerisinde konsantrasyonunuzu sağlar, hem de beyni protein bakımından destekler, capcanlı rüyalar görürsünüz. ancak açık bir şekilde vitamine veya ilaca sizi sevk edemem. bunun için doktorunuza danışın (iç ses: danışmadı).

  lucid dreaming ile ilk tanıştığımda 15 yaşındaydım. o tarihten itibaren 10 yıl boyunca üzerinde çeşitli araştırmalar yaptım. ayrıca bu kafayı tam anlamıyla yaşamamış olan birine bunu anlatmak cidden çok zor bir durum. siz heyecanla anlatmaya başlayıp elinize yüzünüze bulaştırdığınızda karşınızdaki insan size şizofrenmişsiniz gibi bakmaya başlıyor.

  gelelim sihirli tekniklere:

  1) sabır. bazı insanlar daha yatkındır. çoğumuz için ise bu yatkınlık zamanla oluşmaya başlar. bunu önceden bilin. düzenli olarak bilinçli rüya görmek ve bunda uzmanlaşmak imkansız değildir.

  2) rüya günlüğü tutmak. şimdi dostlarım rüya günlüğü çok enteresan bir olay. kırtasiyeden notluk gibi minik bir defter satın alın. girişine rüya günlüğü ismini verin; her sabah uyandığınızda gece gördüğünüz rüya veya rüyaları hatırlayabildiğiniz tüm ayrıntılarıyla bu deftere hızlı bir şekilde geçirin. uyandığınızda ilk 10 dakika çok önemli. aksi halde u-n-u-t-a-c-a-k-s-ı-n-ı-z. bu nedenle günlüğünüz yatağinizin yanı başında olsun ve lütfen yazmayı unutmayın. ben bazen unutuyordum çünkü.

  3) gerçeklik testi. örneğin gün içerisinde lambayı açmak için düğmeye bastığınızda "şu an rüyada mıyım?" diye kendinize soru yöneltmeniz ve cevabını vermeniz gerekiyor. benim başıma rüyada iken şöyle bir olay gelmişti; rüyada, lambanın düğmesine basıyorum ve kendime "şu an rüyada mıyım," diye kilit soruyu soruyorum. ardından "hayır, değilim!" cevabını veriyorum ve hiçbir şey olmamış gibi rüya devam ediyor. uyanınca kendime çok küfrettim "rüyadasın olm işte manyak mısın niye öyle cevap veriyosun," diye. bunun sebebi gerçeklik testini eksik bırakmış olmamdı. bu nedenle kendinize "şu an rüyada mıyım," diye bir soru sorduğunuzda "hayır, değilim, şundan dolayı diyip dilinizi hafifçe ısırın," ve gerçeklik testini tamamlayın. rüyada iken beyniniz zamanla durumu fark edecektir.

  her gün uygulayacağımız bu testler rüyada iken bilinçaltını kandırmamızı sağlayacak ve yavaştan bizi bambaşka bir alemin kapısından içeri sokacak arkadaşlar. bu nedenle takvimde yazılanlara harfiyen uymak zorundayız.

  ...takvim...

  önemli: rüya günlüğünü takvime yazmadım. haftanın her günü bunu uyanır uyanmaz yazacağız zaten.

  -pazartesi-
  lambayı her açtığımda
  bir köpek gördüğümde
  bir araba gördüğümde
  telefon çaldığında
  su içtiğimde

  -salı-
  tuvalete girdiğimde
  yemek yediğimde
  mavi renk gördüğümde
  top gördüğümde
  telefon çaldığında

  2 gün boyunca bunlar aklınıza geldiğinde gerçeklik testini eksiksiz bir şekilde yaptıysanız (örneğin sokakta köpek gördüğünüz zaman 'acaba rüyada mıyım' şeklinde kendinize sormayı kaçırmadıysanız) sizi tebrik ederim. zoru başardınız. bundan sonraki kısımlar sizin için çocuk oyuncağı. şayet yapmayı unutuyorsanız ertesi günün programına daha iyi odaklanarak devam edin.

  -çarşamba-
  sarı renk gördüğümde

  -perşembe-
  ismimi her duyduğumda
  bir kapıyı her açtığımda

  -cuma-
  bir kapıyı her açtığımda

  -cumartesi-
  anahtar gördüğümde
  bir kapıyı her açtığımda
  herhangi bir yazı okuduğumda

  -pazar-
  tatil.

  2.hafta sonuç almaya başladığınızda profesyonel çalışmalara geçebiliriz.
  neyi, nasıl yaratırız? rüyamızı nasıl yönlendirebiliriz?
  bu soruların cevaplarını vereceğim. kişisel deneyimlerimi lucid dreaming başlığına bir ara yazacağım.
 • şu an rüyada mıyım?
 • ek olarak:

  kanaatimce lucid dreaming için en uygun uyku pozisyonu, sırtüstü ve kollar yandadır.

  hali hazırda böyle uyumayanlar epey zorlanacaktır, çünkü beden "uykuya dalmaya hazır mı bu lan acaba" diye sağa sola kaşıntı sinyali gönderecektir. kaşımayın, rahat durun (söylemesi kolay, ilk bir iki hafta epey küfür edeceksiniz).

  daha rahat uyku için zihninizde ya rahat ve huzurlu bir ortam canlandırın (rüzgarın estiği bir yayla, dalgaların kıyıya vurduğu bir deniz kenarı vs) ya da "iç gözünüz"de gördüğünüz (yani gözleri kapayıp zihni boş tutunca) saykodelik görüntülere odaklanın.

  autosuggestion da işe yarayabilir. yani koyun sayacağınıza, içinizden mantra gibi "uykuya dalıyorum. rüya göreceğim. rüya gördüğümün farkında olacağım. çok güzel bir rüya olacak" diye tekrarlayın. uykuya daldıkça bunu söylemekte zorlandığınızı fark edeceksiniz. yani başta rahat rahat dakikada 4-5 kere bunu söyleyebilirken, beynin uyuşmasından ötürü dakikada 1-2 kere zor tekrarlayabileceksiniz. doğru yoldasınız demektir.

  lucid dreaming gerçekleşince çoğu insan "wüöağszigtiiiir" diye şaşırıp kısa süre içinde uyanıyor. bunu önlemek için etrafınızda dönün. böylece rüyada kalabilirsiniz.
 • böyle şeyler ile uğraşacağınıza 150 microgram dozundaki bağzı maddeyi kullanın adam gibi bir trip yaşayın dediğim teknik topluluğu.

  edit: gerçek zihinsel özgürlüğü yaşamak isteyenlere duyrulur. korkaklar uzanamaz bu özgürlüğe.
 • suyun altında ateş yaktıran versiyonları olan tekniklerdir.
 • sge: arkadaş lucid dreaming'e takılmış. lucid dreaming elbette parapsikolojik değildir. sadece rüya görmek gibi, 3. boyutun yetmediği durumlar için kullanılan bir ortam, zemindir. lusid rüya görürsünüz, ama o kadar. amaçsız boş bir düzlemde bulunmaktan öteye geçemez.

  ---

  *olmayan tekniklerdir.

  astral seyahat, lucid dreaming gibi parapsikolojik konular, hermetizm, kabala ve tasavvufta da sıklıkta yer almakta olup; ezoterizm öğretilerindendir.

  bu tarz öğretiler, uzun süreli inisiyasyon gerektirip, herkesin deneyimleyebileceği öğretiler değildir.

  bu tür öğretiler, usta çırak ilişkisi içerisinde öğrenilir / öğretilir. ancak bu, çırağın ustayı bulmasıyla gerçekleşmez. usta, çırağı bulur. her ustanın bir çırağı vardır ve zamanı geldiğinde onunla karşılaşıp gerekli bilgileri verir.

  peki neden gizlidir bu öğretiler?

  çünkü efendim, 3 boyuta kadar görüp, koklayıp hissedebilmesine izin verilmiştir insanların. insanoğlu istediği kadar çakralarını açsın, kendini medite etsin, farketmez.
  4. boyutu sadece izin verilen insanlar hissedebilir, keza zamanı geldiğinde 5. boyutta da olacağı gibi.

  gençlerin tatlı telaşlarını, meraklarını anlamakla beraber, saçma ve komik buluyorum yazılanları. çünkü bu işin tekniğini ne kadar söylersem söyleyeyim; sen, o değilsen boşuna uğraşacaksındır.

  o bakımdan, iyi eğlenceler.
 • bir üstteki entry'e kısmen katılmakla birlikte lucid dreaming astral seyahat gibi tamamen parapsikoloji konusu kapsamında değildir. lucid dreaming bilimsel olarak gözlemlenip, test edilebilir. keza ediliyor da. astral seyahat farklı bir alemdir ve gerçek olup olmadığı bilimsel açıdan test edilebilir değildir şu aşamada.

  lucid dreaming deneyimi, kişilerin geneli itibariyle hayatlarında hatırladıkları kadarıyla 2 ya da 3 kez gerçekleşmiştir. bu deneyimler ya çok cansız ya da kopuk kopuk olduğundan zaman içerisinde düzenli bir şekilde yaşanabileceğine olan inanç kişilerin birazda konuya sadakatsiz oluşlarından ötürü azalmıştır.

  lucid dreaming bilimseldir. çapraz kontroller, deneyimi yaşayan kişiyi rem dönemine girdiğinde test etme gibi durumlarla sınanabilir. bir efsane değildir ama yapamayan için durum tam da böyledir.
 • bazi filmlerin gaziyla motivasyon saglanabilecek teknikler

  (bkz: paprika)
  (bkz: waking life)