• ek olarak:

kanaatimce lucid dreaming için en uygun uyku pozisyonu, sırtüstü ve kollar yandadır.

hali hazırda böyle uyumayanlar epey zorlanacaktır, çünkü beden "uykuya dalmaya hazır mı bu lan acaba" diye sağa sola kaşıntı sinyali gönderecektir. kaşımayın, rahat durun (söylemesi kolay, ilk bir iki hafta epey küfür edeceksiniz).

daha rahat uyku için zihninizde ya rahat ve huzurlu bir ortam canlandırın (rüzgarın estiği bir yayla, dalgaların kıyıya vurduğu bir deniz kenarı vs) ya da "iç gözünüz"de gördüğünüz (yani gözleri kapayıp zihni boş tutunca) saykodelik görüntülere odaklanın.

autosuggestion da işe yarayabilir. yani koyun sayacağınıza, içinizden mantra gibi "uykuya dalıyorum. rüya göreceğim. rüya gördüğümün farkında olacağım. çok güzel bir rüya olacak" diye tekrarlayın. uykuya daldıkça bunu söylemekte zorlandığınızı fark edeceksiniz. yani başta rahat rahat dakikada 4-5 kere bunu söyleyebilirken, beynin uyuşmasından ötürü dakikada 1-2 kere zor tekrarlayabileceksiniz. doğru yoldasınız demektir.

lucid dreaming gerçekleşince çoğu insan "wüöağszigtiiiir" diye şaşırıp kısa süre içinde uyanıyor. bunu önlemek için etrafınızda dönün. böylece rüyada kalabilirsiniz.
  • durumu rüya göreceğini beynine işlemek(bolca düşünmek) eğer bu olmazsa senaryo yazarak hani ağır senaryoya gerek yok bildiğiniz bir yolda yürümeyi hayal etmek gibi(corner marketin oradan dönüyorum fakat yolda tadilat var)böylece beyin zorlanmaz sonrasında ise bu rüyayı not etmek işe yarayabilir.
    bir sonraki gece ise bu rüyadan devam etmeye çalışılabilir.

edit:asıl noktayı ıskalamışım.lucid'de asıl nokta rüyada oldugunu anlamaktır. bunun içinde benim bulduğum çözüm her kırmızı veya herhangi bir belirlediğim bir renk gördüğüm zaman kendime rüyada mıyım? olarak sormaktı.ha birde rüyada olduğunuzu anlayınca uyanmamaya çalışın panik yapmayın

iyi rüyalar...
hesabın var mı? giriş yap