şükela:  tümü | bugün
 • sandmandeki cehennem lordu. bir fallen angel. zamanının en güçlü angelı.
 • seasons of mists cildinde cok onemli olan artik kanatsiz, gune$in bati$ini seyreden sari$in. cogul konu$ur.
 • (bkz: lucifer)
 • bazı çizimlerinde, şekil şemal olarak constantine filmindeki gabriele çok benzeyendir.
 • sandman'da boy gösterdikten sonra vertigo dan serisi çıkacak kadar populer olmuş karakterdir.

  --- spoiler ---

  şahsen benim için kendisini gördükten sonra her türlü şeytan karakterini karşılaştırıp eksik görmek gibi bir soruna yol açmıştır. supernatural'daki lucifer'in geçici bedenini bile sırf sarışın olduğundan az çok kabullenebildim açıkçası. hele fallen 'da bir lucifer vardı baba tipinde bir kişiydi onu direk kafamdan sildim dizi bitti o an benim için oysa azazel baya iyi bir seçimdi.

  sandman ve kendi serisindeki lucifer ışık getiren ismine layık olarak sarışın beyaz tenli tabi ki yakışıklı genç bir adam görünümdedir. "meleksi" kelimesinin tanımlaması gibidir. cehenneme bakıcılık etmekten sıkılıp kendi kanatlarını keser ve cehennemin anahtarını ve yükünü dream'e bırakıp dünyada yaşamaya devam eder. kendi serisinde bir bar işletmektedir. bu lucifer çizgi romanını okurken sizi kendi tarafına çeker ne yapacağı belli olmaz o yüzden ne düşüneceğinizi bilemezsiniz. çok normal tepkiler verip çok gereksiz yerlerde insanlara yardım edebilir ama sonra kritik bir an gelir ve neden kendisinin bir zamanlar cehennemi yönettiğini anlarsınız. sizi yakacağını bile bile yanına gitmekten kendinizi alamayacağınız bir karakter yani.

  bu beklenmedik, klasik kötü anlayışından uzak, gerçekten zeki ve işini bilen ve meleklerin en güzeli olduğuna ve alçak gönüllülük edip kötü bir beden seçmeyeceğine göre doğal olarak yakışıklı ve genç görünümlü lucifer dolayısıyla bana her açıdan doğu bir karakter okuması gibi geliyor, gerçi din uzmanı olduğumu söyleyemem ama fantastik yorumlama açısından çok doğru gibi.

  --- spoiler ---
 • neredeyse sandman kadar sevdigim bir diger cizgi roman. okuyup oeeeh ben buyuyunce lusifer olucam eeeeeouh diyebiliyor insan.
  (bkz: a dalliance with the damned)
 • ingiliz şair john milton'ın paradise lost'un dan esintiler taşıyan karakter.
 • kendisi nigh-omnipotent bir arkadaşımızdır, yapamadığı tek şey maddeyi yoktan var etmektir. bunun için kardeşinin yardımına ihtiyaç duyar;

  (bkz: michael demiurgos)
 • fox'un yakın tarihde başlayacak olan tv show'u lucifer' da tom ellis tarafından canlandırılacak ve zannımca efsane olacak.