şükela:  tümü | bugün
 • şu an rüyada mıyım?
 • ek olarak:

  kanaatimce lucid dreaming için en uygun uyku pozisyonu, sırtüstü ve kollar yandadır.

  hali hazırda böyle uyumayanlar epey zorlanacaktır, çünkü beden "uykuya dalmaya hazır mı bu lan acaba" diye sağa sola kaşıntı sinyali gönderecektir. kaşımayın, rahat durun (söylemesi kolay, ilk bir iki hafta epey küfür edeceksiniz).

  daha rahat uyku için zihninizde ya rahat ve huzurlu bir ortam canlandırın (rüzgarın estiği bir yayla, dalgaların kıyıya vurduğu bir deniz kenarı vs) ya da "iç gözünüz"de gördüğünüz (yani gözleri kapayıp zihni boş tutunca) saykodelik görüntülere odaklanın.

  autosuggestion da işe yarayabilir. yani koyun sayacağınıza, içinizden mantra gibi "uykuya dalıyorum. rüya göreceğim. rüya gördüğümün farkında olacağım. çok güzel bir rüya olacak" diye tekrarlayın. uykuya daldıkça bunu söylemekte zorlandığınızı fark edeceksiniz. yani başta rahat rahat dakikada 4-5 kere bunu söyleyebilirken, beynin uyuşmasından ötürü dakikada 1-2 kere zor tekrarlayabileceksiniz. doğru yoldasınız demektir.

  lucid dreaming gerçekleşince çoğu insan "wüöağszigtiiiir" diye şaşırıp kısa süre içinde uyanıyor. bunu önlemek için etrafınızda dönün. böylece rüyada kalabilirsiniz.
 • suyun altında ateş yaktıran versiyonları olan tekniklerdir.
 • sge: arkadaş lucid dreaming'e takılmış. lucid dreaming elbette parapsikolojik değildir. sadece rüya görmek gibi, 3. boyutun yetmediği durumlar için kullanılan bir ortam, zemindir. lusid rüya görürsünüz, ama o kadar. amaçsız boş bir düzlemde bulunmaktan öteye geçemez.

  ---

  *olmayan tekniklerdir.

  astral seyahat, lucid dreaming gibi parapsikolojik konular, hermetizm, kabala ve tasavvufta da sıklıkta yer almakta olup; ezoterizm öğretilerindendir.

  bu tarz öğretiler, uzun süreli inisiyasyon gerektirip, herkesin deneyimleyebileceği öğretiler değildir.

  bu tür öğretiler, usta çırak ilişkisi içerisinde öğrenilir / öğretilir. ancak bu, çırağın ustayı bulmasıyla gerçekleşmez. usta, çırağı bulur. her ustanın bir çırağı vardır ve zamanı geldiğinde onunla karşılaşıp gerekli bilgileri verir.

  peki neden gizlidir bu öğretiler?

  çünkü efendim, 3 boyuta kadar görüp, koklayıp hissedebilmesine izin verilmiştir insanların. insanoğlu istediği kadar çakralarını açsın, kendini medite etsin, farketmez.
  4. boyutu sadece izin verilen insanlar hissedebilir, keza zamanı geldiğinde 5. boyutta da olacağı gibi.

  gençlerin tatlı telaşlarını, meraklarını anlamakla beraber, saçma ve komik buluyorum yazılanları. çünkü bu işin tekniğini ne kadar söylersem söyleyeyim; sen, o değilsen boşuna uğraşacaksındır.

  o bakımdan, iyi eğlenceler.